Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
{*_*} elta

Najgorszy z Sasów

Recommended Posts

Moim zdaniem na miano najgorszego władcy saskiego na tronie polskim zasługuje August III :|

Polska się cofała zamiast iść do przodu :neutral: Dziwie się dlaczego go nie zdetronizowano...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem wszyscy byli siebie warci, nie potrafili wyciągnąć kraju z kryzysu, oraz właściwie nie zapisali się niczym dobrym na kartach polskiej historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mer   

Czy ktoś może przybliżyć historię Sasów? I kto panował? ja mam w plecy z historią powszechną :oops:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem wszyscy byli siebie warci, nie potrafili wyciągnąć kraju z kryzysu, oraz właściwie nie zapisali się niczym dobrym na kartach polskiej historii.

To prawda- czasy saskie uważane są za dno upadku Rzeczypospolitej, jednak istniały dziedziny życia, w których czasy saskie przyniosły pewne ożywienie, np:

:wink: gospodarka kraju dźwigała się ze zniszczeń wojennych: powstawały banki i manufaktury magnackie

:) chłopi zaczęli uprawiać ziemniaki, które ratowały ich przed głodem w latach nieurodzaju zboża

:) zaczęto odbudowywać sieć szkół parafialnych

:) założono Collegium Nobilium [ks. Stanisław Konarski]

:lol: pojawiły się utwory publicystyczne, krytykujące niewydolny ustrój Rzeczypospolitej i domagające się zmian [nareszcie... :569: ]

:) bracia Załuscy założyli w Warszawie bibliotekę

:!: to są najważniejsze osiągnięcia ->czasów saskich, jednak rzeczywiście sami Sasi nie mieli raczej czym się popisać, choć polskiej szlachcie z tego co wiem bardzo podobał się taki ład w państwie- pewnie dlatego, że mieli dużo przywilejów...

mer- tu są ciekawe stronki:

:Phttp://prace.sciaga.pl/11225.html

:Phttp://home.eol.ca/~cpliszka/august3.html

:Phttp://pl.wikipedia.org/wiki/August_II_Mocny

:)http://pl.wikipedia.org/wiki/August_III_Sas

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrzej   

Jeżeli chodzi, który był najgorszy to moim zdaniem August II Mocny ponieważ wciągnął Polskę w wojnę półmocną przez swoje ambicje i doprowadził do uzależnienia polski od rosji. A jego syn lepszy nie był, ale przynajmniej miał wzorową rodzinę i brak wybujałych ambicji ... dlatego za jego panowania panował względny spokój. Dzięki temu mogły pojawić się wtedy głosy żadające reform i je przygotowywujące. I można się jeszcze zastanowić czy gdyby zamiast Wettinów na tronie zasiadał któs bardziej aktywny i reformatorski rozbiory nie nastąpiłby wcześniej ... moim zdaniem mogłoby tak być ... Rosja była dostatecznie silna i miałaby jeszcze więcej sojuszników w polsce. Więc i tak można spojrzeć na Wettinów. I jeszcze jedno my oceniamy ich tak źle a przecież twórcy konstytucji 3 maja powłali na tron dynastię Wettinów, poniważ czasy ich żądów dobrze się ludziom kojarzyły (to chyba był coś takiego jak wspomnienia o rządach Gierka)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Archon45   
Moim zdaniem na miano najgorszego władcy saskiego na tronie polskim zasługuje August III :|

a ten cytat posłuży jako moje argumenty:

"August III panował 30 lat. Był człowiekiem otyłym i gnuśnym, oddającym się takim rozrywkom, jak wycinanie figur z papieru czy strzelanie do psów z pałacowego okna. :x W polityce zagranicznej wiernie dotrzymywał przymierza z Rosją. Jego długoletnie rządy przyniosły Rzeczpospolitej bezczynny pokój i liczne oznaki upadku. Biedniały miasta, chłopi żyli w nędzy, a większość szlacheckiego społeczeństwa oddawała się obżarstwu i pijaństwu. Różnowierców pozbawiono praw politycznych; dawną tolerancję religijną zastąpił fanatyzm, edukację- w wielu wypadkach ciemnota. (...) Podczas 30-letnich rządów Augusta III do skutku doszedł tylko 1 sejm!"

Polska się cofała zamiast iść do przodu :neutral: Dziwie się dlaczego go nie zdetronizowano...

Aha, bardzo poruszył mnie los tych psiaków- z całego fragmentu to najbardziej utkwiło mi w pamięci- nic na to nie poradzę, że tak kocham zwierzęta. :roll: :razz:

Dobrze powiedziane ale August II Mocny ... chciał wzmocnić Saxonie kosztem Polski juz wystarczajacy minus aby ich nie cierpieć :/ heh

Ja to ogólnie nie cierpie tych Sasów

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh o ile pamiętam było ich tylko dwóch - dlatego mówić o "najgorszym" to troszkę dziwne - a co do pytania - obaj byli siebie warci ;)

gospodarka kraju dźwigała się ze zniszczeń wojennych: powstawały banki i manufaktury magnackie

Arrow chłopi zaczęli uprawiać ziemniaki, które ratowały ich przed głodem w latach nieurodzaju zboża

Arrow zaczęto odbudowywać sieć szkół parafialnych

Arrow założono Collegium Nobilium [ks. Stanisław Konarski]

Arrow pojawiły się utwory publicystyczne, krytykujące niewydolny ustrój Rzeczypospolitej i domagające się zmian [nareszcie... n ]

Arrow bracia Załuscy założyli w Warszawie bibliotekę

trochę mało jak na przeszło pół wieku prawda ?? XVIII wiek i największym sukcesem było wprowadzenie ziemniaków :/

1717 jedna z najgorszych dat w historii Polski ... eh..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lex87   

Augusta 2 Mocnego spróbuje obronić . Czytałem o nim spod pióra Andrzeja Zahorskiego i nabrałem do niego szacunku.Po primo absolutyzm w Polsce byłby wtedy bardziej korzystny niż rozbrykana szlachta myśląca o interesie tylko swoim .Po secondo chciał przeprowadzić reformy .Nie wiem czy wiecie ,ale gdyby August 2 nie popił w roku swojej śmierci [1733] to z poparciem Czartoryskich udałoby się przeprowadzić reformy , bo rok wcześniej szlachta ledwo już zerwała sejm.Czartoryscy kołatali do niego kiedy leżał już na łożu śmierci ,ale było już wtedy zapóźno. Przeklinał Polske i tych co go przywiedli do tego kraju. Dziwicie się ? Przegrał wszytsko przez szlachte - ciemnogród.Chciał być potężniejszy od Ludwika 14 swojego bożyszcza ,a jego ojczyzna Saksonia traciła pozycje w Reszy ,a planował inaczej.Chciał stworzyć wspaniałe mocarstwo środkowoeuropejskie.Na łożu śmierci miał powiedzieć jako ostatnie słowa :

Całe moje życie było jednym nieprzerwanym grzechem.Boże zlituj się nade mną .

Po terzo to , że popadliśmy w zależność od Rosji to nie jego wina tylko szlachty , więc nie wmawiajcie takich fanaberii , bo gdzie Rzym ,a gdzie Krym się pytam? August 2 gdy zobaczył , że nic nie dostanie tj. Inflant i nie jest równy oraz zależny od Piotra postanowił z nim walczyć i zaczął przygotowywać sojusz z Anglią przeciwko Rosji ,ale wplątał się w jakieś sprawy i nic z tego nie wyszło.

Dużo gorszy był August 3 Otyły , choć ja bym go nazwał Gnuśnym [ a nie Mieszka 2].Był spokój na granicach , brak wojen? Tak?

Ataki Czarnych Huzarów [ Prusy ] na Wlkpl. i plądrowanie tych ziem , porywanie przez Fryderyka chłopów z Wlkpl. jako rekrutów do armii oraz zalewanie fałszywymi monetami po zdobyciu mennicy w Saksonii podaczas wojny siedmioletniej [ 1757-63] i pomyślcie czy podczas tej wojny Polska nie była karczmą zajezdną ? A jak niby wojska rosyjskie zaatakowały Prusy? Tylko jeden sejm doszedł do skutku na tak długi okres panowania .W Polsce przebywał raptem tylko 2 lata i jego namiestnicy myślący tylko o korzyściach dla siebie . To wtedy Polska już na zawsze przeszła pod " parasol " Rosji.Najgorszy władca Polski i Saksonii !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Obydwaj siebie warci. August II Mocny miał jakieś tam ambicje, ale zamiast od razu je realizować mógł przystąpić do reform. Do tego chciał oddać części RON-u innym krajom, a jedną część zachować dla siebie i tam wprowadzać absolutyzm. No comment... A August III Sas to normalnie grubas, który nie interesował się RON-em, na 14 sejmów tylko 1 doszedł do skutku, do tego RON stał się federacją państw magnackich.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lukass   
Do tego chciał oddać części RON-u innym krajom, a jedną część zachować dla siebie i tam wprowadzać absolutyzm. No comment...

August II chciał podbić Inflanty i tam uczynić dziedziczne księstwo Wettinów, pierwsze słyszę aby chciał a przynajmniej miał plany przekazanie ziem Polskich innym krajom.

Co do tematu: Uważam, że najgorszym z Sasów był August III, nie radził on sobie z władzą, za jego rządów magnaci doszli do największej potęgi w Rzeczpospolitej. Podobno jego ulubionym zajęciem było strzelanie do psów z okien pałacowych.

Jedyną dobrą rzeczą jaką zrobił dla Polski było ożywienie kultury, stało się to wtedy gdyż Prusy oblegały Drezno, a August uważał, że bezpieczniej będzie w Warszawie, do której ściągał artystów z całej Europy, dzięki temu Warszawa wkrótce stała się stolicą polskiej kultury.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
Sasów był August III, nie radził on sobie z władzą,

Podliczono wszystkie jego pobyty w Polsce, i czas jego bytności nie przekraczał 24 miesięcy.

Jedyną dobrą rzeczą jaką zrobił dla Polski było ożywienie kultury

To chyba nie jest zasługą Augusta III to ożywienie, to szlachta zaczęła przeglądać na oczy, widząc słabość polskiego systemu. Mówiąc o szlachcie mam na myśli tą lepsza część "masy" szlacheckiej, która chciała reform, może byli to już absolwenci Collegium Nobilium.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
o chyba nie jest zasługą Augusta III to ożywienie

Niekoniecznie. Uciekając z Drezna, w związku z wojną siedmioletnią, August sprowadził za sobą artystów, architektów, malarzy, rzeźbiarzy i kogoś tam jeszcze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
Niekoniecznie. Uciekając z Drezna, w związku z wojną siedmioletnią, August sprowadził za sobą artystów, architektów, malarzy, rzeźbiarzy i kogoś tam jeszcze.

A może wrócili ci co ciekli z Polski podczas wojny północnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
A może wrócili ci co ciekli z Polski podczas wojny północnej.

A byli tacy? Jakieś nazwiska? August zatrudniał saskich architektów, ale przed wojną.

Za Augusta III działali następujący artyści (w większości sprowadzeni przez niego z Saksonii): architekci - Joachim Daniel Jauch i Jan Zygmunt Klemm, Karol Antoni Bay, Andrei Pozza, Józef Fontana, Jakub Fontana, malarze: Louis de Silvestre, Johann Samuel Mock, Jan Jerzy Plersch, rzeźbiarze: Wojciech Bernatowicz, Franciszek Antoni Vogt.

To zaledwie część artystów, nie wspominając o niewspomnianych oraz tych, którzy działali w otoczeniu magnatów. Wbrew pozorom czas Augusta III to naprawdę wielki skok kulturowy RON i to jeden z niewielu pozytywnych aspektów panowania tego Wettina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.