Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Tomasz N napisał

Może trzeba rozszerzyć krąg osób mogących coś w nich dostrzec ?

A bliżej?

Pocztę zobacz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak widać założyłem nowy temat, tylko pod dokumenty. Daję je tam w dobrej jakości 300 dpi.

Ale wpisując je popatrz co znalazłem:

calo%25C5%259B%25C4%2587%25202%2520znakjpg_Page32.jpg?gl=PL

zobacz co napisał sam Szymon Datner:

ujawni dochodzenie podjęte w tej sprawie przez OK w Kielcach jak również przez mnie

Wiadomo co ustalił S. Datner po 1965 r. ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Masz przykład jak GKBZH zleciła śledztwo MO. w sprawie Ciepielowa. W piśmie napisano wyraźnie - że zbrodnia została dokonana.

MO miała tylko ustalis w jakich okolicznościach dokonano mordu i ustalić świadków wśród okolicznej ludności.

1 - zbrodnia była - podstawa list monachijski.

2 - tylko brakowało świadków

A nie można było prosić o zweryfikowanie informacji o potencjalnej zbrodni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A nie można było prosić o zweryfikowanie informacji o potencjalnej zbrodni?

Można. Ale może celem zleconego śledztwa nie było wcale ustalenie faktów, a wyhodowanie świadków ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

Można. Ale może celem zleconego śledztwa nie było wcale ustalenie faktów, a wyhodowanie świadków ?

O świadków trudno nie było.

Jak sam powinieneś zauważyć z protokołów MO , ktoś tam cos widział, ktoś coś słyszał. Konkretnych świadków nie było.

Mnie to raczej wygląda na - zobaczcie co tam sie stało. Może wszyscy coś wiedzą. Efekt był taki że niewiele wiedziano w samej Dabrowie i Ciepielowie. Więc list poszedł do szuflady.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Film zrealizowany na zlecenie IPN - Zbrodnia Nieukarana. Znajdziemy tam watek o zbrodni pod Ciepielowem .

W dziale Mord pod Ciepielowem Dokumenty, opracowania, relacje ( https://forum.historia.org.pl/topic/14802-mord-pod-ciepielowem/page__st__15)

Tomasz N napisał

Popatrz. Zaglądali na to forum. W odczytywanym Unsere pominięto wątek obcinania szelek. Wiadomo coś więcej o tym świadku sanitariuszu ?

Z wypowiedzi A.Jankowskiego wynika że tym sanitariuszem był T. Ciesielski - wątek rannego niemieckiego oficera mówiącego łamana polszczyzną do polskiego sanitariusza by uciekał.

Myślę że p. Jankowski że zajmując się sprawa Ciepielowa w latach 60, też nie miał dostępu do wszystkich dokumentów. Jak by nie było był to okres kiedy panowała żelazna kurtyna.Dostęp do archiwów zachodnich był utrudniony. My jesteśmy za to w lepszej sytuacji.

W filmie ( wątek o mordzie pod Ciepielowem )jest wiele stwierdzeń do których doszliśmy na forum. Miedzy innymi:

Pan Jankowski mówi że mogło dojść do rozstrzelań bądź dobijania rannych. Nie mówi jednak o rozstrzelaniu na raz 300 polskich jeńców.Tak jak mówiono do tej pory. Liczba poległych zmniejszyła się do liczby 250. Czyli najbliższej liczbie pogrzebanych jaka podaje ks Barski.

i najciekawsza sprawa - nie pojawia się nazwisko dowodzącego batalionem zbiorczym - majora Pelca

Czyzby Pan Jankowski również tak jak my nie był pewny co do osoby dowodzącego? Kto dowodził batalionem zbiorczym?

Odnosze wrażenie że Pan Jankowski który prowadził z ramienia KBZH w Kielcach, zgadza się z naszymi ustalaniami na forum w sprawie Ciepielowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Przypadkiem znalezione na odkrywcy zdjęcia z opisem.

Z Ożarowa

Czyżby zapory drogowe w lesie pod Ciepielowem?

8e259c001e77.jpg

99a71e82554d.jpg

Przetłumaczył by może ktoś dokładnie ten opis pod zdjęciem?

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Daderma napisał

Baumsperren vor Ozarow -Przeszkody z drzew przed Ożarowem (imho)

No to dobrze. Przed Ożarowem od strony Opatowa nie ma lasów. Czyli jesteśmy już bliżej Ciepielowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz n napisał

Tam zapory były podobno z pni dębowych.

Ale tylko podobno, czyli nie na 100%

Zreszta Zuba nie podaje z czego zrobiono owe zapory, mów ze były duże drzewa ( chyba dęby)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zależy w której wersji. W jednej podaje dokładnie:

"Nasi żołnierze zrobili trzy zawały na szosie Lipsko - Ciepielów, z grubych drzew dębowych."

"Podobno" u mnie wyraża ogólny brak zaufania do Zuby jako relacjonisty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Zuba zeznania rok 1969 ( KBZH w Kielcach)

"Zaciekawiony poszedłem do lasu i zobaczyłem, że polscy żołnierze kopali stanowiska i robili ( słabo czytelne) zawały z drzew od zachodu i północnego-zachodu.Na szosie od Ciepielowa."

Fragment Twojego postu Tomaszu N

ZUBA 1969 fakty i zdarzenia

- Zaciekawiony poszedłem do lasu [ok. 2 km TN] i zobaczyłem, że polscy żołnierze kopali stanowiska i robili zawały z drzew od zachodu i północnego-zachodu na szosie do Ciepielowa.

- Nad lasem zaczął krążyć niemiecki samolot.

W jakim dokumencie Zuba podaje że zawały były z dębowych pni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W jakim dokumencie Zuba podaje że zawały były z dębowych pni?

A w stenogramie rozmowy z Pelcem. "Piechurzy Apokalipsy" str. 199

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz n napisał

A w stenogramie rozmowy z Pelcem. "Piechurzy Apokalipsy" str. 199

No to Pan P. zapewne coś dołożył od siebie, jak np pnie dębowe. W "piechurach" pod Ciepielowem ginie też por Z. Choroba. Który nigdy pod Ciepielowem nie był. Bo zginął 3 września pod Złotym Potokiem.

A chodziło by pod Ciepielowem było jak najwięcej 74pp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.