Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Jako że i źródła niemieckie nie stanowią dla mnie najmniejszego problemu :( , zobacz co się w/g nich działo 1-go września:

Niemcom w ciągu calego dnia udało sie strącić 16 i 2 prawdopodobnie polskich samolotów (były to P.7 i P.11 - przyp. ciekawy). Sukcesy te przypisano przede wszystkim pilotom z Luftflotte 1 (15) i Luftflotte 4 (2):

I./JG 21:

3.Staffel Lt. Fritz Geutezeit - 1 - W-wa godz. 16.55

2.Staffel Lt. Gustav Rodel - 1 - W-wa godz. 17.08

3.Staffel Olt. Georg Schneider - 1 - Marki godz. 17.10

3.Steffel Uffz. Heinz Dettmer - 1 - W-wa godz.17.19

Staab Lt. Albrecht Dress - 1 - W-wa godz. 16.16 - 18.00

II/ZG 1 - (1?) - Poznań godz. 12.40

I/ZG 1 - (1?) - W-wa godz. ~17.30

I(Z)/LG 1:

1.Staffel Olt. Helmut Muller - 1 - Zegrze - godz. 9.00

1.Staffel Fw. Herbert Schob - 1 - Zegrze - godz. 9.03

2.Staffel Hpt. Fritz Schleif - 1 - W-wa godz. ~17.10

2.Staffel Hpt. Fritz Schleif - 2 - W-wa godz. ~17.10

2.Staffel Hpt. Fritz Schleif - 3 - W-wa godz. ~17.10

2.Staffel Uffz. Alfred Sturm - 1 - W-wa godz. ~17.10

2.Staffel Uffz. Peter Laufs - 1 - W-wa godz. ~17.10

2.Staffel Olt. Walter Frenske - 1 - W-wa godz. ~17.10

Dodatkowo Zerstrotery ("Niszcyciele" czyli Bf.110 - przyp. ciekawy) omyłkowo zetrzeliły własnego Henschla 126. To tyle, jeżeli chodzi o udokumentowane zestrzelenia (w dziennikach bojowych) niemieckich lotników Jagdwaffe i Zerstorerwaffe 1-go września.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Aaaaa.... to trzeba było tak od razu :( - chodzi o "Kampflieger"?

01.09.1939r. o godz. 7.00 z podkrakowskiego lotniska 2 pułku lotniczego podrywa się klucz kpt. Mieczysława Medweckiego (dyon Armii "Kraków") do walki ze spostrzeżonymi własnie Ju87. I właśnie jeden z nich (a precyzyjniej Ju87B z I./StG 2, z oznaczeniem Tg GK, pilotowany przez Franka Neuberta) dokonuje pierwszego zestrzelenie w II WŚ - ofiarą pada sam kpt. Medwecki, który przypłaca ten incydent życiem.

P.S. Jako ciekawostkę podam fakt, iż w eskadrze tej wzleciał również ppor. Gnyś - ten z koli wsławił się pierwszym zestrzeleniem dla nas - "rozwalił dwa Do17E z KG 77.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Kolego za dobry jesteś, żeby zadawać Ci pytania "na wprost". Musiałem to nieco zagmatwać. Z resztą Ty zrobiłeś to samo z tym ostatnim lotem hydroplanu. Nie podejrzewałem, że chodzi Ci o lot nieudany.

Ps.

Nie mam nic do dodania (chociaż bym chciał). A na cytowanie relacji naocznych świadków to chyba nie najlepsze miejsce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jak mniemam, udało mi się zgadnąć? :roll: W takim razie pytanie moje będzie łatwiutkie: Jak wiemy, w agrsji na Polskę wzięły także (obenie pomijane milczeniem) Słowackie Siły Zbrojne, w skład których, rzecz jasna weszli dzielni, słowaccy lotnicy :roll: Udało im się (ponoć) zestrzelić nasz jeden samolot, i jeden prawdopodobnie. Proszę podać co to był za samolot ten zestrzelony (może być też ten "prawdopodobnie). Miodem na me serce byłoby też nazwisko i stopień dzielnego, slowackiego lotnika :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

6-tego wrzesnia o 12 18 F. Hanoviec pilotujący Avię B 534 zestrzelił Lublina R XIII D z 56 Eskadry obserwacyjnej pilotowanego przez kpr pil Mariana Piaseckiego (obs. Edward Porada).

No i jeszcze Viliam Grun zaatakował RWD 8 ale z nieudokumentowanym rezultatam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Powiem krótko - BRAVO ! Następne pytanie (jeżeli zgadnę) będzie dużo trudniejsze :twisted: Ale na razie - zadawaj je !

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nic trudniejszego nie jestem w stanie wymyślić, więc opuszczam morskie odmęty oraz podniebne przestworza i schodzę na ziemię.

Podaj datę i miejsce ostatniej w II WŚ bitwy kawaleryjskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

No to waść strzelł z grubej rury - skąd mnie to wiedzieć, gdzie się odbyła ostatnia bitwa kawaleryjska w II wś? :( I musimy uściślić: czy chodzi ci o bitwę kawalweryjską, czy szarżę kawalerii?

Spróbujmy nieco zawęzić zakres poszukiwań - a mianowicie zajmijmy się Polską.

Jeżeli idzie o wrzesień 1939r., to ostania (i chyba jedyna?) bitwa kawaleryjska (tj. odział kawalerii vs. oddziałowi kawalerii) miała miejsce pod Krasnobrodem - o godz.07.00, 23.09.1939r. 25 pułk ułanów (z Nowogródzkiej BK - przyp. ciekawy) zaatakowal w/w miejscowość. Ułani byli nieco zdziwieni ale i ucieszeni, ponieważ naprzeciw nich wyjechał (z klasztornego wzgórza) .... oddział kawalerii niemieckiej !!!

starcie było krótkie, i nietrudne do przewidzenia - po szarży 1 szwadronu (dowodzonego przez por. Tadeusza Gerleckiego) uwolniono dodatkowo z klasztoru polskich jenców, a także wzięto sporo jeńców niemieckich.

W marcu 1940r. szarżę wykonał SOKWRP mjr. Henryka Dobrzańskiego - "Hubala".

Ostatnia szarża wykonana przez naszą kawalerię miała miejsce podczas walk o "Wał Pomorski" ("Pommerstellung"). Pod miejscowością Bojursko (Schonfelde) 01.03.1945r. gdzieś tak kole południa 1 SWBK siłą dwu szwadronów dokonała udanej szarży na stanowiska niemieckie. Co ciekawe - obyło się bez żadnych strat !

P.S. Szarżom włoskim i sowieckimim dałem pokój - wszak temat dotyczy wąskiego działu Września 1939r., który jest fragmentem całej II WŚ. Pytanie o ostatnia szarżę w II WŚ jest bardzo dobre, ale powinno ono zaistnieć raczej w quizie ogólnym z II WŚ, a nie w quizie z Września 1939r.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Chodziło mi o bitwę kawaleryjską a nie szarżę dlatego Bitwa pod Krasnobrodem jest prawidłową odpowiedzią.

A swoją drogą nie znalazłem nigdzie jaka to była jednostka niemiecka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
A swoją drogą nie znalazłem nigdzie jaka to była jednostka niemiecka.

Ja też. Ze strony niemieckiej brała udział tylko jedna jedna Brygada Kawalerii, wchodząca w skład 3 Armii, i atakująca z Prus Wschodnich. Czy dotarła pod Krasnobród- trzeba to sprawdzić.

Jak chciałbyś coś o tej walce poczytać - jest u C. Leżańskiego w "Zostały tylko ślady podków" na str. 57. Znalazłem w necie także nieco inną, rozbieżną relację tej walki:

Opowiadanie Zbigniewa Dobrskiego

Jesienią 1939 roku przebywałem we Lwowie i wraz z wielu młodymi podchorążymi wybierałem się na Węgry i do Francji. Spotkałem się tam z kolegą z Grudziądza z innego szwadronu Zbigniewem Dobrskim. Opowiadał, że gdy 17 września 1938 roku zwolniono wszystkich podchorążych do cywila, zatrzymano tych, którzy służyli w jednostkach nadgranicznych. Taki los spotkał właśnie jego, podchorążego w 25. pułku ułanów w Prużanach, jednej z najlepszych jednostek kawaleryjskich w Polsce.

W listopadzie 1939 roku opowiedział mi następującą historię.

Pułk jego w czasie wojny wszedł w skład grupy operacyjnej, dowodzonej przez generała Andersa. W pewnym okresie wędrowali przez południowo-wschodnią część Lubelszczyzny. W zasadzie każdy oddział kawaleryjski w marszu ubezpiecza się, wysyłając przed sobą, a także z prawej i lewej strony po dwóch wywiadowców, czyli szperaczy. Wypatrują oni w terenie nieprzyjaciela. Pewnego dnia, 25. pułk ułanów otrzymał od swoich wywiadowców meldunek, że w pobliżu, w głębokim i rozległym wąwozie ukrył się oddział niemieckiej kawalerii.

Niemcy w 1939 roku mieli jeszcze trochę jazdy. Uzbrojenie jej różniło się znacznie od naszego. Polacy mieli szable przytroczone pod lewym kolanem, pod klapą siodła. Dobywali ją jednym ruchem. Niemcy mieli pałasze umieszczone daleko z tyłu za siodłem, pionowo w dół. Polska kawaleria nosiła krótkie karabinki na plecach. Niemcy przytraczali je z tyłu do siodła, dla większej wygody.

Dobrze ukryty oddział kawalerii czuł się bezpieczny. Toteż gdy nagle Niemcy zostali otoczeni przez szarżującą polską jazdę, potracili głowy, wznieśli ręce do góry i poddali się. Wyciągnięcie szabli lub karabinka zbyt wiele kosztowało czasu.

Myślę, że w całej kampanii wrześniowej był to jedyny tego rodzaju przypadek.

ze strony:

http://www.zoltowscy.org.pl/kwartalnik/42_..._kawalerii.html

pzdr.

[ Dodano: 2007-07-15, 20:26 ]

Na śmierć zapomnialem - oto pytanko:

Z początkiem września 1939r. nastały ciężkie walki w naszych górach. Szczególnie wyróżniał się tu bój pod Wysoką i Jordanowem, gdzie prym wiódł pułk ułanów, wchodzący w skład pewnej naszej wielkiej, sławnej jednostki (chociaż sława przyszła nieco później). Na wzmiankowany pułk (chociaż nie do końca był to zwykły pułk) zwalił się niemiecki XXII Korpus Pancerny, a precyzyjniej - elitarna 2 DPanc. (4DLek. uderzyła tuz obok, na 1 pułk KOP). wzmiankowana 2 DPanc. dostała tęgie baty, a w walce wyróżnił się pewien kapral, ktory rozwalił aż .... 7 helmuckich czołgów !!! Proszę podać: kto zacz? Gdzie on służył, i jaki go spotkał los?

P.S. Podpowiedź: Był on moim niemalże ziomalem, a służył w moim ulubionym pułku.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Poszukam u Zawilskiego.

[ Dodano: 2007-07-17, 20:14 ]

Zabiłeś mi cwieka!

Facet służył w 24 pułku ułanów z Kraśnika a nazywał się Dziechcierz Wincenty i niestety zginął w tej walce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

No, no, no - gratulacje. zadawaj !

P.S. Ta sławna formacja to 10BK płk. dypl. Stanisława Maczka. Mój ukochany 24 pułk ułanów z Kraśnika właśnie tam rozpoczął swój chwalebny szlak, walcząc na Podkarpaciu i Małopolsce z 2DPanc., 4DLek. 1DG, broniąc Rzeszowa i Lwowa (bitwa pod Zboiskami) by porzez Francję, Belgię, i Holandię (w 1DPanc. gen. Maczka) zakończyć swój szlak bojowy w 1945r. w niemieckim Wilhelmshaven. A kpr. Dziechciarz został na posterunku do końca (po wybiciu obsługi), strzelał do czołgów, dopóki te go nie okrążayły (w/g relacji naocznych świadków) i nie spaliły żywcem amunicją zapalającą.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

O 10 Brygadzie kawalerii nie pisałem bo to oczywiste, chciałem dodac jeszcze że kapral Dziechciarz dostał pośmiertnie VM

Moje pytanie dotyczy miejsca i daty wymordowania przez Sowietów grupy oficerów i podoficerów Flotylli Pińskiej (wśród ofiar byli również oficerowie 135 pp). Była to jedna z pierwszych zbrodni tego rodzaju.

A poza konkursem - Co ma Okoń do Pioniera? :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jakub   

Może dla odmiany ja odpowiem. Ta masakra miała miejsce w Mokranach powiat Kobryń na Polesiu 26 września 1939 roku.

[ Dodano: 2007-07-18, 15:36 ]

A co do tego okonia i pioniera to pewnie chodzi o jeden i ten sam okręt flotylli pińskiej ORP "Nieuchwytny" - samozatopiony 10 września pod Płockiem, później wydobyty przez Niemców służył jako "Pionier", a później wpadł w ręce LWP i służył jako ORP "Okoń".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.