Jump to content

*maciek

Użytkownicy
 • Content count

  15
 • Joined

 • Last visited

About *maciek

 • Rank
  Ranga: Licealista
 1. Ja lubie bardzo Fenicjan. Za ich doskonałe statki i ciekwosc swiata :wink: Za Rzymem nie przepadam.
 2. Wkroczenie Oktawiana do Egiptu? A przyczyną bezpośrednią przykucie jej dzieci kajdanami do wozu.
 3. Quiz Średniowiecze

  Między kim i kiedy został zawarty pokój w Nywarsak?
 4. Białe plamy w historii

  Mój nauczyciel historii ( prof. Skandynawistyki na U Gdańskim) "wspominał" o tym całą lekcję i okazuje się, że mimo wielu poszlak wcle nie jest to takie pewne :wink: Co jakiś czas odkrywane są jakies rewelacje dotyczące odkrywców Ameryki, ale jak dotąd jedynym potwierdzonym w 100 procentach odkryciem jest odkrycie Kolumba, poza tym to ono przyniosło wymierne skutki. Ojej rozpisałem się nie na temat :wink: fakt o Wikingach jest powszechnie znany i akceptowany, jednak dalej za "odkrywcę" uważa sie Kolumba, istnieje tez hipoteza ze to Fenicjanie jako pierwsi dopłyneli do Nowego Świata.
 5. Quiz Średniowiecze

  5 kwietnia 622 ?
 6. Quiz Średniowiecze

  strzał 627 - Herkaliusz z pomocą Chazarów rozpoczyna ofensywę z terenów Armenii przeciwko Persom, zadaje klęske pod Niniwą i w 630 wkracza do Jerozolimy by przekazac zdobyte od Persów relikiwe Krzyża skradzione 614 podajże. czy moze cos wczesniej jeszcze?
 7. Quiz Średniowiecze

  tak. dokładnie 4 palce u prawej dłoni
 8. tez znany fakt. nadmienie ze bitwa toczyła sie miedzy Alyattesem z Lidii i królem Medów Kyaksaresem. Rok 585 p.n.e. Date bitwy znamy z dokładnych obliczeń zacmienia słońca, był to podajze 28 maj. Co ciekawe zacmienie przepowiedział wczenisej Tales z Miletu. Obie strony zawarły z powodu zacmienie pokój. Jezuita - Adam Schall, dokładnie przepowiedział zaćmienie Słońca w 1624 roku, co zapewniło mu miejsce w Radzie Regulacji Kalendarza na dworze cesarza Chin z dynastii Ming, Wanli. Podobno Mikołaj Kopernik za lat dziecięcych miał ujrzec zacmienie co miało miec wpływ na dalszy jego rozwój. A znacie moze jakies inne zjawiska (zacmienia ksiezyca, deszcze meteorów itp) a moze zjawiska astronomiczne szczególne?
 9. Quiz Średniowiecze

  tez łatwe Kim była i królowa "Kikuta" i dlaczego zyskała taki przydomek?
 10. Quiz historyczny

  tak jestem studentem I roku na UJ. Co do paidiki to odp prawidłowa, zacisniając chodzi tu o wojska Sparty i ze tak powiem wrecz dosłownie partnera ale i towarzysza broni.
 11. Quiz historyczny

  nie wiem czy mogę zadac pytanie: kim był paidika? ))
 12. Szutruk Nahhunte I

  Szutruk Nahhunte I w latach 1158/1157 pne najechał, złupił i splądrował całą Babilonię, co w efekcie spowodowało ogromny paraliż struktur panstwowości. Uprowadził wiec a nie sprowadził. Kto wie jednak czy zabytki te przetrwałby? Myśle ze wybitniejszym władcą był jego wnuk. A czym kierował sie Szutruk Nahhunte I tego chyba nie wie nikt.
 13. Literatura - średniowiecze

  Moim zdaniem nie, jesli nazwisko i imię widnieje na podręczniku, po za tym byłaby to lekka obraza dla tego znakomitego historyka. Oczywiscie nie pochwalam tego co zrobił. Fakt faktem historykiem jest ówcześnie jednym z lepszych. Polecam tez "Dziej Bizancjum" Ostrogorskiego.
 14. Zjawisk takich było wiele. Wspomnę o jednym. Mianowicie o władcy Iberii Mirianie. Który podczas polowania, gdy nastały nagłe ciemności wezmał pomocy Boga chrześcijan, słońce zabłysło na nowo. Przypuszcza sie ze było to zacmieni słońca. Przekonany tym cudem Mirian (zaliczony później w poczet świętych) ustanowił chrześcijaństwo w Iberii religią państwą, a w stolicy państwa Mcchecie wybudował Kościół. Oczywiscie nawórcenie Miriana miało równiez inne względy. Był to rok 337. Fakt historyczny znamienny w skutkach.
 15. Literatura - średniowiecze

  Z historii sredniowiecznej Polski polecam podręcznik autorstwa Stanisława Szczura, naprawdę rzetelne i przystępne opracowanie. Historie powszczechną dobrze aczkolwiek zawikładnie przedstawia Benedykt Zientara, polecam równiez 4 tomy Wielkiej Historii Świata pt "Wieki Średnie". Co do bardzije scisłych ujęci potrzerba juz specjalistycznej literatury.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.