Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Narodowe Siły Zbrojne

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

ak_2107: dziękuję za pomoc. Od siebie:

secesjonista; madhouse: problem jest latwy jasny i oczywisty. Tereny te [mowa o ziemiach na wschód od Linii Curzona] pod względem politycznym, wynikającym z ukladu sil byly przypisane do ZSRR, mialy być doń wlączone. Oznacza to, że dla Moskwy tereny te byly radzieckie pod okupacją niemiecką, na których to walczyli także inni [m.in. partyzantka polska]. Hasla szerzone przez nią z moskwiewskiego punktu widzenia stanowily zagrożenie dla integralności państwa i spokoju spolecznego -> stąd takie a nie inne traktowanie.

Drobne pytanie: czym różni się wymordowanie wsi przez Niemców, z tego powodu że byla tam miejscowa "samoobrona", która trzymala w ryzach porządek, wyganiając okupantów, od mordu na innej wsi [dla lepszego kontrastu] sąsiedniej, gdzie gospodarze z racji zamożności - mają dajmy na to "czerwone" poglądy, i udzielają schornienia AL/GL. Dla mnie? Niczym.

Przy okazji - wsie i przysiólki - byly bez wyboru: przychodzili Niemcy i ządli wsparcia bo jak nie to... potem przychodzi NSZ / WiN/ NIE - i żądal dokladnie tego samego, na dokladkę mordując tych co wykazywali się zbytnio dla poprzedniego "okupanta", potem UPA i zabawa zaczynala się od początku... W końcu przychodzilo W.P. i jeśli ze wsi coś jeszcze bylo, to po prostu byla wysiedlana. Każdy oddzial partyzancki tracil oparcie. Wystarczy porównać to jak Brytyjczycy walczyli niemal 50 lat wcześniej z Burami - także m.in. likwidowali gospodarstwa i farmy burskie...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

Tak więc - wracając do zasadniczego wątku - walka z sowiecką agenturą GL/AL działającą na ziemiach polskich wedle tej argumentacji jest jak najbardziej wlaściwa. Oczywiście tylko z punktu widzenia polskiej racji stanu i interesów Polski. Jeśli przyjmiemy punkt widzenia okupantów i wrogów, wtedy walka z tymiż wrogami jest czymś dalece niewłaściwym, wręcz "bez sensu".

(...)oznacza to, że dla Moskwy tereny te byly radzieckie pod okupacją niemiecką, na których to walczyli także inni [m.in. partyzantka polska]. Hasla szerzone przez nią z moskwiewskiego punktu widzenia stanowily zagrożenie dla integralności państwa i spokoju spolecznego (...) Ciekawa argumentacja - tylko taką samą argumentacje można zastosować do Niemców idąc tym samym tropem.

Czyli z moskiewskiego punktu widzenia Polacy żyjący na Kresach stanowili również zagrożenie stad ich deportacje ??? - Co do liczby mozemy się spierać. Proszę o "interpretację" sowieckiej okupacji 1939 - 1941 i deportacji Polaków z Kresów a także mordów popełnianych na Polakach. W świetle tych wypowiedzi jestem bardzo ciekaw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Tak więc - wracając do zasadniczego wątku - walka z sowiecką agenturą GL/AL działającą na ziemiach polskich wedle tej argumentacji jest jak najbardziej wlaściwa. Oczywiście tylko z punktu widzenia polskiej racji stanu i interesów Polski. Jeśli przyjmiemy punkt widzenia okupantów i wrogów, wtedy walka z tymiż wrogami jest czymś dalece niewłaściwym, wręcz "bez sensu".

Zalezy od tego jak te "polska racje stanu" i "interesy Polski" definiowac. Jest czescia naszej kultury politycznej

zawlaszczanie pewnych pojec na zasadzie wylacznosci gloszenia "slowa Bozego" i tym samym definiowania

co jest, a co nie jest "polska racja stanu", kto jest zdrajca a kto jest patriota itd.

I naturalnie kazda z grup jest zdania, ze "jej racja" jest ta jedyna sluszna i prawidlowa.

madhouse ze swoja czarno - biala wizja historii i pretensjami, tudziez zarzutami wzgledem majacych

inne zdanie na temat "prawd objawionych" ktore glosi jest tego najlepszym przykladem.

(choc nie najlepszym "misjonarzem" - braki merytoryczne - i to spore - powiedzialbym).

Czyli z moskiewskiego punktu widzenia Polacy żyjący na Kresach stanowili również zagrożenie stad ich deportacje ??? - Co do liczby mozemy się spierać. Proszę o "interpretację" sowieckiej okupacji 1939 - 1941 i deportacji Polaków z Kresów a także mordów popełnianych na Polakach. W świetle tych wypowiedzi jestem bardzo ciekaw.

Ty sie tak czesto o te czy inna interpretacje pytasz - z gory chyba wiedzac jak wygladac bedzie (i ze

jest falszywa naturalnie ), iz to powoli zakrawa na masochizm..... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

Oj towarzyszu (dyskusji ) ogłupiony jesteś czadem propagandy czerwonej do granic możliwości - co widać. Poza tym popracuj troche nad stylem - bez urazy. Unikanie odpowiedzi też metoda :)

Czekam na odpowiedz na moje pytanie o interpretacje wydarzeń - myślę, ze powinieneś uzyć czerwonej czcionki :) Taka dobra rada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

ak_2107: dziękuję za pomoc. Od siebie:

secesjonista; madhouse: problem jest latwy jasny i oczywisty. Tereny te [mowa o ziemiach na wschód od Linii Curzona] pod względem politycznym, wynikającym z ukladu sil byly przypisane do ZSRR, mialy być doń wlączone. Oznacza to, że dla Moskwy tereny te byly radzieckie pod okupacją niemiecką, na których to walczyli także inni [m.in. partyzantka polska]. Hasla szerzone przez nią z moskwiewskiego punktu widzenia stanowily zagrożenie dla integralności państwa i spokoju spolecznego -> stąd takie a nie inne traktowanie.

Drobne pytanie: czym różni się wymordowanie wsi przez Niemców, z tego powodu że byla tam miejscowa "samoobrona", która trzymala w ryzach porządek, wyganiając okupantów, od mordu na innej wsi [dla lepszego kontrastu] sąsiedniej, gdzie gospodarze z racji zamożności - mają dajmy na to "czerwone" poglądy, i udzielają schornienia AL/GL. Dla mnie? Niczym.

Przy okazji - wsie i przysiólki - byly bez wyboru: przychodzili Niemcy i ządli wsparcia bo jak nie to... potem przychodzi NSZ / WiN/ NIE - i żądal dokladnie tego samego, na dokladkę mordując tych co wykazywali się zbytnio dla poprzedniego "okupanta", potem UPA i zabawa zaczynala się od początku... W końcu przychodzilo W.P. i jeśli ze wsi coś jeszcze bylo, to po prostu byla wysiedlana. Każdy oddzial partyzancki tracil oparcie. Wystarczy porównać to jak Brytyjczycy walczyli niemal 50 lat wcześniej z Burami - także m.in. likwidowali gospodarstwa i farmy burskie...

pozdr

Przed umieszczeniem mojego nicku w swej odpowiedzi, warto dokładnie zapoznać się z inkryminowaną wypowiedzią. Innymi słowy: FSO nie przyczytałeś mojego postu.

Nie wiem czego ma się tyczyć twa odpowiedź, kiedy ja pisałem o erystycznym wykorzystywaniu argumentów ad absurdum (vide: Werwolf). Dla mnie problem nie "jest łatwy i oczywisty", gdyż ani słowem nie wspomniałem o ziemiach wschodnich.

Proszę mnie czytać, a najlepiej cytować.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Oj towarzyszu (dyskusji ) ogłupiony jesteś czadem propagandy czerwonej do granic możliwości - co widać. Poza tym popracuj troche nad stylem - bez urazy. Unikanie odpowiedzi też metoda

Czekam na odpowiedz na moje pytanie o interpretacje wydarzeń - myślę, ze powinieneś uzyć czerwonej czcionki Taka dobra rada.

Interpretacja wydarzen ? Z Kresow ?

Prosze bardzo.

Po wkroczeniu AC na Kresy i przylaczeniu tych terenow do ZSRR miala miejsce daleko idaca

kolaboracja ludnosci polskiej z tych obszarow z komunistycznymi wladzami. Polacy w duzym zakresie

objeli stanowiska w administracji. Sczegolnie na Ukrainie.

W szeregi komunistycznej partii Ukrainy i Bialorusi wstapil pokazny

procent ludnosci polskiej, zwlaszcza ze srodowisk robotniczych. Chlopstwo powitalo z radoscia parcelacje

wielkiej wlasnosci rolnej- chlopi - Polacy nie mieli najmniejszych oporow w przejeciu ziemi bedacej

do tej pory wlasnoscia ziemian Polakow - i nie tylko.

Tendencji tej nie powstrzymaly nawet deportacje ludnosci etnicznie polskiej - urzednikow, duchownych itd. Daleko posunieta byla wzajemna denuncjacja rodakow do NKWD.

Z tego wzgledu nie dszlo do stworzenia struktur podziemnych na terenach przylaczonych do ZSRR.

W czasie etnicznych czystek zapoczatkowanych przez Ukraincow, ludnosc polska szukala oparcia

zarowno u Niemcow jak i u sowieckiej partyzantki, nie brzydzac sie specjalnie grozba zainfekowania

czerwonym bakcylem. Nalezy w tym miejscu wspomiec o polskich batalionach policyjnych w niemieckiej sluzbie dzialajacych na tych terenach. Ktore popelnily wiele zbrodni na ludnosci ukraiskiej.

Polacy nie brzydzili sie tez sluzba w NKWD - od 1944 w ramach tzw. "istrebitelnych batalionow",

czy tez oferujac szpiclowskie uslugi dla tej instytucji.

Do istrebitelnych batalionow wstepowaly niejednokrotnie cale lokalne struktury AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

[ciach]

Stek bredni z którymi nie warto polemizować.

P.S A reszta kolegów też się zgadza z taką "interpretacją" historii ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Ja tam tylko chciałbym delikatnie przypomnieć jak brzmi tytuł tematu. Walka NSZ z sowiecką agenturą.

W związku z tym tematem, ponawiam pytanie.

Dlaczego Brygada Świętokrzyska NSZ wycofała się z terenów Polski, wespół z Niemcami? Zbliżała się Armia Czerwona i wspaniała okazja do walki. Wszak w armii tej było całkiem dużo komunistów. Na Zachodzie zaś było o nich znacznie trudniej. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

widiowy7 pewnie nie chcieli przeszkadzać w budowie prawdziwie ludowej ojczyzny wszystkich ludzi pracy.

Wszystkie wątki - jak również ten o zbrodniach sowieckich należą w pewnym sensie do tematu...choć z wypowiedzi ak_2707 można wywnioskować, iż to Polacy stanowili zagrożenie dla sowietów nie zaś na odwrót i że Związek Radziecki siętylko bronił przed burżuazyjną Polską...Brawo towarzyszu ! ( naszej dyskusji )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

To jest interesujace:

Na mapie polskiego podziemia na skrajnej prawicy sytuowała się konspiracja wywodząca się z Obozu Narodowo-Radykalnego ABC (ONR-ABC). W okresie II wojny światowej Organizacja Polska ONR powołała do życia własną formację wojskową – Związek Jaszczurczy, który następnie wszedł do Narodowych Sił Zbrojnych. Działacze OP nie zgadzali się z koncepcją powołanej do życia na przełomie 1944 i 1945 r. organizacji zbrojnej – Narodowego Zrzeszenia Wojskowego. Po nieudanej próbie zamachu na dowództwo NSZ odcięli się od tej inicjatywy. Odrzucili zwierzchność SN, nie przekazali swoich żołnierzy do NZW i pozostali przy nazwie NSZ. W praktyce w tym okresie OP stała się integralną częścią NSZ, stąd też często używa się nazwy NSZ-OP.

Ideologia OP ukształtowała się przed wybuchem II wojny światowej i podczas jej trwania nie uległa większym zmianom. Członkami organizacji mogli zostać Polacy, którzy potrafili udowodnić swoją czystość rasową do czwartego pokolenia wstecz. Ponieważ przywódcy ruchu narodowo-radykalnego definiowali polskość na wskroś etnicznie, mogła być ona dziedziczona jedynie przez krew, co wykluczało asymilację grup uznanych za etnicznie niepolskie. Szczególnie negatywnie oceniano Żydów – tak ze względów kulturalno-religijnych, jak i z powodu miejsca na rynku pracy, jakie zajmowali przed wojną[39]. Nadrzędnym celem OP było zbudowanie narodowego, katolickiego mocarstwa[40]. Proponowana przez narodowych radykałów wizja państwa bliska była modelowi faszystowskiemu. W praktyce państwo miało być częścią partii, żadna organizacja polityczna poza OP nie miałaby prawa istnieć[41]. Podczas okupacji OP i podporządkowane jej organizacje wojskowe uznawały za wrogów zarówno nazistów (Niemców), jak i komunistów. Postawa ta znajdowała odbicie w prasie i działaniach zbrojnych. PPR oraz GL-AL uznane zostały za ekspozytury NKWD. Komunistów traktowano jako zdrajców i agentów wrogiego państwa[42].

[ciach]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

[i](...)Podczas okupacji OP i podporządkowane jej organizacje wojskowe uznawały za wrogów zarówno nazistów (Niemców), jak i komunistów. Postawa ta znajdowała odbicie w prasie i działaniach zbrojnych. PPR oraz GL-AL uznane zostały za ekspozytury NKWD. Komunistów traktowano jako zdrajców i agentów wrogiego państwa (...)[/i]

Otóż to...jak się okazuje słuszne było w/w postępowanie. Co do traktowania mniejszości.

Towarzyszu ( "sporu historycznego") ak_2107 nie ma innych źródeł jak wikipedia ? Toż to kompromitacja...

Ciekawe czy moderator zareaguje na obrazliwe zachowanie pod moim adresem ? Ale i tak odpowiem : JESTEM POLAKIEM. A ty ? Internacjonalistą ?

Edytowane przez madhouse

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Panowie, jedna uwaga. Wszelkie uwagi ad personam, proszę kierować sobie nawzajem na PW. Forum publiczne nie służy dyskusjom nt. tego, kto kogo ogłupił, kto kim jest ile pokoleń wstecz. Na razie jeszcze takie teksty tylko usuwam, ale jeśli będą się powtarzać częściej, zmienię politykę. Tak więc byłbym wdzięczny za wzięcie sobie moich uwag do serca. Ułatwi to życie nam wszystkim. Dziękuję za uwagę.

A teraz Wesołych Świąt:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
widiowy7 pewnie nie chcieli przeszkadzać w budowie prawdziwie ludowej ojczyzny wszystkich ludzi pracy.

A według mnie NSZ przyjęło bardzo wygodną postawę. Z Niemcami się nie bili, bo mogli dostać po nosie. Z Armią Czerwoną tym bardziej. Jako że byli organizacją poza Państwem Podziemnym, wyroki wydane i wykonane na kimkolwiek, były bezprawne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.