Jump to content

Borata

Użytkownicy
 • Content count

  29
 • Joined

 • Last visited

About Borata

 • Rank
  Ranga: Student

Kontakt

 • AIM
  6320764

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  z Miasta Stołecznego
 • Zainteresowania
  historia, piłka nożna, muzyka (rockowa)
 1. Plusy: *Ukraina *Zdolności dyplomatyczne Minusy: *Charków *Przeszłość polityczna (PZPR) *Robienie łaski ostatnimi czasy Plusy/minusy: *UE i NATO - spija śmietankę, chociaż to nie do końca jego zasługa
 2. Z drugiej strony, wyglądałoby to trochę tak, jak za komuny, gdy u nas stacjonowała Armia Czerwona. Tamto krytykowaliśmy, a teraz...?
 3. Od czasu jakiegoś istnieje pomysł na budowę "parasola" antyrakietowego w Polsce. Jaka powinna być decyzja polityków i wojskowych w tej sprawie? Jak dla mnie, to "parasol" na naszych terenach może zostać uznany prze Rosję jako pretekst - do czegokolwiek. Mamy i tak złe stosunki, a to mogłoby je jeszcze pogorszyć. Ale jednocześnie możemy się obawiać, że w razie jakiegokolwiek konfliktu z Rosją bylibyśmy bezbronni wobec ataków rakietowych. A taki "parasol" mógłby nas w dużym stopniu zabezpieczyć, chociaż ma chronić przede wszystkim USA :/ Jeżeli chodzi o zagrożenia wynikające bezpośrednio z działania "parasola", to nie są one dla nas zbyt duże - po pierwsze, rakieta leci w górnych warstach atmosfery, więc w razie zestrzelenia eksploduje wysooooko nad ziemią. Po drugie, kontrrakiety są wystrzeliwane na spotkanie rakiety wroga, więc ewentualny wybuch nie nastąpi nad naszym terytorium.
 4. Najlepszy z Piastów

  To jest śmieszne. Zdrajca, spiskujący przeciwko Bolesławowi, został patronem kraju. Gall Anonim ominął w swojej kronice przyczyny konfliktu władcy z biskupem, ale pisał o Stanisławie jako zdrajcy. Wieć trudno myśleć o nim co innego, skoro pisał kronikę zaledwie 30 lat po tych wydarzeniach.
 5. Według mnie - Chocim 1673. To zwycięstwo umożliwiło odzyskanie Podola i anulowanie pozostałych postanowień pokoju w Buczaczu.
 6. Jan Karol Chodkiewicz. Za Kircholm i Chocim.
 7. Tłumaczenie waszych imion na elficki/hobbicki/japoński.

  po elficku: Amras Oronar po hobbicku: Berilac Chubb-Baggins
 8. Dowcipy

  Skąd wyjeżdża czołg? Znienacka. PRL był jak talerz pierogów. Same ruskie i leniwe. Rakowiecka była najdłuższą ulicą w Warszawie. Jak wszedłeś, to wyjść mogłeś po 10 latach.
 9. gen. Jaruzelski - za to, co w poście Andrzeja Feliks Dzierżyński - no comments Bolesław Bierut - za to, że był sowieckim agentem i odpowiadał za terror stalinizmu w Polsce I taka ciekawostka - Jakub Berman jest stryjem Marka Borowskiego z SdPl. A co do Konrada Mazowieckiego - sprowadził krzyżaków, bo był za słaby, żeby sobie poradzić z Prusami (mimo złej opinii o Zakonie w Europie).
 10. Czy Stalin planował atak na Hitlera w '41 r. ?

  Mieli czołgi, ale przystosowane do jazdy po niemieckich autostradach, a nie po radzieckich bezdrożach. Z jednorazowymi gąsiennicami, przytransportowane pociągami. Poza tym, mieli tylko I rzut strategiczny, drugi się dopiero formował.
 11. Mea culpa Więc: Władysław Jagiełło z dynasti Giedyminowiczów założył polską linię tej dynastii, nazwaną dynastią Jagiellonów.
 12. Quiz Średniowiecze

  Oczywiście Pytanie banalne, więc i odpowiedź krótka
 13. Anegdoty Historyczne

  Bardzo znana anegdota, a propos piwa: wielu władców wyjeżdżało na krucjaty do Ziemi Świętej, jednak książe Leszek Biały bardzo się z tym ociągał. Zapytany przez papieża o powód, odpowiedział: W Ziemi Świętej pija się tylko wodę i wino, a ja piję tylko piwo". Papież zrozumiał Leszka, i krucjaty księcia ominęły.
 14. Najdziwniejsza śmierć

  John Fitzgerald Kennedy. Postrzał w czaszkę i szyję. Zaginięcie mózgu, zmiana kształtu otworu po kuli w czasie drugiej sekcji. Czy coś tu nie jest nie tak? Airman, proszę szczegóły
 15. Czy Stalin planował atak na Hitlera w '41 r. ?

  Ale jak w takim razie wytłumaczyć formowanie jednostek z dotychczasowych więźniów łagrów? Transporty żołnierzy w stronę granic? Poza tym Stalin przygotowywał wojska tylko do ataku! Bez ciężkiej artylerii, niegotowe do obrony. Biorąc pod uwagę, że Niemcy takową posiadali, to Armia Czerwona była praktycznie bez szans. Atak poza tym nastąpił z zaskoczenia (sam pisałeś, że Stalin lekceważył wywiad). Wojska zostały rozbite, wcześniej pozbawione wykfalifikowanej kadry oficerskiej (Chorąży Pokoju najlepszych wymordował) nie były w stanie się przegrupowywać, wykonywac założeń taktycznych.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.