Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Tomasz N napisał

Było, ale to są poprawki autorskie podczas pisania.

Taki pewny jesteś?. To zwróć uwagę na czcionkę "r " jaką maszyna do pisania miała gdy list był pisany. Jaka jest czcionka " r ' kiedy zrobiono dopisek nad "km " i podano " mtr ". Różnica jest w ogonku litery " r ". W całym liście litera " r ", ma lewy ogonek prawie prosty. W poprawce " mtr " krótszy i z lekkim łukiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja nie widzę różnicy. Drobna może być, ale to wynika według mnie z innej siły uderzenia w klawisz i innego kąta między powierzchnią wałka a czcionką, co zachodzi w maszynie do pisania przy nadpisywaniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ja nie widzę różnicy. Drobna może być, ale to wynika według mnie z innej siły uderzenia w klawisz i innego kąta między powierzchnią wałka a czcionką, co zachodzi w maszynie do pisania przy nadpisywaniu.

Siła uderzenia w klawisz to czcionka słabiej odbita lub mocniej. Kat wałka w stosunku do czcionek nie zmienia kształtu czcionki. Czcionka u maszynu do pisania to jak stempel, kształt odbitej czcionki jest zawsze taki sam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ale papier, taśma i wałek ma pewną miękkość, co wiąże się z głębokością "wejścia" taśmy w papier. Pisząc na przesuniętym wałku górna część czcionki jest bardziej "w powietrzu" i mniej wchodzi w papier. Jakoś nie mam do tego przekonania. Tu trzeba by wrócić do analizy oryginału.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Czcionka z lewej na zdjęciu które zamieściłem powyżej, to czcionka którą dopisano nad " km" - mtr, z prawej czcionka która występuje w treści listu. Jest widoczna mała różnica między czcionkami.

czcionka występująca w treści listu

1 - dłuższa i cieńsza podstawa

2 - lewy ogonek pod kątem prostym

3 - prawy ogonek nieco dłuższy i wychodzący nieco niżej

czcionka z dopisu

1 - podstawa grubsza i krótsza

2 - lewy ogonek zaokrąglony

3 - krótszy ogonek prawy i bardziej schodzący do środka litery

Wygląda też na to że czcionka " r " użyta w tekście listu jest minimalnie chudsza.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Niestety Atrixie my tego nie rozstrzygniemy. Miałem oryginał w rękach ponad trzy lata temu i wtedy byłem przekonany, że to z jednej maszyny.

Ale Twój krajan mógłby to sprawdzić.

Natomiast, nie wiem czy zwróciłeś uwagę. Nie nadpisano "mtr" tylko "mtr."

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

Niestety Atrixie my tego nie rozstrzygniemy. Miałem oryginał w rękach ponad trzy lata temu i wtedy byłem przekonany, że to z jednej maszyny.

Ale Twój krajan mógłby to sprawdzić.

Wizualnie wszystko wygląda jednakowo w tekście jak się czyta. By zobaczyć co i jak trzeba się nieco pobawić. Pokazałem tylko małą cząstkę jak to się robi. Zrobiłem to małe badanie, dostępnymi mi środkami. Takie rzeczy są do ustalenia sposobami - analiza czcionek, analiza kalki maszynowej ( taśmy ), czy skład chemiczny barwnika jest ten sam, i wiele innych badań. Ale to już musi być laboratorium> Mimo to prostymi sposobami można zauważyć że jest coś nie halo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja tylko dodam, że gdyby to nadpisał Niemiec, to napisałby mtr. z dużej litery. O tak: Mtr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Robicie analizę jakby był to średniowieczny dokument – nie tędy droga Panowie. Zdaję sobie sprawę, że historia wydarzeń pod Dąbrowa w 1939 r. to wasza pasja, ale w swych wnioskach za bardzo odpływacie i coraz częściej osiągacie granice absurdu…

Tak nieco z innej beczki:

http://allegro.pl/ozarow-lipsko-wrzesien-1939-grob-pol-zolnierzy-i2726172887.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Granice absurdu ? Coś w tym jest. Jak dla mnie to komplement. Gdyby ktoś tu podał teorię, że to zemsta kochanki Wessela, też rozpatrzylibyśmy to z całą powagą. A niby dlaczego ma to być niemożliwe ? Ja traktuję ten temat jako bardzo luźną wymianę myśli. Drukiem bym wiele z tego nie wydał. Ale póki co się według mnie ten system się sprawdza.

No jak już otwarłeś "puszkę z Pandorą", w czym te granice widzisz ?

I którędy droga ?

No jak już jesteś, to może powiesz kto to jest ten Stefan Wlazło ?

Mnie wychodzi, że to byłby ten niedostrzelony z Cukrówki, lub jakiś jego znajomy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Marcin Sołtysiak napisał

Robicie analizę jakby był to średniowieczny dokument – nie tędy droga Panowie.

ten dokument ( list monachijski) stanowi podstawę sprawy Ciepielowa. Gdyby się nie pojawił Nie było by sprawy. Jednak się pojawił i wokół niego skupiły się wszystkie drogi śledztwa w sprawie mordu pod Ciepielowem. Wniosek jest prosty - jeżeli ten dokument wydaje się być mało wiarygodny, to na ile są wiarygodne dokumenty wytworzone przez ówczesne władze w sprawie Ciepielowa. Skoro z dokumentów wynika że zdjęć zostało dołączonych do listu tylko 3, a instytucje kompetentne poinformowały że było ich 5.

Zdaję sobie sprawę, że historia wydarzeń pod Dąbrowa w 1939 r. to wasza pasja, ale w swych wnioskach za bardzo odpływacie i coraz częściej osiągacie granice absurdu…

Może sprawa Ciepielowa to nie jest pasja, lecz to że jeżeli się coś zaczęło wypadało by to dokończyć. Na tyle na ile jest to możliwe.

Absurdy to można wyczytać w nowych publikacjach gdzie zawodowi historycy powielają stare teorie. Nawet nie zagłębiając się w temat. Nie mówiąc już o ciut wnikliwym spojrzeniu na wydarzenie o którym piszą. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wracając do starych pieczek z początku tematu. Ta miejscowość Wadzim na Śląsku u Datnera, gdzie podobno rozjeżdżano czołgami żołnierzy 12 pp.

W wątku cywilnym zbrodni pojawia się miejscowość Wadzyń koło Raciborowic w pow. limanowskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

12 PP wchodził w skład 6 DP. Naprzeciwko 6 DP miała 5 Dpanc w okolicy Rybnik - Pszczyna. Kto wie jak tam było.

Ten Wadzim to może być tak jak Nowinkami koło Lipska. Kiedys były Nowinki teraz Gołębiów. I na żadnej mapie nie znajdziesz Nowinek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wybacz ale to mój teren i nie ma tu nawet przysiółka Wadzim. Mamy za to Racibórz. A z 12 pułku mieliśmy tu 1 września dwie kompanie i pluton artylerii, ale one tego dnia dały łupnia 5. Dywizji Pancernej pod Branicą, stąd o żadnym braniu w niewolę nie ma mowy.

A tak może, ciągnąc to OT, dostałem wczoraj od znajomego zawodowego historyka kopię relacji znajdującej się w Londynie (może inni wezmą z niego przykład ?), potwierdzającą zawartą w mej książce hipotezę, że niezwykła skuteczność 5 Dywizji w terenie wynikała z posiadania miejscowych przewodników. Ja ją oparłem na relacjach cywilów, a tu mam relację wojskowego, o wzięciu do niewoli załogi czołgu z cywilem w środku. Może w tym temacie też się tak poszczęści ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Datner z tym Wadzimiem na co się powołuje ( jakie źródło)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.