Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Będzie coś prostego, kto dowodził baterią artylerii górskiej podczas obrony fortu "Węgierska Górka"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

To nie takie proste.... Każdy schron bojowy miał swoją "artylerię" (np. "Waligura" - 2 x 75mm, "Wędrowiec" 1 x 37mm ppanc., "Włóczega" to samo, "Wawóz" także), dodatkowo fortyfikację wspierał 55 pluton art. pozycyjnej, 151 bat. art. gorskiej, 3 dyon 65 pulku artylerii lekkiej (pal). D-cą 151 komp. fortecznej "Węgierska Górka" był kpt. Tadeusz F. Semik (a każdy schron mial swojego dowódcę, nie bylo pomiędzy nimi łączności kablowej, anie radiowej). I jeżeli idzie ci Albinosie o d-cę 151 bat. art. górskiej, to był nim kpt. Aleksander Dunin - Żuchowski (wchodziła w skład III dyonu 65 pal kpt. Józefa Podczaskiego).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

O żesz ty :shock: , a ja myślałem że to będzie naprawdę proste.

D-cą 151 komp. fortecznej "Węgierska Górka" był kpt. Tadeusz F. Semik

O tego pana mi chodziło.

Hmm, myślałem że to tylko jego nazwisko się pojawi przy pytaniu o dowódcę baterii artylerii górskiej, a tu takie zaskoczenie. Jednak i tak sobie poradziłeś Ciekawy, pytaj:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Wszystko jest trudne, nim stanie się proste, Albinosie :roll: - w temacie "Węgierskiej Górki" mógłbym ci jeszcze wymienić d- ców kompanii i schronów, a także dowództwo atakującej ją niemieckiej 7DP (bawarskiej), oraz jak te schrony zdobywano, sztuka po sztuce, paląc żywcem i wysadzając obrońców...

Ale do rzeczy - oto moje pytanie:

Jedna z ostatnich większych formacji WP, walcząca w końcu września 1939r. Z liczących się wj ostała się jeno SGO "Polesie" gen. Kleeberga, i ona... (kończyła swój żywot Grupa Kawalerii gen. Andersa). Zgrupowanie to miało zamiar sforsować San, i przedrzeć się ku granicy węgierskiej. Po zwycięskich bojach z Niemcami pod Dzwolą i zdobyciu (z końcem września!) Janowa Lubelskiego skapitulowało przed sowietami (ktorzy nie dotrzymali umowy - oficerów zamiast puścić wolno, zgładzono w Katyniu i Starobielsku. Co to za ugrupowanie, i kto nim dowodził?

[ Dodano: 2007-06-04, 16:22 ]

Mała podpowiedź:

w/g sowieckich dokumentów do niewoli dostało się (wziętych przez jednostki 6Armii) około 15 000 żołnierzy (!) tej formacji, (np. 14DKaw. miała rozbroić około 6000 żołnierzy, 140DS około 5000 żołnierzy, etc.) Zdobycz wojenno szacowano:

1231 koni wierzchnych, 373 konie artyleryjskie, 12015 koni taborowych, 48 000 karabinów (!), 11 000 pistoletów, 202 rkm-y, 120 ckm, 13 motocykli, 38 samochodów, 14 dział, 9 mln. szt. amunicji, 22 rowery, 1 czołg...

P.S.1 Dzisiaj wiemy już z ustaleń, że Sowieci znacznie (niemal dwukrotnie) przeszacowali liczebność tej formacji. Szacuje się, że liczyła ona około 8000 żołnierzy.

P.S.2 Dziękuję kol. Andersowi za udzielenie odpowiedzi na wcześniejsze pytanie w tymże quizie.

[ Dodano: 2007-06-24, 20:33 ]

Podpowiedź kolejna - d-ca tej grupy poczatkowo był d-cą 33DP ....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zapewne chodzi o Grupę płk. Tadeusza Kaliny-Zieleniewskiego, która składała się z grup: "Kowel" - płk. dypl. Leona Wacława Koca, "Chełm" - płk. dypl. Władysława Płonki, "Niemen" - płk. Władysława Filipkowskiego, i "Brześć" - ppłk. dypl. Alojzego Horaka. Czy tak?

oraz jak te schrony zdobywano, sztuka po sztuce, paląc żywcem i wysadzając obrońców...

Może darujmy sobie szczegóły, nie jestem specjalnie delikatny, ale jakoś takie opisy nie wpływają na mnie dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ojej! tam się trochę działo!

Nie do końca wiem o co Ci chodzi.

Most został wysadzony przez Polaków (zdecydowanie za wcześnie) 5 września, niemiecki 29 pp zajął miasto dopiero 9 września.

Jesli o mnie chodzi to najlepiej pamiętam przedarcie się "KU 30" przez częściowo zawalony most wieczorem 9-ego września.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Coś z podobnej tematyki.

Okrety Oddziału Wydzielonego Rzeki Wisły pomogły przeprawic się na wschodnią stronę Wisły polskim żołnierzom.

Gdzie i kiedy miało to miejsce, oraz do jakich jednostek należeli uratowani żołnierze? (jedna wystarczy)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jako że w związku z poprzednim pytaniem ogarnął mnie wstyd i srom :oops: , postarm sie to w tym nadrobić: wedle skromnej, posiadanej przeze mnie wiedzy OW "Wisła" wszedł do akcji 03.09.1939r. - miał za zadanie ewakuować resztki rozbitego starogardzkiego pułku szwoleżerów. W akcji tej bieże udział np. kuter "KU-30", "KM-12", "KM-13", czy "Nieuchwytny".. Po południu rozkaz rzuca nasz oddział pod Świecie, kutry mają pomóc w ewakuacji 9 i 27DP. 4 września nasze stateczki biora udzial w obronie opl Torunia. We Włocławku bronią mostów. Najdłużej działał "KU-30" - wziął on udział w obronie Modlina - mam nadzieję, iż wystarczy? :lol:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.