Jump to content

Paweł

Użytkownicy
 • Content count

  28
 • Joined

 • Last visited

About Paweł

 • Rank
  Ranga: Student

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  warszawa
 1. We IX 1939r. Niemcy mieli na Zachodzie 25 dywizji rezerwowych Landwehry wzmocnionych 8 dywizjami armii regularnej. Te 25 dywizji rezerwowych miało słabe uzbrojenie, niepełne stany, nie miało wogóle lotnictwa i broni pancernej, a zapasy amunicji wystarczały na 3 dni intensywnych walk. W sumie jeśli przeliczyć siłę tych wojsk (25 dyw Landwehry i 8 dyw piechoty) to siła tych równała się sile 26 dywizji piechoty. Jeśli alianci uderzyli by na te wojska we wrzśniu 1939r nawet częścią swych sił to wojna skończyłaby się w 3 tygodnie.
 2. Kup sobie na Allegro planszową grę strategiczną pt: Kircholm-1605, firmy Dragon. Zagraj 2-3 razy. Od razu zrozumiesz o co w tej bitwie chodziło.
 3. Wojna Zimowa

  Największą stratą Moskwy było to, że Hitler przestał uważać ZSRR za mocarstwo i zaczął przygotowywać plan "Barbarossa". Efekty tego planu można było oglądać w 1941r.
 4. Pearl Harbor

  Gdyby japoński dowodca wysłał 2 i 3 falę ataku to ze składów paliw a co ważniejsze nabrzeży i stoczni remontowych na Hawajach niwiele by zostało. Japończycy jednak panicznie bali się samolotów z lotniskowców których nie zastali w bazie i chcieli się szybko zwijac z okolic Hawajów by uniknąc amerykańskiej zemsty.
 5. Bitwa o Atlantyk

  Duży potencjał stoczniowy aliantów. Byli w stanie budowac wiecej statków niż tracili.
 6. Gallipoli

  Alianci zamiast lądowac pod Galipolii powinni wspomóc swoje wojska walczące w Egipcie, w Palestynie, w Iraku. Wtedy przewaga technologiczna aliantów spowodowała by, że nie doszłoby do takiej rzeżi jak pod Galipolli,a jednocześnie walka w otwartym terenie spowodowałaby szybszą klęske Turcji (prawdopodobnie pod koniec 1916 lub w 1917r).Podczas tych walk flota turecka musiałaby operowac na M. Śródziemnym dzięki czemu Royal Navy lub flota francuska mogłaby się wykazac.
 7. Gen. von Hindenburg wraz ze swoim szefem sztabu. Razem tworzyli zgrany i bardzo grożny duet. A za co- za zwycięstwo pod Tannenbergiem. Umorzliwiło to zrealizowanie przez Niemców sporej części planu Szliffena i zajęcie 90% Belgii i sporej części Francji..
 8. Stambuł - morska potęga handlowa

  W książce Józefa W. Dyskanta "Trafalgar-1805" znajduje się krótka charakterystyka oraz historia (okres działania II poł. XVIIIw-pocz.XIXw.) floty tureckiej. Podano też liczebnośc tej floty.
 9. Bitwa, którą chciałbyś zobaczyć

  Za 5-7 lat jak nastąpi spory postęp w technologii komuterowej to obejrzysz sobie Normandię i Wiedeń na "żywo"(wirualnie) i nawet nie zauważysz różnicy.
 10. Plan Schlieffena

  Gdy Rosjanie uderzyli na Prusy w 1914r. początkowo odnieśli sukcesy.Pesymistycznie nastawiony dowódca 8 Armii niemieckiej (von Prittwitz) chciał wycofać się na linię Wisły. Spowodowało to popłoch wśród junkrów. Prittwitza zastąpił Hindenburg, a Naczelne Do- -wództwo ściągneło z frontu zachodniego dwa korpusy armijne,dywizję Landwehry i dywizję kawalerii. Dywizje ściągnięte z achodu właściwie nie przydały się na nic Hindenburgowi (wygrałby i bez nich),a brak tych dywizji na zachodzie spowodował że zdobycze terytorialne Niemców były mniejsze.
 11. Horatio Nelson

  Nelson tak wyszkolił swoich kanonierów,że okręty Royal Navy oddawały 3 salwy w 5 minut,okręty francuskie oddawały 1 salwę co 3 minuty a hiszpanie 1 salwę co 5 minut. Na początku wojny w 1803 Royal Navy miała tylko 60 okrętów linowych, wiosną 1804r.- 135, a pod koniec 1804-190 linowców. Początkowe braki ilościowe anglicy nadrabiali jakością (należy pamiętać,że część tej floty pod postacią różnych eskadr była rozsiana po całym świecie broniąc interesów Korony). W 1814r. (już po bitwie pod Trafalgarem) pomimo strat Royal Navy liczyła 240 okrętów liniowych (w tym 70 pryzów Hiszpańskich,Duńskich i Francuskich-te pryzy to głównie zasługa Nelsona)
 12. W Indiach w Iw. p.n.e. wymyślono strzemiona. Spowodowało to powstanie ciężkiej ka- -walerii. Pierwsi odczuli to na większą skale Rzymianie, kiedy to partowie na przełomie er przy pomocy właśnie ciężkiej kawalerii wysłali im do nieba 2 lub 3 legiony wraz z jednostkami pomocniczymi.
 13. Gdyby prezydentem Polski był...

  Ha,ha,ha już mamy obciach do kwadratu bo Leper i Giertych zostali wicepremierami. Ciekawe co teraz będzie w polityce (biznes nauczył się chyba już nie zwracać uwagi na ten głupi show w polityce uwagi).
 14. Desant w Normandii

  Hitler powinien oddać wszystkie wojska na zachodzie pod dowództwo Rommla. W rzeczywistości część dywizji pancernych podlegała osobistemu rozkazowi Hitlera. Rommel prawidłowo odczytał plany aliantów, gdyby to on dowodził 100% sił niemieckich na Zachodzie to desant w Normandii nie powiódłby się,albo kosztowałby aliantów dużo więcej zabitych
 15. Uważam,że njwiększe znaczenie w dziejach ludzkości miała cywilizacja Sumeru. Była to pierwsz wielka i odrazu doskonała cywilizacja. To z niej czerpały imperia Babilonii,Asy--rii,a także Egipt i Grecja. W Sumerze wynaleziono koło, pismo, dobre prawo, matematyke,astronomię, metalurgię.W Sumerze powstał "przemysł tkacki", smeryjskie tkaniny były poszukiwanym towarem w całym starożytnym świecie. Sumerowie wynale--żli też pismo i to wszystko zrobiła cywilizacja która powstała nagle ok. 3800r.p.n.e.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.