Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Jaka jest wasza ulubiona starożytna cywilizacja?

Moja ulubiona starożytna cywilizacja to:  

190 members have voted

1. 1.

• Rzym
      46
    • Grecja
      25
    • Egipt
      18
    • Kartagina
      5
    • Persja
      4
    • Partia
      1
    • Babilonia
      1
    • Palestyna
      0
    • Inna jaka?
      10

Recommended Posts

Lauren   

Najbardziej lubię Rzym- podziwiam Rzymian za to, że potrafili zapożyczyć z greckiej kultury to, co najlepsze i następnie dostosowac do swoich norm. W dzisiejszych czasach żeby przetrwać trzeba sobie radzić, być sprytnym, kombinować, umiejętnie, ale też rozsądnie wykorzystać wiedzę i mądrość innych. Rzymianie dali tego podłoże (;. Cenię też starożytny Egipt- za kulturę, za wspaniałe zabytki, za charakterystyczny kanon i oczywiście za to, że aura tajemnicy wokół Egiptu nie znika i jeszcze wiele zagadek czeka na rozwiązanie (:.

Albinos   

Zawsze jakiś szczególnie podobała mi się Starożytny Egipt. Wspaniała, długa historia, piramidy, ta pustynia i rydwany bojowe... ehh.

nazaa   

Rzym.

PS> Dlaczego w ankiecie nie ma np. Chin albo chociażby opcji "Inna- jaka?"?

Tofik   

Rzym zdecydowanie! Wojsko z taką dyscypliną, wodzowie kultura (choć zapożyczona od Greków), budowle itp. Wspaniała historia, a to najważniejsze :D

Ramcel   

A ja bym postawił na starożytną Słowiańszczyznę. Jesteśmy potomkami tej cywilizacji, a niewielu z nas wie cokolwiek na ten temat. A kultura słowiańska jest naprawdę bardzo bogata i ciekawa... Zachęcam wszystkich do szukania informacji na ten temat, naprawdę warto.

Anders   
A ja bym postawił na starożytną Słowiańszczyznę. Jesteśmy potomkami tej cywilizacji, a niewielu z nas wie cokolwiek na ten temat. A kultura słowiańska jest naprawdę bardzo bogata i ciekawa... Zachęcam wszystkich do szukania informacji na ten temat, naprawdę warto.

Oświecisz mnie w temacie kultury słowiańskiej w starożytności? Bo zaprawdę, nie wiem gdzie szukać informacji o czymś, czego nie było.

Ramcel   

Częściowo muszę się z Tobą zgodzić, kultura Słowian rozwijała się przede wszystkim w średniowieczu, ale jej początki (prasłowiańskie) giną gdzieś w pomroce dziejów i niewiele wiadomo na ten temat. Część badaczy uważa za słowiańską np kulturę łużycką, której rozkwit miał miejsce zdecydowanie wcześniej.

Chodziło mi oczywiście o cywilizację Słowian juz ukształtowaną, z własnym porządkiem społeczno - ekonomicznym, kulturą i wierzeniami (a więc z okresu nieco późniejszego), ale irytuje mnie, że "cudze chwalicie, swojego nie znacie" i stąd to lekkie naciągnięcie.

Anders   

To "lekkie naciągnięcie" to pisanie w dziale Starożytność o kulturze która pojawiła się najwcześniej pod koniec V w., a nejprawdopodobniej dopiero w VI w. n.e. Co więcej o kulturze Słowian z tamtego okresu wiemy tyle co nic, w formie ukształtowanej pojawiła się dużo później - gdzieś w VII w. zapewne.

Z całym szacunkiem dla tej "części badaczy", teoria o autochtonicznym pochodzeniu Słowian ma wieeelkie luki.

Ergo: Brak słowian w dyskusji jest absolutnie uzasadniony - jak chcesz, możemy porozmawiać o Scytach, Kwadach, Lugiach, czy Gotach - ale Słowianie to nie ta bajka.

RoksiSK   

Ja stawiam na Egipt. Cywilizacja, która trwała 4 tys lat. Wpaniałe pamiątki t.j. piramidy, grobowce, posągi i świątynie. Byłam w Muzeum w Kairze, które w kilka godzin nie sposób choćby ogólnie zwiedzić ( :cry: :evil: :cry: tyle tylko dano nam czasu). Dolina Królów - to miejsce wygląda na prawie niezmienione przez tyle lat.

Fascynująca cywilizacja. Życie codziene, obrzędy, wiara i przesądy :razz: :razz: :razz:

Starożytny Egipt ma w sobie jakąś magie, szczyptę tajemniczości. I to mnie chyba najbardziej pociąga :razz: :farao: :razz:

Rzym ponieważ podziwiam jak tak wielkie i tak liczne przy takich możliwościach istniało takie imperium zarządzane z jednej stolicy... system administracyjno-społeczny wręcz nieprawdopodobny.