Jump to content

Lizander

Użytkownicy
 • Content count

  652
 • Joined

 • Last visited

About Lizander

 • Rank
  Ranga: Doktor
 1. Czyny niegodne narodu polskiego

  Hauerze, hipokryzją jest wymagać od silniejszego, by dobrowolnie zrezygnował z posiadania większej ilości dóbr. Dopóki nie łamie umów, traktatów, etc., nie podlega ocenom moralnym z racji podboju jako takiego. Nikt nie odsądza Aleksandra od czci i wiary za podbój Persji, nikt nie gani Rzymu za rozbicie państwa Seleukidów w wojnie z Antiochem. Oczywiście w pewnych sytuacjach możemy mówić o postępowaniu nieetycznym, ale tylko wtedy, gdy dane państwa są połączone jakimiś więzami dyplomatycznymi.
 2. Podatek liniowy

  Teraz też mamy podatek dla zdecydowanej większości społeczeństwa liniowy W tej kampanii PO w ogóle niewiele mówiło o programie, a uwagę poświęcało na opluwanie całkiem dobrego rządu. A co do tego podatku od 2009... pożyjemy, zobaczymy.
 3. Czyny niegodne narodu polskiego

  Sam fakt podboju nie ma wiele wspólnego z godnością lub jej brakiem.
 4. Podatek liniowy

  Ale do obietnic o podatku liniowym ma się to nijak:) Dowód na to jak PO traktuje wyborców. Ciekaw jestem tego obniżenia podatków i zlikwidowania podatku Belki przy jednoczesnych podwyżkach...
 5. Podatek liniowy

  "Niby" liniowy - oj pod to można duuużo podciągnąć. obecnie większość społeczeństwa też płaci jednolitą stawkę, więc gdzie zmiana? W poszerzeniu tej grupy? A co to za różnica?
 6. Napoleon Bonaparte - ocena

  To żaden argument, że był kim był. Na tej zasadzie można powiedzieć, że Amundsen musiał wygrać wyścig ze Scottem, bo był Amundsenem. Co się czuło? Od czucia do czynienia daleka droga.
 7. Napoleon Bonaparte - ocena

  A co ma wspólnego skupienie władzy z koroną?
 8. Śmiem wątpić. Nie przypominam sobie relacji o manifestacjach "korona dla Napoleona". Raczej sam zapytał, czy mieliby coś przeciw - powiedzieli nie i się skończyło. w pakiecie dostali 10 lat wojen.
 9. Podobnie, ale miałaby szanse na zachowanie pokoju. Nie byłoby takiej determinacji po stronie koalicji. No i byłaby szansa na utrzymanie porewolucyjnego porządku.
 10. Napoleon Bonaparte - ocena

  Tak? Twoim zdaniem już wtedy pewna była koronacja?
 11. Napoleon Bonaparte - ocena

  Może i musiał. Ale czy musiał wtedy? Nie. mógł za 50, 100, 200, 1000 lat - był ustalonym porządkiem, który Rewolucja Francuska brutalnie nadwyrężyła. Jak można oczekiwać, że ludzie nie będą bronić ładu świata przed pomysłami bandy burżujów z Paryża i okolic? A kiedy przyjęto do wiadomości, że chwilowo Francja pogrążyła się w chaosie, to jeszcze ten prostak Bonaparte koronował się na Cesarza! Śmiał sugerować, ze jest równy królom. Ba, nie miał w oczach Europy legitymizacji władzy, więc wprowadził nową, która dla Europy była nie do zaakceptowania. Estero, równie logicznie mogłabyś pytać dlaczego Aecjusz bronił Rzymu, choć ten chylił się ku upadkowi, albo dlaczego Polacy bronili konstytucji 3 maja, choć Rosja i Prusy miały przewagę, a sama polska "nierządem stała".
 12. Korona była międzynarodowym samobójstwem, golem do własnej siatki. Jeżeli kiedykolwiek chciał pokoju (co nie jest pewne), to tym gestem zaprzepaścił wszelkie szanse.
 13. Napoleon Bonaparte - ocena

  Nie, nie zdecydowałbym się. Założenie korony cesarskiej na skronie parweniusza i to jeszcze po referendum (!) burzyło europejski ład, ład, który trwał wtedy równe 1520 lat, albo i 1777, zależy jak liczyć. Tylko człowiek będący politycznym zerem mógł nie spodziewać się reakcji ze strony wszystkich suwerennych koronowanych głów Europy. Parafrazując Bareję: Cesarska korona na skroniach Bonaparta była policzkiem dla całej ich ekipy! I dlatego ta założona korona zwarła jeszcze bardziej ich szeregi. To wszystko kazało im powiedzieć mocno i stanowczo: KORONOWANYM PARWENIUSZOM MÓWIMY NIE!.
 14. Napoleon Bonaparte - ocena

  Mając na szali dobro Francji zaryzykował je dla korony. Moim zdaniem jesteś w błędzie.
 15. Napoleon Bonaparte - ocena

  Otóż to. Napoleon miał pokój 1801-1804. Ale było mu mało. Musiał mieć jeszcze koronę.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.