Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

No ale czy zgadłem?

Pytanie będzie łatwe (jeżeli poszukacie na pewnym forum :wink: ) - ile wynosił stan liczebny naszego wojska 16.09.1939r. (a więc na dzień przed wkroczeniem Sowietów ?

P.S. - jestem tolerancyjny - można pomylić się o 100 000 żołnierzy :twisted:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

odp.

-połączone armie ''Poznań'' i ''Pomorze''-ok.135 000 ludzi

-garnizon Warszawy-ok.90 000 ludzi

-obrońcy Oksywia i Helu-ok.12,500 ludzi

-grupa Dembińskiego-ok.12 000 ludzi

-KOP-ok. 20 000 ludzi

--Podlaska i Suwalska BK-ok.6 000 ludzi

czyli-11 Dyw.Piech.,31 Brygad,14 rożnych grup w sile pułku lub batalionu.

Jeśli gdzieś popełniłem błąd poprawcie mnie :shock:

[ Dodano: 2007-09-06, 18:19 ]

Łącznie ok 275 tys. ludzi,ale warto dorzucić też 10 BK i Warszawską Brygadę Pancerno-Motorową(5-7 tys. ludzi), a także ludzi z oddziałów rozbitych i żołnierzy z armii ''Kraków'',''Prusy'',''Karpaty'',''Łódź'',''Modlin'' -ok.130 000 ludzi. :wink:

P.S-Związek Radziecki uderzył na Polskę około godz. 4.30, a wyruszył do Polski ok. godz 2.15-przygotowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

przepraszam-doszukałem się informacji-jeszcze ok. 100 000 żołnierzy ochotników i Obrony Narodowej- łącznie ok. 510 tys. żołnierzy-jak nie zgadnę-trudno

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Odpowiedź:

Wbrew pozorom i obiegowym opiniom - jeszcze 16 września nie było tak źle (idzie rzecz jasna o wielkość naszych sił, a nie sytuację operacyjną). Otóż nasze wojsko liczyło wtedy około 650 000 żołnierzy (240 000 walczyło na zachód od Wisły - wybrzeże - około 13 000, Bzura - 135 000, Warszawa i Modlin około 90 000), 200 000 żołnierzy znajdujących się na wschód od Wisły w trakcie walk wycofywało się w trakcie walk w kierunku rumuńskiego przedmościa, kolejne 200 000 znajdowało się w OZ lub szpitalach. Szacunek ten pozwalał domniemywać NW, iż można jeszcze próbować stawić posiadanymi siłami opór na "przedmościu rumuńskim" (17 statków z materiałem wojennym z Francji miało przybyć do rumuńskiego portu Galati między 17 a 20 września - przywieźć miały m.inn. 50 czołgów, dwadzieścia samolotów, duże ilości amunicji artyleryjskiej i trotyl).

Jest to moja wypowiedź z innego czasu, i innej przestrzeni :wink: skoro mowa jest o "około 650 000" żołnierzy, a ty podajesz 510 000 - uznajemy :P - pytanie jest twoje :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dzięki-nie byłem w liczbach nigdy za dobry :wink: Skoro tak-to zgaduj-kto i kiedy z polskiego lotnictwa dokonał pierwszego nalotu na teren Niemiec w kampanii wrześniowej.Podaj czas,jednostkę,nazwiska załogi oraz zbombardowany cel.

Myślę,że dla takiego kogoś jak Ty to bardzo łatwe pytanie. Powodzenia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Myślę,że dla takiego kogoś jak Ty to bardzo łatwe pytanie

Skąd ta pewność ? :wink:

Ale spróbuję:

03.09.1939r. godz. 06.20 - P.23 II dyonu BB (załoga: sierż. pchor. Stefan Gębicki, plut. Wacław Buczyłko, kpr. Teofil Gara) podczas rozpoznania lokalizacji XVI KPanc. zapuszcza się w głąb III Rzeszy, i bombarduje budynki fabryczne w Pyskowicach.

Tego dnia kolejny P.23 ("Karaś") z 41 eskadry Armii "Modlin" atakuje 6 bombami dworzec kolejowy w Nidzicy.( por. obs. Czesław Malinowski).

tyle znalazłem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Och-zauważyłem w ciągu roku.-ledwie miesiąc wcześniej ode mnie zacząłeś,a masz 1000 postów.Gratulacje!

Dobrze-co do drugiego przykładu to resztę załogi stanowili

-por.pil. W. Kuzian

-pchor. W. Kisielewski

Teraz Twoja kolej-pytaj. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Skoro jesteśmy przy Brygadzie Bombowej - proszę podać datę jej pierwszego ataku na jednostki niemieckie, nr dyonu (eskadry), co to maszyny, i ile ich było ?

Acha - i co zostało zaatakowane?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

6 samolotów PZL-23B ''Karaś'' z 24 Eskadry Bombowej dokonało nalotu na kolumny pancerne XVI Korpusu Pancernego(dowódca gen.Erich Hoepner) dnia 2 września 1939 r. r. na północ od Częstochowy.Druga akcja-18 maszyn tego samego typu z VI Grupy dokonało nalotu na te same kolumny pancerne z wysokości 1500 m a następnie zaatakowało je z broni pokładowej-straty sześć,(według innych źródeł 7), maszyn w rejonie: Częstochowy,Herbów i Kłobucka.Dobrze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

02.09.1939r. na lotnisku Nosów o godz.10.00 obyła się odprawa dotycząca zaatakowania kolumn pancerno - motorowych npla. Mjr. Alferd Peszke wyznaczył do zadania 6 kluczy z VI dyonu bombowego (18 szt. P.23). nad Radomiem nasza OPL zestrzeliwuje jeden P.23 (pilot - kpr. Władysław Żelejko) - to jest ta wzmiankowana przez ciebie grupa. A te 6 P.23 z 24EB to z lotnictwa armijnego Armii "Kraków". Jestem zadowolony z odpowiedzi - pytanie jest twoje :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dziękuję! No to zostajemy przy lotnictwie-ale zmieniamy front.17 września polskie lotnictwo zestrzeliło nieznaną maszynę-podaj typ tego samolotu, nazwisko, stopień, jednostkę pilota,który go strącił, oraz gdzie to się wydarzyło.Łatwe! Acha-i samolot jakiego państwa to był i do jakiej jednostki należał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.