Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Zarówno ci, którzy za marksistów się uważają, jak i ich przeciwnicy, pospolicie rozważają pytanie: czy komunizm współczesny, zarówno w ideologii, jak w instytucjach, jest prawomocnym dziedzicem Marksa?

.

.

.

I wg tego samego Kołakowskiego, pytanie , na które te trzy postawy są odpowiedzią, jest niewłaściwie postawione i nie warto próbować na nie odpowiadać.

Co oznacza, że owe trzy odpowiedzi postawione przeze mnie, są nie tylko niewłaściwe sformułowane, ile nie ma jakiegokolwiek sensu rozwodzenia się nad nimi, jako że pytanie zostało źle sformułowane.

A wychodź sobie z jakiego tylko chcesz założenia, nie zmieni to faktu, że przytoczone przez Ciebie opinie są niezgodne z prawdą.

Pomroczność jasna wynikająca z duchoty? ;)

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pomroczność jasna wynikająca z duchoty? ;)

Jasny gwint, sorki, chyba faktycznie upały, przeoczyłem to zdanie: "I wg tego samego Kołakowskiego, pytanie , na które te trzy postawy są odpowiedzią, jest niewłaściwie postawione i nie warto próbować na nie odpowiadać."

A już zacząłem pałać świętym oburzeniem.

Coś musi być w tym upale bo mi co drugie słowo jakie piszę podkreśla na czerwono, literówki, powtórzenia, brak spacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Capricornus napisał:

Czy w pismach Marksa jest zapisane coś takiego: dorwijmy się do władzy, wymordujmy niepokornych, zamknijmy w obozach wątpiących... itd?

Nie wiem, ale może to wystarczy ?

Komuniści uważają za niegodne ukrywanie swych poglądów i zamiarów. Oświadczają oni otwarcie, że cele ich mogą być osiągnięte jedynie przez obalenie przemocą całego dotychczasowego ustroju społecznego. Niechaj drżą panujące klasy przed rewolucją komunistyczną. Proletariusze nie mają w niej nic do stracenia prócz swych kajdan. Do zdobycia mają cały świat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: nie, u nas za wrogą klasę uważano opozycję - od komunistów po ludowców...

w kwestii samej dyskusji: nie wiem czy się śmiać czy płakać. Komuniści albo kojarzeni się z Marksem i Engelsem, albo z Leninem czy Stalinem, ogólnie z ZSRR, bo tam pisano że my tego owego ale komunizm budujemy... Zapominamy gdzieś w tym bałaganie o dwóch sprawach:

1. Jaki był program ówczesnej rodzimej partii komunistycznej, lub ten prezentowany w czasie wyborów, kiedy występowała pod różnymi nazwami. Oznacza, to że będziemy wówczas mogli powiedzieć - tak są to komuniści, nie z nich tacy komuniści jak ze mnie Chińczyk...

2. Będzie można określić czy działali oni zgodnie z prawem, co oznaczać będzie takie lub inne oceny działań władz [różnych działań różnej władzy w różnych okresach]

3. Zdając pytanie czemu prześladowała - znajdziemy odpowiedz prawdziwą, dlaczego stanowiła zagrożenie dla władzy, bo raczej nie dla ówczesnego społeczeństwa, które do bogatych nie należało.

Kiedyś gdzieś na forum padło stwierdzenie że komunizmy w ZSRR nie było, a partii realnie nie możemy nazywać komunistycznej...

Cokolwiek by mówić o duecie Marks i Engels to są to teoretycy, którzy w żaden sposób swoich teorii nie wprowadzali w życie, nigdzie. Czyli wypowiedzi o ich programach powinny się zaczynać teoretyczne założenia czegoś tam.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Cokolwiek by mówić o duecie Marks i Engels to są to teoretycy, którzy w żaden sposób swoich teorii nie wprowadzali w życie, nigdzie. Czyli wypowiedzi o ich programach powinny się zaczynać teoretyczne założenia czegoś tam.

FSO jeżeli ktoś Ci podłoży bombkę pod dom, i go wysadzi, jak rozumiem będziesz miał pretensje tylko do tego, co ją zrobił i podłożył. Ten co ją zaprojektował jest niewinny, bo swoich planów nie wprowadzał w życie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   

Całkiem niedawno kogoś przesladowano, by później bez dowodów, procesu i wyroku na oczach rodziny go wykończyć - jakoś nie widzę, byś wylewał nad tym faktem łzy (Może dlatego, że on terrorystą wielkim był ? :rolleyes: ) ....

Osama był poszukiwany w oparciu o zebrane dowody (zdaje się lepszej jakości niż broń masowej zagłady w Iraku) oraz nakaz sądowy.

Odpowiednikiem Osamy byłby Dzierżyński, który w tej dyskusji wypada poza kategorię "prześladowani".

Skupmy się więc może na meritum - sekowanie pozaprocesowe jakichś ziutków za sam fakt bycia mahometanami, znaczy, komunistami.

Tak się zastanawiam... jeśli komuniści ze względów światopoglądowych chcieli zlikwidować Państwo Polskie to co by było złego gdyby ten mechanizm zadziałał w drugą stronę?

Nie rób z siebie takiej strasznej ABW.

Jak zacznę głosić na forach, że ze względów światopoglądowych chcę zlikwidować wszystkich III oficerów na statkach (od czego jestem dalece daleki), to jednak - jak mi się wydaje - nie daje Ci prawa przyjścia do mnie do domu i zdzielenia mnie kluczem fi siedemdziesiąt. A przynajmniej nie bez wyroku niezawisłego sądu.

Tym się właśnie Gregski różni od ZSRR, tak na początek.

Edytowane przez Bełkot

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
godfrydl   

Nawet jesli założymy, ze komuniści byli prześladowani, to czy można w tym widzieć cokolwiek złego?

Jak komuś prześladowanie bez dowodów, procesu i wyroku nie przeszkadza, to ależ oczywiście że nie.

Historia pokazała, że jak nie my ich, to oni nas i nie ma co liczyć na pardon.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   

Czy logiczne i zdroworozsądkowe jest wsadzanie kogoś do więzienia i oskarżanie o agenturalność za samą tylko przynależność do KPP, KPZB, KPZU lub sympatyzowanie z nimi (za to zostali aresztowani Władysław Broniewski, Aleksander Wat i Jan Hempel)?

Nie jestem biegły w prawodawstwie II RP - ale czy tego nie było czasem w kodeksie?

Historia pokazała, że jak nie my ich, to oni nas i nie ma co liczyć na pardon.

Ja nie pytam kto kogo - ja pytam, czy stosowanie standardów prawnych ZSRR przez II RP można uznać za prześladowanie czy nie.

Edytowane przez Bełkot

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

może to wystarczy ?

A kto to napisał?

Ten co ją zaprojektował jest niewinny

Wsadźmy więc do więzienia wszystkich producentów, sprzedawców pistoletów, karabinów, noży, siekier, cegieł... bo ich produktów użyto do zamordowania kilku obywateli.

Ten co ją zaprojektował jest niewinny

Tak, albo nie, to zależy.

Jeżeli mamy gościa projektującego broń na potrzeby państwa, firmy a ktoś jego projekt wykorzystał i wysadził szkołę to trudno mówić o jego winie. Równie dobrze można by wtedy oskarżać producenta, sprzedawcę a nawet państwo w końcu to za przyzwoleniem albo na polecenie państwa ta broń jest projektowana i produkowana.

Jeżeli gość projektuje bombkę w celu wykorzystania jej do wysadzenia rzeczonej szkoły to jest on winny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A kto napisał "Manifest Komunistyczny" ?

Nie wiesz? :B): Marks i Engels. :rolleyes:

Natomiast nie ma tu zapowiedzi prześladowań, obozów, mordów... Jest tylko delikatna groźba : "drżyjcie" i zapowiedź przejęcia władzy siłą: "obalenie przemocą".

Owszem, dla chcącego nic trudnego, właściwie wszystko można pod te słowa podciągnąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bełkot: a był paragraf i był wyrok SN mówiący o tym, że poglądy komunistyczne są dozwolone, działalność ich jest legalna o ile warunkiem realizacji ich programu będzie wybór przez większość wyborców. Gdzieś nawet ów wyrok przytaczałem. Ot i wszystko.

Znaczy jeżeli ktoś rozbija się samochodem zabijając matkę i dziecko to wina jest producenta? Granaty i takie tam - też? Znaczy w zasadzie każdy dyrektor fabryki broni powinien iść w ciągu najbliższej godziny do więzienia z zarzutem wielokrotnego mordu. Ech...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jest tylko delikatna groźba

Dobre!

Poza tym ten tekst należy odczytywać w kontekście historycznym, z konkretnie rewolucji w Niemczech. Równocześnie bowiem w tekstach publikowanych w Nowej Gazecie Reńskiej zachęcał do terroryzmu i zdarzył mu się też apel do Związku Komunistów z marca 1850 w którym zachęcał do wzięcia przewodnictwa i kierowaniem aktami zemsty ludowej.

Jak to szło w tej NGR z 1849 r.: "Jesteśmy bezwzględni i od was nie żądamy względów, gdy przyjdzie kolej na nas nie będziemy upiększali terroryzmu."

to też pewnie delikatna groźba

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tomasz Dąbal(1890-1938)-legionista, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, Chłopskiego Stronnictwa Radykalnego i Komunistycznej Partii Robotniczej Polski; poseł na Sejm Ustawodawczy, wraz ze Stanisławem Łańcuckim założył Frakcję Sejmową Posłów Komunistycznych; W listopadzie 1921 pozbawiony immunitetu poselskiego, postawiony przed sądem pod zarzutem usiłowań obalenia ustroju państwa i skazany na ciężkie więzienie. W 1923 w ramach wymiany więźniów politycznych wyjechał do ZSRR, gdzie działał w KC KP(b) Białorusi. Współorganizator Międzynarodówki Chłopskiej, działacz w Polskim Rejonie Narodowym im. Juliana Marchlewskiego, ofiara represji stalinowskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.