Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   
wedle skromnej, posiadanej przeze mnie wiedzy

:lol::lol::)

Dowcipniś z Waćpana!

mam nadzieję, iż wystarczy?

Aż za dużo

Żeby trochę się powymądrzać to dodam, że obok szwoleżerów "załapali" się ułani z 16 pułku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Skoro jesteśmy już przy tematyce wodnej.... 02.09.1939r. następuje pierwszy atak torpedowy OP w II WŚ. Gdzie to miało miejsce, kto strzelał, i do kogo strzelano?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Godzina 12.38 na północ od Rozewia "Sęp" wystrzelił jedną torpedę do niszczyciela "Friedrich Ihn". Niestety niecelnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Gdzie kiedy i w jaki sposób zakończył życie jedyny polski wodnosamolot typu Cant?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

I znowu trudne pytanie.... wersji jest kilka, ale to nic pewnego - ja podam własną: epilog tego najnowszego wodnosamolotu jest związany z ....moją lubelszczyzną !!!

oto cytat:

W dniu 1 września 1939 roku po zbombardowaniu bazy Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku, postanowiono ewakuować samolot w głąb kraju. Wystartował on w dniu 2 września 1939 roku, udając się początkowo do Modlina, lecz zmuszony był wodować na Wiśle koło Kozienic. Następnie w dniu 4 września został przebazowany na jezioro Siemień koło Parczewa, gdzie w dniu 9 września 1939 roku został zniszczony w czasie nalotu samolotów niemieckich.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No cóż, Twoja wersja jest również moją wersją.

Mogę tylko dodać, że wodnosamolot był zacumowany i zamaskowany przy wyspie a mimo to Niemcom udało się go namierzyć. Podejrzewano niemieckich kolonistów o szpiegowanie i przekazywanie informacji. Czy to prawda? nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Skoro odgadłem, i skoro jesteśmy przy tematyce wodnosamolotów - mam takie małe, malutkie pytanko:

Pewnego wrześniowego dnia miał miejsce ostatni wzlot nad Bałtykiem naszego wodnosamolotu. Prosze podać, gdzie i kiedy to miało miejsce, kto siadł za sterami, jaki był to samolot, i jak się skończył lot? Dla ułatwienia podpowiem wam, iż będzieciecie baardzo zdziwieni datą tego wydarzenia...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Z tego co wiem to 7-go września w nocy R XIII G poleciał na bombardowanie "Schleswig-Holstein" ale nie go "nie zastał" w mjejscu domniemanego pobytu więc w zastępstwie w Gdańsku załoga zrzuciła bomby i ostrzelała tłum hitlerowców świętujących zdobycie Westerplatte po czym wodowała w Juracie.

Wiem, że później nad Bałtykiem latały polskie samoloty ale nie wiem czy to były wodnosamoloty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Gregski - rzecz miała miejsce dużo, dużo później....

pzdr.

[ Dodano: 2007-07-11, 17:02 ]

Bo aż ..... 30 września !!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

30 września to byłby RWD-17W. Jednak trudno nazwać to lotem ponieważ rozbił się on podczas startu. Próbowano dostać się nim do Szwecji.

No chyba, że masz coś jeszcze w zanadrzu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jak zwykle Wilku Morski masz rację ! - pozwól, że jeno wypowiedź krzynkę uzupełnię :( ;

Ten RWD-17 był to ewakuowany z Pucka prototyp wodnosamolotu, który w odróżnieniu od innych naszyn MDL-tu nie zostal pozostawiony na wodzie, lecz wciągnięto go na ląd, i zmaskowano w helskim lesie, ze złorzonymi skrzydłami, co uchroniło go przed wykryciem i zniszczeniem. Na krótko przed kapitulacją Helu (30.09.1939r.) por. mar. Ignacy Bilewicz startuje na nim z Długiej Mielizny w Zatoce Puckiej, ale silnik odmawia posłuszeństwa, i maszyna przeleciawszy nad półwyspem spada do Bałtyku. Pechowego pilota udaje się uratować...

No chyba, że masz coś jeszcze w zanadrzu.

Ociupinkę - przedostatnie wzloty (tym razem udane) - rankiem 13.09.1939r. (najprawdopodobniej jeden R.XIII i jeden RWD-8, lub obydwa RWD-8) dwa samoloty strtują z lotniska polowego pod Gdynią. Pierwszym leci por. Edmund Jereczek (pluton łącznikowy DOW), i NN pasażer, drugim mat - pilot (!) Antoni Czerwiński i nie wymieniony z imienia kapitan piechoty. Por. Jereczkowi udaje się dolecieć do Visby w Szwecji (!), Czerwiński rozbija się i ginie, a kpt. zostaje ciężko ranny - są to greski naprawdę mało znane fakty.

Ale do rzeczy - czy powiedziałem już, że pytanie jest twoje? :P

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie wydaje Ci się kolego, że zmonopolizowaliśmy ten temat? :(

Moje pytanko dotyczy drugiej strony konfliktu.

Pierwsze zwycięstwo dla Luftwaffe. Kto i na jakim samolocie był zwycięzcą a kto ofiarą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Nie wydaje Ci się kolego, że zmonopolizowaliśmy ten temat?

Wstyd mi, jako zywo - ale może damy przykład innym ?

Pierwsze zwycięstwo dla Luftwaffe. Kto i na jakim samolocie był zwycięzcą a kto ofiarą?

Uch.... sądze, iż ten strącony był to jakiś samolot (P.11?) z naszej Brygady Pościgowej., broniącej Stolicy. Może ppor. Jerzy Palusiński ze 111 eskadry ? A który Helmut go zestrzelił? O - to trudne. Mógł to być ktoś z I/JG 21, stacjonujący w Gutenfeld. Ów pułk uzyskał w dn. 01.09.1939r. 4,5 zestrzelenia. Ale osobiście obstawię I.(Z)/LG 1:

1.Staffel OLT. Helmut Muller, zestrzelił P.11c nad Zegrzem, o godz. 9.00, lub:

2. Staffel Fw. Herbert Schob zestrzelił P.11c nad Zegrzem o godz. 9.03.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ja mam inną wersję i udało mi sie ją potwierdzic z dwóch niezależnych żródeł. Działo się to jakieś 3 godziny wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.