Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Narodowe Siły Zbrojne

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

widiowy: być może dlatego woleli zwiać na Zachód, bo ich zachowanie w czasie okupacji było takie, że nawet w "umiarkowanych" kręgach AK-owskich nie znaleźli by zrozumienia dla swoich działań nie mówiąc, o tych którzy walczyli w GL/AL...Czas wojny - czasem wojny, lecz potem nachodzi czas pokoju, kiedy mogą nastąpić rozliczenia za to co zrobiło się w czasie wojny...

secesjonista: być może dla Ciebie jest to erystyka, dla mnie - próba wyjaśnienia tego, dlaczego różne było zachowanie partyzantki radzieckiej na wschód i na zachód od Bugu. Kol. madhouse uważa, że komuniści [radzieccy] zabijali / aresztowali / unieszkodliwiali partyzantów polskich działających na wschodnich terenach b. R.P. Nikt tego nie neguje - tylko używanie wyłącznie argumentu, że były to tereny polskie jest błędem. Rzut ka na sytuację międzynarodowa pozwala stwierdzić, że były one przyznane ZSRR i pomijając korekty graniczne za takie uważane. Jeżeli tak - oznacza to, że aby zrozumieć taką czy inną postawę wladz / wojska radzieckiego musimy spojrzeć z ich punktu widzenia.

madhouse: fakt, że ktoś nie zgadza się z twoim podejściem, nie oznacza, że należy go tytułować towarzyszem, n.b. mającym wiele znaczeń nie tylko to z "czerwonej" nomenklatury. Niemieckie słowo Kamerad [używane] to towarzysz - n.p walki. Osobną sprawą jest to na co wcześniej zwracał uwagę Bruno i ak_2107. Gdzieś jest temat o ofiarach czystek w latach '39 - '41. Bodajże radziecki Memoriał [albo Karta, nie pamiętam] w swoich aktach ma 800 tys, rekordów dotyczących sankcji, wywózek, aresztowań jakie odbywały się na terenach Kresów, z tego znakomita większość dotyczy Polaków [obywateli polskich]. Nie mogło być ich półtora miliona, ani milion... Polityka narodowościowa II R.P. i stosunki własnościowe powodowały, że władza radziecka z lat '39 - '41, że część zapowiedź władz radzieckich - nie była straszna - zabierano najbogatszym i posiadaczom prywatnej własności , ktrymi byli w większości Polakami, oraz Żydami [handel, pośrednictwo]. Z punktu widzenia narodowców - organizacje mające w programie takie działania byli komunistami, organizacje i ludzie zgadzające się na nowy podział Europy - również,..

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Towarzyszu ( "sporu historycznego") ak_2107 nie ma innych źródeł jak wikipedia ? Toż to kompromitacja...

Mylisz sie jak zwykle:

To jest fragment z tej publikacji IPN -u.:

http://prus24.pl/opis,2,9788360464458,atla...glosciowego.htm

Ciekawe czy moderator zareaguje na obrazliwe zachowanie pod moim adresem ? Ale i tak odpowiem : JESTEM POLAKIEM. quote]

......o pokolenie sie juz wiecej nie bede pytal. Bo znowu sie obrazisz.

Przypuszczam zreszta, ze w tym miejscu nie klamiesz, jak ci sie to ciagle zdarza,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

ak_2107 podaj stronę ( jeśli nie zmyślasz) na której to znajduje się rzekomo powyższy opis, a nie linka do okładki książki.

Edytowane przez madhouse

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

widiowy: być może dlatego woleli zwiać na Zachód, bo ich zachowanie w czasie okupacji było takie, że nawet w "umiarkowanych" kręgach AK-owskich nie znaleźli by zrozumienia dla swoich działań nie mówiąc, o tych którzy walczyli w GL/AL...Czas wojny - czasem wojny, lecz potem nachodzi czas pokoju, kiedy mogą nastąpić rozliczenia za to co zrobiło się w czasie wojny...

secesjonista: być może dla Ciebie jest to erystyka, dla mnie - próba wyjaśnienia tego, dlaczego różne było zachowanie partyzantki radzieckiej na wschód i na zachód od Bugu.

Kol. madhouse uważa, że komuniści [radzieccy] zabijali / aresztowali / unieszkodliwiali partyzantów polskich działających na wschodnich terenach b. R.P. Nikt tego nie neguje - tylko używanie wyłącznie argumentu, że były to tereny polskie jest błędem. Rzut ka na sytuację międzynarodowa pozwala stwierdzić, że były one przyznane ZSRR i pomijając korekty graniczne za takie uważane. Jeżeli tak - oznacza to, że aby zrozumieć taką czy inną postawę wladz / wojska radzieckiego musimy spojrzeć z ich punktu widzenia.

pozdr

Z całym szacunkiem dla rangi senatorskiej pozwolę sobie powtórzyć, że nie czyta pan postów.

Co kolega madhouse uważa, jest to jego "uważanie", ale skoro kolega FSO stara mi się wyjaśnić jak to na Kresach wyglądała ówczesna sytuacja i zwraca się bezpośrednio do mnie...

to kolega FSO winien doczytać, że w kwestii Kresów się nie wypowiadałem. Jeśli wyjaśnieniem ma być retoryczne zapytanie o stawianie pomników członkom Werwolfu - to brak tu logiki, zabieg jest erystyczny i dodatkowo nietrafiony, gdyż nie powinien być kierowany do mnie.

Rzut oka na Kresy, mówi mi że AK-a doznawało uszczerbku od sowietów, zanim jeszcze cokolwiek ustalono.

Drugi rzut oka mówi mi, że NSZ mogła się wycofać z powodów taktycznych. Nie zawsze hurra-atak dowodzi słuszności działań. NSZ mogły liczyć na (słusznie, czy nie) konflikt wojsk zachodu z siłami sowieckimi.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

ak_2107 Przepraszam bardzo, ale prosiłem o nr strony z wymienionej książki a nie linki do streszczeń zamieszczonych w necie.

A teraz swoją arogancją i obrażanien mnie chcesz zasłonić swoją niekompetencję. Więc daruj sobie obraźliwe stwierdzenia i podaj nr strony.Powołujesz się na książkę - której jak widać nigdy nie miałś w ręku

A swoją drogą to ciekawe, ze powołujesz się na wydawnicwto IPN

P.S Mam nadzieję, że moderator i tym razem zareaguje na obraźliwe zachowania

Edytowane przez Albinos
Moderator bardzo by prosił, aby nie mówić mu, co ma kiedy robić, zwłaszcza, że regulamin forum zabrania tego. Decyzja moderatora jest jego suwerenną decyzją, i jakakolwiek próba wpłynięcia na nią, jest kiepskim pomysłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Albinosowi, że zareagował na tą sytuację pod moją nieobecność. Uwaga do kolegów madhouse jak i ak_1207 - jeszcze jedna wycieczka personalna a polecą ostrzeżenia. Ponadto temat dotyczy NSZ a nie czystości rasowej. Jeśli panowie chcą porozmawiać na temat ideologii tejże organizacji proszę założyć osobny temat. Przypominam także, że mamy osobny wątek dotyczących Świąt i tam możecie wymienić uprzejmości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: liczenie przez NSZ na to, że Zachód w '44 r. lub '45 r. poda rękę Niemcom i powie witajcie, walczymy razem z wami przeciwko Sowietom był mrzonką i ułudą naprawdę dużej klasy o naiwności nie wspominając. Kresy i to jak traktowano tam AK - pozwala stwierdzić, że jakie będą przyszłe granice Polski zostalo ustalone wcześniej, podobnie jak to kto ma głos decydujący w tej kwestii. Dla NSZ agenturą sowiecką, jak wspominałem, z zalożenia byli wszyscy Ci którzy uważali, że lewica jako zjawisko społeczne ma rację bytu, którzy przyjmowali do swoich oddzialów Żydów [traktowano ich w wielu wypadkach jako agenturę komunistyczną...].

Ciekawe pytanie: co dla NSZ-tu było sowiecką agenturą - tylko GL/AL czy także inni któzy wspólpracowali z nimi. Na razie, z tego co pisze kol. madhouse wynika że wszyscy którzy należeli do partyzantki komunistycznej a ci którzy z nimi współpracowali już nie. Czyści jak lelije..

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

(...)Dla NSZ agenturą sowiecką, jak wspominałem, z zalożenia byli wszyscy Ci którzy uważali, że lewica jako zjawisko społeczne ma rację bytu, którzy przyjmowali do swoich oddzialów Żydów (...)

Co Ty FSO rozumiesz przez "lewicę" ??? PPR który jest sterowany z Moskwy ??? Że nie użyję po raz kolejny słowa agentura sowiecka ( większość kierownictwa to była sowiecka agentura - co określił trafnie Secesjonista), PPR nie było partią lewicową lecz agenturą. Przyjmowali do swych oddziałów Żydów ? W domyśle AL/GL ??? A co robił z napotkanymi Źydami oddziła AL Korczyńskiego ??? A Bolesław Koźmierak alias Cień-Kowalski ???

http://www.mysl.pl/?m=6&art_id=1253&more=more

Zaraz pojawią się wytłumaczenia,że to tylko wybryki jednostek w komunistycznej partyzantce, że to nie tak, ze brak źródeł etc,etc że "NSZ to Wierzchowiny" "akcje pociągowe" etc,etc

A wiesz że w NSZ służyli również Źydzi ???

Tak byli tacy,którzy uważalia że agentura sowiecka ma w Poslce jak to ładnie określiłeś "rację bytu" ale co to zmienia ?

Tak to prawda,że granice i ustrój Polski zostały ustalone bez nas...i co to zmienia ? Dziś łatwo zdradę usprawiedliwić "pragmatyzmem" a wiernosć swej ojczyźnie nazwać "mrzonkami' a swoją drogą dziwny to naród który usprawiedliwia zdrajców i wyśmiewa bohaterów.

A co do Brygady Świętokrzyskiej - Secesjonista trafnie wyjaśnił wycofanie oddziałów do Amerykańskiej Strefy okupacyjnej..Pewnie lepiej by było gdyby wzieli udział w Operacji "Burza" bijąc sie z Niemcami a później dać się rozbroić Sowietom i wyrżnąć w pień ??

?

Edytowane przez madhouse

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
A co do Brygady Świętokrzyskiej - Secesjonista trafnie wyjaśnił wycofanie oddziałów do Amerykańskiej Strefy okupacyjnej..Pewnie lepiej by było gdyby wzieli udział w Operacji "Burza" bijąc sie z Niemcami a później dać się rozbroić Sowietom i wyrżnąć w pień ???

Wygodne.

A ci kiepscy idioci z AK dali się wrobić w walkę z Niemcami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

W akcji Burza na terenie całej Polski wzięli również zołnierze NSZ. Na Białostoccyznie walczyły oddziały kpt. Antoniego Kozłowskiego kpt Jana Wagnera, Antoniego Zduńczyka "ołowek" oraz odział z półnoecnego Mazowsza sierżEdmunda Kowalewskiego, które w latach 1943 -1944 dokonywały akcji odwetowych nie tylk ow rejonie swego dziłania lecz również na terenie Prus Wschodnich. W okolicach Częstochowy walczyły odziały NSZ Włodzimierza Wilczyńskiego

Marek Jan Chodakiewicz Narodowe Siły Zbrojne,Przeciw Dwu Wrogom,s.179-181

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
W akcji Burza na terenie całej Polski wzięli również zołnierze NSZ.

Byli zcaleni z AK czy nie?

Znaczy normalni patrioci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

madhouse: kwestia sterowania... PPR [według Ciebie] był sterowany z Moskwy i związany z ZSRR; AK - była sterowana z Londynu i związana z Aliantami [gł. GB]. Czym się różni jedno sterowanie od drugiego? Poza tym, że to moskiewskie było jakby konkretniejsze i bardziej powiązane z realnością jaka wówczas istniała. NSZ to skrajna prawica, dla której Żydzi byli wogami i przed wojną i w czasie wojny i po wojnie. Opinie pojawiające się w skrajnej prasie na temat Powstania w Gettcie można streścić pokrótce: sprawidliwość dziejowa za wszelkie zło.

Wycofanie się Brygady Świątokrzyskiej - jeżeli nastąpiło przed końcem wojny - to współpracowali z Niemcami, tymi samymi co w '39 r. i później, jeżeli nastąpiło już później to Rosjanie musieliby coś o tym wiedzieć, a szansa napotkania wojska regularnego, które by ich przepuściło do Amerykanów, bez próby rozbrojenia była raczej śladowa, najpierw strzelano potem pytano, tym bardziej, że o ile kwestia granic Polski mniej więcej rozwiązana, to utarczki czyje jest mniej a czyje więcej trwały dosyć długo, zwłaszcza na poludniowej granicy.

Przy okazji lewica: to zarówno PPS, komuniści, to także m.in. Bund, konotacje lewicowe w programie miało także część partii chłopskich.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

do Ak_2107

Nie wiem czy jest to ważne w kwestii źródeł, ale za PRL-u akta śląskiego gestapo schowano w Archiwum Historii Partii przy KC PZPR. Nie wiem jak było z aktami gestapo z innych terenów.

Źródło: W. Waźniewski, M. Cygańska, A. Kostery; Polityka i zbrodnie hitlerowskie na Śląsku. Stan materiałów źródłowych w/ Polityka hitlerowska na Śląsku w latach 1933-1945 Wrocław 1964. (publikacja z adnotacją tylko do użytku wewnętrznego)

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.