Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Moje zaufanie do systemu gospodarczego PRL zostało jednorazowo ale trwale zniszczone przez pewną zimową noc i pana w czarnych okularach. Nastolatkiem będąc zbierałem na wymarzony motorower marki "Komar" na tzw. Książeczce Systematycznego Oszczędzania. Deklarowało się kwotę którą trzeba było co miesiąc wpłacać, a można się było cieszyć jakąś, całkiem spora premią, na koniec tego okresu, a było to 5 lat, o ile pamiętam. Kiedy nerwowo już czekałem, aby książeczkę zlikwidować, a uciułane pieniądze przeznaczyć na pierwszy pojazd silnikowy, który stał w jednym z wiejskich sklepów GS i czekał na mnie ( był już nawet wygłaskany), nastąpił dzień 13 grudnia 1981 roku i zablokowanie kont osobistych. Potem podwyżki, sorry urealnienie cen. Kiedy ponownie mogłem dysponować już swoją własnością, po przeliczeniu, rewaloryzacji i całej drodze przez mękę wystarczyło na zakup cz-b telewizora produkcji radzieckiej marki Junost' o przekątnej chyba 14 cali, który wystałem sobie w tygodniowej kolejce.

Niezłe.

W prawie identycznej sytuacji, po wypłacie z książeczki, stać mnie było na rower marki 'Karat"

Tylko takich nie było w sklepach :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Nie teoretycznie,ale i w praktyce.

Elementarne srodki higieny nie sa bowiem np.w Kanadzie niczym osobliwym.Nikt tez niezadowolonych Eskimosow nie morduje przy pomocy wojska i policji.

Eskimosi nie zaznali też takiego luxusu, jakim były bez wątpienia Pewexy, a mięso z fok czy reniferów nigdy nie było na kartki. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i u Eskimosów łatwiej było zawsze o podpaski, mech był łatwiej dostępny od wieków na Grenlandii niż dobra wkładka higieniczna w PRL.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i u Eskimosów łatwiej było zawsze o podpaski, mech był łatwiej dostępny

W Polsce mchu nie było? :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Był. I to łatwiej dostepny niz na Grenlandii. U nas jest pod sniegiem jakie 2 miesiace w roku. Na Grenlandii 8 miesięcy.

... i dlatego w PRL-u istniał swoisty i niepowtarzalny ersatz podpasek - tzw. wata higieniczna, do nabycia w dobrych aptekach :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I to jest przykład na pozytywną twarz PRL-u, gdyby Polki poszły za przykładem dawnych Eskimosek nastąpiłaby znacząca degradacja naszych lasów.

A w ten sposób władze PRL wykazały się postawą proekologiczną.

:lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To nie jest problem, czy było więcej czy mniej mchu. Problem polegał czy potrafiono wykorzystać to bogactwo. Jak głosił popularny dowcip gdyby nasz model ekonomiczny wprowadzono na Saharze to po miesiącu brakłoby piachu.

Z resztą istniało mniej śmieszne zjawisko. W kraju w którym fedrowano kolosalne ilości węgla nie można go było swobodnie kupić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No co ty gregski, "zasadniczo" można było... na "Węgorzewskiej".

:lol:

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Z tym że:

"Strach jest ale zawsze staramy się mieć kwity".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W PRL było znacznie lepiej, zwłaszcza w okresie rozkwitu stalinizmu (1949-1951).

Młodzież w szkołach mogły się zapoznawać z różnymi aspektami "militarnymi", poszerzając swą wiedzę i umiejętności, jak i zachowania społeczne, a to poprzez istnienie "brygad lekkiej kawalerii" w niektórych szkołach.

:o

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Właśnie na pierwszym programie TVP obejrzałem film (niestety nie od początku) o inwigilowaniu obywateli PRL poprzez czytanie ich prywatnej korespondencji. Mocna rzecz. Mam nadzieję, że piewcy tego okresu też mieli okazję go zobaczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Acz piewcą nie jestem, ale tak samo jak i wtedy korespondencję można kontrolować i współcześnie.

A jesteś pewien że Twoje e-maile są czytane tylko przez Ciebie i adresata?

Wielki Brat czuwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To ewentualny cenzor naczyta się głupot przysyłanych mi przez znajomych którzy nudzą się w swoich biurach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.