Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Iwan Iwanowski

Najlepszy karabin maszynowy II wojny światowej

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Forteczna też mogła być. Nasze urbany był przystosowane do tego ckm-u. Miała go na wyposażeniu Obrona Narodowa i jak najbardziej używała w walce. Ale jego szybkostrzelność była mniejsza od Browningów i niemieckich ckm-ów z DWS, co było słychać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Oglądałem dziś program o amerykańskim lombardzie. Tam ktoś sprzedawał B-17. I tam "daj mu 9 yardów" znaczyło "wywal do niego całą taśmę z k-mów", bo tak były długie taśmy nabojowe w B-17. Czyli to z języka "lotniczego".

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Teraz trochę włoszczyzny. Fiat (kiedyś miałem fiata ale to było Uno)

Może ktoś coś więcej o tym sprzęcie napisze?

rgywwo.jpg

24mt2bq.jpg

ff8ux1.jpg

2qjvxo9.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No właśnie liczę na Speedy'ego lub Razora żeby coś napisali (nie wierzę, że nie mają jakiejś ciekawostki) Tym bardziej, że czeka u mnie w kolejce następna "włoszczyzna" do wstawienia na forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

No właśnie liczę na Speedy'ego lub Razora żeby coś napisali (nie wierzę, że nie mają jakiejś ciekawostki) Tym bardziej, że czeka u mnie w kolejce następna "włoszczyzna" do wstawienia na forum.

Ja tu już kiedyś o nim pisałem, jakoś w zeszłym roku na jesieni. W skrócie Fiat M1935 był zmodyfikowaną i ulepszoną wersją chłodzonego wodą Fiata M1914. Zmieniono w nim kaliber - strzelał dosyć mocnym nabojem 8x59, a M1914 nabojem 6,5x52 od karabinów Mannlicher-Carcano - oraz układ zasilania, na normalną taśmę (w M1914 był taki dziwaczny układ, jakby magazynek na 50 naboi ładowany łódkami od Carcano). Pozostał natomiast dosyć dziwny i niezbyt chyba udany mechanizm, coś jakby połączenie krótkiego odrzutu lufy z zamkiem półswobodnym: zamek nie był w klasyczny sposób ryglowany przez jakieś "zahaczenie" o lufę, ale lufę i zamek łączył element stanowiący część komory zamkowej. Karabin miał raczej opinię zawodnego, skłonnego do zacięć i awarii. Zdaje mi się też, że w którymś z nich był ten układ oliwiący naboje podczas ładowania - albo był w M1914 a w M1935 go zlikwidowano, albo na odwrót.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ponieważ Speedy pojawił się w okolicy wstawiam następnego "Włocha"

rr8e9u.jpg

2db5uli.jpg

bgwcvs.jpg

Coś o tym sprzęcie?

Jak dla mnie to jakiś taki wolny...

PS.

Mam też broń lotniczą tylko nie wiem gdzie wklejać....

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Breda M1937 to kolejny włoski dziwoląg, fakt że tym razem juz nie tak bardzo pokręcony. Ponoć w porówaniu z karabinami Fiat miał dosyć dobrą opinię, w kazdym razie był wyraźnie mniej zawodny, a na plus podobno bardzo łatwy i przyjazny w rozkładaniu i składaniu. Więc nawet jak się coś posypało, to te zacięcia łatwo było usuwać. Mechanizm miał taki bardziej klasyczny, odprowadzenie gazów, i ryglowanie przez przekoszenie zamka w płaszczyźnie pionowej. Strzelał tym samym mocnym nabojem 8x59 wprowadzonym we Włoszech w latach 30. Niestety nie obyło się bez mechanizmu do oliwienia naboi, co zazwyczaj źle wróży. Tym bardziej, że Włochom przyszło prowadzić wojnę w dość nieprzyjaznych warunkach, na pustyniach Afryki Pn., gdzie przecież narażenie na zapylenie i zapiaszczenie jest szczególnie duże.

Osobliwością był układ zasilania tej Bredy, coś jakby sztywna taśma, ale nierozłączna, więc może raczej rodzaj ładownika (na 20 naboi), który w trakcie strzelania przesuwał się z jednej strony broni na drugą. Jeszcze większą osobliwością był mechanizm, który nie wyrzucał łusek lecz ładował je z powrotem do tej taśmy-ładownika. Nie dość, że było to kolejnym źródłem zacięć (gdy łuska np. przekrzywiła się przy ponownym wsuwaniu w taśmę), to jeszcze przysparzało dodatkowej roboty amunicyjnemu, który przed ponownym załadowaniem wystrzelanych taśm musiał najpierw powyjmować z nich łuski. Co autor miał tutaj na myśli to wręcz trudno mi powiedzieć, czemu to wszystko miało służyć.

Wersją rozwojową była Breda M1938 - czołgowy karabin maszynowy, stosowany też jednak na podstawie polowej. Przekonstruowano w nim dosyć mocno komorę zamkową, wprowadzono chwyt pistoletowy zamiast tylców, a przede wszystkim zmieniono ten chory układ zasilania: zastosowano klasyczny magazynek pudełkowy (łukowy) na 24 naboje, zakładany od góry.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Osobliwością był układ zasilania tej Bredy, coś jakby sztywna taśma, (...)
Coś jak w Hotchkiss'ie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Coś jak w Hotchkiss'ie?

Tak, coś w tym rodzaju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Trochę mnie to dziwi.

Moim zdaniem sposób do najwygodniejszych nie należy. Z tego co pisał Razor Hotchkiss to zastosował bo nie miał wyjścia biorąc pod uwagę francuska amunicję.

Po co sięgnęli po to rozwiązanie Włosi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

PS.

Mam też broń lotniczą tylko nie wiem gdzie wklejać....

Z tego co się zorientowałem to takiego tematu nie ma, jest tylko o działach samobieżnych plot.

Zatem najlepiej założyć nowy wątek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Następna Breda.

Inny karabin, inny kaliber.

Mnie osobiście dziwi brak jakiejś wygodnej kolby. Czy to rozkładane "coś" wystarczyło?

212u9m9.jpg

2m2x655.jpg

s2crp4.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.