Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Jest tutaj - https://forum.historia.org.pl/topic/4102-mord-pod-ciepielowem-zbrodnia-wojenna-wehrmachtu-w-1939r/page__st__1965

I tak stare sygnatury z roku bodajże 1950 - 3570, 3571, 3572

NAC - 37-177-1, 37-177-2, 37-177-3 .

Moim zadaniem te kopie z NAC-u to kopie dość stare. Tylko trzy tak jak w dokumencie z 1950 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Warto to sprawdzić pisząc co NAC-u. Ale ono się chyba wtedy inaczej nazywało coś jakoś ".... Dokumentacji Mechanicznej".

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Jeżeli by przygotowywano kopie do publikacji czy czegoś tam jeszcze, zrobiono by to wybiorczo, było by ich przykładowo 2 lub 4 ( skoro zdjęć było razem 5, tak jak się podaje ). W tym przypadku jest zdjęć 3 tak jak w 1930 roku. To nie jest zbieżność, tylko skopiowano tyle ile było w liście - czyli 3. Powędrowały one gdzieś do archiwum , a ostatecznie do NAC-u

I niezła stronka, wszystko o 29Dzmot ( nazwiska, przydziały itd) i nie tylko ta dywizja, jest wyszukiwarka i wpisać co chcemy i jest na stronie - http://gliederungundstellenbesetzung.blogspot.com/2009/02/29-infanterie-division-mot-d.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Przemyślałem i choć te trzy zdjęcia z NAC-u są reprezentatywne dla tekstu Unsere, to nie są z nim zgodne. On tam pisze: "zaryzykowałem zrobienie dwóch zdjęć", więc powinny być dwa z ciałami w rowie. Jeżeli Twoja hipoteza się potwierdzi, byłoby to tłumaczenie dlaczego dołączono kolejne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Cyt. Z listu

" Pośpieszyłem w tym kierunku i o 100 metrów z powrotem ujrzałem rozstrzelanych 300 polskich jeńców, leżących w przydrożnym rowie.

Zaryzykowałem zrobienie dwóch zdjęć, a wtedy stanął dumnie przed obiektywem jeden z tych zmotoryzowanych

strzelców, którzy na polecenie pułkownika Wessela dokonali tego dzieła”.

Ten opis potwierdzał by to zdjęcie nr - 2. Dumnie pozujący na tym zdjęciu żołnierz Wehrmachtu. Tylko to jest jedno zdjęcie. A autor listu mówi że zrobił dwa zdjęcia. Czyli zdjęcie nr 3 było tym drugim zdjęciem. Tylko z moich badań wynika że te dwa zdjęcia robiło dwie osoby.

Zdjęcie Nr 2 robił żołnierz widoczny z aparatem stojący za rowem . Zdjęcie nr 3 robił ktoś kogo nie widać na tych zdjęciach. Czy był to autor listu?

Możliwe, ale opis z listu nie pasuje do treści zdjęcia - nikt na zdjęciu nr 3 nie pozuje dumnie. Tylko zdjęcie nr 2 pasuje do opisu w liście. Zatem żołnierz niemiecki widoczny na zdjęciu nr 3, stojący za rowem i trzymający w ręku aparat fotograficzny jest autorem zdjęcia nr 2 a zarazem autorem listu . Oczywiście mogę się mylić. Wziąłem tez pod uwagę że ten kto robił zdjęcie nr 2, przeszedł krok dalej za rów i zrobił drugie zdjęcie nr 3.

Jednak jako kilkuletni amator fotografii uwzględniając kąty i kierunki, sądzę że taka była kolejność zrobienia zdjęć tak jak opisałem na początku

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja tak daleko nie sięgam w detale, bo nie wiem o co temu co dołożył chodziło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

Ja tak daleko nie sięgam w detale, bo nie wiem o co temu co dołożył chodziło.

Chodzi o to czy facet robił sam te zdjęcia , czy nie.

Ja myślę że mogło być tak:

Trzeba naskrobać list. By go uwiarygodnić trzeba dołożyć coś, tylko co? No właśnie zdjęcia. Jest tylko dwa ( te z leżącymi w rowie ), więc opisuję jak je zrobił i w jakiej okoliczności. Tylko dwie fotki to ciut mało, trzeba by dołożyć jakąś co by pasowała do wydarzeń. No więc dokłada się taką jaka jest i była zrobiona tam gdzie ma prowadzić treść listu. Trzeba tylko opisać. I myślę że ta trzecia fotka to fotka - z maruderami przed płk Wesslem. A dlatego że w liście rozstrzeliwuje się na rozkaz Wessla. I jest wszystko co potrzeba.

Tylko ktoś się tu zakręcił tak w liście , jak i ze zdjęciami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Kol. Baster w poście z 2009 roku podał nazwiska dwóch żołnierzy WP, zmarłych w dniu 9.09.1939 w lazarecie w Daniszowie.

Wiadomo już gdzie obecnie spoczywają.

Byli to:

kpr. Henryk Urbański ( brak danych o jednostce ) , miejsce spoczynku - Lipsko kwartera wojenna nr 34

szer. Józef Gomulski ( brak danych o jednostce ) , miejsce spoczynku - Lipsko kwartera wojenna nr 34

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A mnie Bavarsky podał za Mastalskim nazwisko nieznanego podporucznika zastrzelonego z mjr Cesarzem, który też tam powinien leżeć.

Był to dowódca III plutonu 1 kompanii 25 pp ppor. rez. Władysław Samborski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz n napisał

A skąd on to wie o tych z Daniszowa ?

Kto ?

W sprawie tych dwóch z Daniszowa są akta w krakowie - opis tylko poległ Lipsko. Zresztą jest bałagan w dokumentach.

ppor. rez. Władysław Samborski - to będzie chyba nauczyciel ze szkoły podstawowej z Sulejowa pow. Piotrkowski, woj Łódzkie

Dane tylko że zginął w czasie kampanii wrześniowej ( patrz straty.pl)

ten skąpy brak danych by się zgadzał w stosunku do Cukrówki

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dopiero się zalogowałem i jeszcze nie zorientowałem się w prawidłach forum. Póki co będę cytował w ten sposób:

Atrix napisał:

Przypuszcza się że autorem tego artykułu był płk Stefan Rowecki dowódca – Warszawskiej brygady – pancerno – motorowej

Tak stoi według współwydanej przez CAW książki Żołnierze Września 1939, Warszawa 2009

Tomasz N napisał:

Szpica nie składała by się z samochodów z piechotą.

Szpica oddziału piechoty zmotoryzowanej ? Według mnie mogła jak najbardziej

Zgadzam się

Atrix napisał:

Tylko kto zaatakował rtm Podreza od strony Lipska w okolicy Drezna? Czyżby 29 AR? Bo ten znalazł się jako drugi po III/15IR

Pułk artylerii? Trochę to naciągane. Może po prostu zbyt dosłownie traktujesz niektóre wypowiedzi. Relacje mają to do siebie, że często trochę przeinaczają fakty. Trzeba by dotrzeć do dokumentów lub dziennika działań bojowych 3 DLek i 29 DPZmot. Myślę, że mogły by coś wyjaśnić

Atrix napisał:

Jeżeli rtm Podrez zaatakował z szosy to zaatakował by 11 kompanię/III/15IR. czy to nie był by powód panicznego wycofywania się 11 kompani/III/15IR?

Rzeczywiście coś w tym może być.

Atrix napisał:

WTK - czyli chyba chodzi o Warszawski Tygodnik Kulturalny

Jeśli to jest to o czym ja myślę, to Wrocławski Tygodnik Katolików

Tomasz N napisał:

Warto to sprawdzić pisząc co NAC-u. Ale ono się chyba wtedy inaczej nazywało coś jakoś ".... Dokumentacji Mechanicznej"

Archiwum Dokumentacji Mechanicznej (ADM)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A maj jego zgodę na publikację inicjałów ? Ja bym to potraktował po babsku czyli wyedytował

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

Ja bym to potraktował po babsku czyli wyedytował

No i zrobione, baba nie jestem więc żone poprosiłem o edycje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.