Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Byłem w Rio, byłem w Bajo

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Prześmiewca jeden!

 

Każdy chce wiedzieć, czy to co robi ma jakiś sens. Kiedyś był licznik wyświetleń. Szedł w górę to znaczy, że ludzie oglądają.

Teraz dopytywać się trzeba.

 

A wracając do USS "Texas" to może jeszcze wejdziemy do Houston. Jest nadzieja, że da się zejść ze statku i odwiedzić to miejsce. Jeśli by się udało to pomęczę Was jeszcze paroma zdjęciami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Miały być ptaszki to będą.

"U mnie słowo droższe pieniędzy" 

Stoimy na tej kotwicy i rzeczywiście sporo ptaków się kręci.

W końcu zjawił się i taki osobnik:

 

DSC02325.jpg

 

DSC02326.jpg

 

DSC02328.jpg

 

Na skrzydle mostka urządził sobie jadłodalnię.

 

DSC02330.jpg

 

Coś jednak nie miał apetytu bo większość zostawił.

 

DSC02332.jpg

 

Pokładowi byli mało zadowoleni bo musieli zmyć ten bałagan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Takie "remanenta" z wakacyjnych wędrówek.

 

Meczet w Bohonikach a w jego drzwiach opiekunka, pani Eugenia Radkiewicz.

Ze wszech miar właściwa osoba na właściwym miejscu!

 

IMG_0042.jpg

 

IMG_0050.jpg

 

IMG_0048.jpg

 

IMG_0047.jpg

 

IMG_0046.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Tak jak obiecałem w wątku Bruna poświęconym kwestii renowacji i odbudowy zabytków, wrzucam parę zdjęć z mojej ostatniej pieszej wyprawy. Tym razem był to 170-kilometrowy, 6-dniowy spacer z Granady do Kordoby przez część Andaluzji i Góry Betyckie. Nawiązując do wątku zabytków zamieszczam poniżej zdjęcia z muzułmańskich fortec zachowanych w miastach Alcala la Real, Alcaudete i Baena, przez które to miasta przechodziłem i mogłem owe cuda podziwiać. 

Jako pierwsza: La Mota - pozostałości muzułmańskiego miasta-fortecy w Alcala la Real (arabskie Qual-at). Jest to dla mnie przykład ciekawego połączenia archeologicznych wykopalisk, zabytku oraz współczesnego zagospodarowania przestrzeni dające bardzo ciekawy efekt. We wnętrzach obiektów znaleźć można ciekawe ekspozycje, m.in. o sieci wiez wartowniczo-obronnych rozlokowanych na wzgórzach wokół centralnie położonej fortecy la Mota. Samo miasto, położone u stóp fortecy, również bardzo ciekawe, o historii i zabytkach sięgających czasów starożytnych. Wychodząc z miasta w kierunku Alcaudete przekraczałem m.in. niepozorny, acz starożytny rzymski most kamienny (ostatnie zdjęcie w serii, z widokiem na La Motę, jeśli uda mi się dokleić w edycji postu)

 

Alcala la Real 02.jpg

Alcala la Real 03.jpg

Alcala la Real 06.jpg

Alcala la Real 04.jpg

Alcala la Real 05.jpg

Alcala la Real 07.jpg

Alcala la Real 08.jpg

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Z tej samej wyprawy - rzut okiem na zamek w Alcaudete. Do miasta dotarłem w sobotę i na tyle późno, że nie mogłem już zwiedzić zamku.

 

Alcaudete 01.jpg

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Podobnie w Baena - niedzielnym późnym popołudniem zrekonstruowana forteca, górująca nad pamiętającym tak starożytne czasy Rzymian jak i masakrę w czasie hiszpańskiej wojny domowej miastem, była już zamknięta dla zwiedzających. Mnie zachwycił jednak sposób rekonstrukcji - minimalistyczne formy szanujące historyczną sylwetę, wzniesione z tego samego co pozostałości fortecy materiału, pieczołowicie wykonane i odkrywające swe dodatkowe piękno w nocy. Jak dla mnie - piękny przykład mariażu współczesnej architektury ze spuścizną minionych kultur.

 

Ups! widzę, że chyba więcej zdjęć dziś wstawić nie mogę. Rozumiem, że jest jakiś dzienny limit? Spróbuję zatem jutro, choć chyba jutro już postu nie będę mógł edytować?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Przepraszam, że dwa dni a nie dzień później, jak obiecałem, ale miałem małe problemy z dodaniem zdjęć. Dzięki podpowiedzi secesjonisty teraz chyba zadziała :). Więc jeszcze króciutko: zamek, którego pozostałości pamiętają zawiłości sojuszy i zdrad Sancho IV Odważnego i Muhammada II "al-Faqih" z Granady; odbudowany w oparciu o projekt architekta Jose Manuel Lopez Osorio. Żałuję, iż nie udało mi się zwiedzić tego obiektu i wejść do środka (zadowolić mogę się jedynie zdjęciami z podanego powyżej linku), jednak już z zewnątrz zachwyca on wspaniałym dialogiem współczesnej architektury ze spuścizną przodków i dawnych kultur. Wieczorna iluminacja też wspaniała. 

e2c84fd7c215ae3amed.jpg

 

fafa225f55217d45med.jpg

Piękna praca w detalu. Przenikanie się starego z nowym dopracowane z olbrzymim pietyzmem i wrażliwością.

 

56b55fd7f27469ebmed.jpg

 

16a88622820eaeddmed.jpg

O wschodzie słońca...

 

3e027e4735c99ec8med.jpg

 

... i w nocy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Brama i fortyfikacje Mdiny, starej stolicy Malty.

 

DSC05967.jpg

 

 

DSC05969.jpg

 

 

DSC05970.jpg

 

 

DSC05972.jpg

 

 

DSC05973.jpg

 

 

DSC05976.jpg

 

 

DSC05977.jpg

 

 

Dziś to miejscowość mikroskopijna, ograniczona murami. Wielce malownicza.

Katedra i muzeum katedralne to w zasadzie jedyne większe atrakcje (oprócz samej miejscowości i jej fortyfikacji).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.