Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Najlepsza armia średniowiecza  

114 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Najlepszą armie średniowiecza posiadało:

    • Królestwo Francji
      4
    • Królestwo Anglii
      9
    • Cesarstwo Bizantyjskie
      8
    • Turcja
      10
    • Królestwo Polski
      19
    • Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego
      3
    • Królestwo Szwecji
      1
    • Inna jaka?
      8


Rekomendowane odpowiedzi

Anders   

Śmiem twierdzić, ze Armia Bizantyńska z połowy X wieku była najkompletniejsza armią jaką stworzyło średniowiecze. W swoich czasach chyba była relatywnie najlepsza, zaś późniejsza jej słabość jest efektem niestabilnej sytuacji wewnetrznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Badlik   

Nie możecie określać najlepszej armii średniowiecza na podstawie jednej bitwy grunwaldzkiej. Ja osobiście waham się pomiędzy trzema. Armią francuską, niemiecką oraz bizantyjską. Te pierwsze z powodu ich częstych wypraw na krucjaty oraz zrodzenie się rycerstwa właśnie w tych armiach. Bizantyjska zaś dlatego, że nieustannie walczyła więc jej sprawność bojowa musiała być doskonała. Naprawdę poważnie się zastanawiam i trudno mi określić, która była najlepsza dlatego na razie nie zagłosuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Masahiko   

A moim zdaniem armia mongolska. Nie miała sobie równych i praktycznie rozbijała wszystko na swojej drodze. Czy to na dalekim wschodzie, czy w Persji, czy też w Europie - zupełnie bez znaczenia :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kemot   

Zgadzam się, Armia Mongolska była PRAWIE niepokonana :wink: Ale i tak uważam ją za najsilniejszą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Jeżeli chodzi o organizację, podstawy teoretyczne, umiejętności dowódców, różnorodność środków - hohoho za Bizancjum;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Wczesne średniowiecze: Bizancjum. Wspaniali wodzowie (Belizariusz, Narses, Bazyli II Bułgarobójca) oraz świetnie wyszkolona i liczna armia. Oprócz nich Arabowie - ich podboje robią wrażenie.

Środkowe: Mongołowie, ale przez krótki okres czasu. Trudno mi wyodrębnić najlepszą.

Późne: armia angielska za świetnych łuczników i niezłych dowódców (Henryk V).

A co sądzicie o armii Turków osmańskich?

Wg mnie jej świetność przypada raczej na nowożytność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ja patriotycznie za Polską, ale skłaniam się ku niej zwłaszcza za końcówke średniowiecza czyli lata ok. 1400 r. kiedy to pod Grunwaldem biliśmy cały kwiat rycerstwa zachodniego.

Pod Grunwaldem oprócz nas byli:

- Litwini,

- Rusini,

- Tatarzy,

- Mołdawianie,

- zaciężni Czesi.

Od zagłady polskiego skrzydła uratowała nas jazda litewsko - ruska.

że właściwie to nie wiem dlaczego Krzyżacy byli uważani za niepokonanych, skoro zasadniczo nie było problemu żeby ich pokonać pod grunwaldem.

Rany... Wg mnie zamiast gonić Litwinów i Rusinów Krzyżacy mogli uderzyć z drugiej strony na Polaków i po bitwie.

Turcy i powiem tylko tyle , że bitwa pod Nikopolis [1396]

Nikopolis to popis armii tureckiej. Najpierw powstrzymanie francuskiego ataku, a potem pokonanie Węgrów.

Tylko jedyna i niepowtarzalna armia Bizantyjska

Jeśli mówimy o X w. i początku średniowiecza to się zgadzam. Nieźli wodzowie (Belizariusz, Narses, Bazyli II) i wielka i świetnie wyszkolona armia.

Więc wg mnie najlepsze armie to armia bizantyjska i turecka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
siela   

A ja zaznaczyłem Turcję, ale wahałem się pomiędzy nią a Bizancjum. W końcu jednak Turcy byli dość potężni, by (już w XVI w., nie w średniowieczu) zagrozić poważniej Europie, co samo w sobie świadczy o ich potędze. Pod murami Konstantynopola (jeszcze w średniowieczu) Mehmed II zgromadził (ponoć) ok. 150 tys. ludzi, z czego 80 tys. stanowiło regularne wojsko, i 200 dział!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Rzeczywiście, od nikopolis armia turecka przodowała - zwłaszcza w kontekście dyscypliny. jednak biorąc całość ep[oki wydaje mi się, ze bizantyńska jest bezkonkurencyjne, głównie dzięki zdolnościom do adaptacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Diego   

najlepsza armia? co to za pytanie. Sredniowiecze trwało 10 wieków, cholera każda armia miała mocne i słabe strony. różna była dysyplina organizacja liczebność, ale często w bitwach czy wojnach liczyło się szczęście. myślę że prościej zapytać o najlepszą formację bojową.

no nic wybrałem polaków, ale argumentacja " co było pod grunwaldem" jest bezsensowna. przecież mięliśmy przewagę liczebą lepiej usytuowanie byliśmy, a na pochwałę zasługuje najbardziej praca strategów. wybrałem polaków ze względu na husarie, która była IDEALNĄ formacją na obecne im czasy, świetnie uzbrojeni, wyszkoleni kapitalnie, gniotli (dosłownie) wszystko na ich drodze.

ale równie śiwetnie wyspecjalizowanymi formacjami byli: angielscy łucznicy, najlepsi na świecie, legendarni; kusznicy z genui- najemnicy ale cóż za dyscyplina, co za sposób rażenia; janczarzy, piechota niemiecka etc etc

a efektywność armii zależy PRZEDE WSZYSTKIM OD DOWÓDCY

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
wybrałem polaków ze względu na husarie

Koledze się chyba działy pomyliły, zamiast zwracać baczną uwagę na formę tematu, proponuję zwrócić uwagę na własne posty. Husaria jako jazda powstała w 1500 r., w ciężkozbrojnych jezdnych przekształcił ich dopiero Batory, nie wiem co ma husaria do średniowiecza - zwłaszcza, że nie potrafię znaleźć zwycięstwa tejże jazdy w dajmy na to, pierwszym dziesięcioleciu XVI wieku, gdy wchodziliśmy w okres w renesansu (a może już weszliśmy?).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polska Husaria,Gotyccy Rycerze,Turkopole,Mamelukowie,Muszkieterzy,Konkwistadorzy, więc nie można powiedzieć która armia była najlepsza :):)

///Panowie Karol Wielki i Diego proszę bardzo aby dokładnie czytać temat! Bo nie chce mi się wierzyć że zaliczacie husarię i muszkieterów do epoki średniowiecza :(

szpek_chomik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Polska Husaria

Jaka znowu husaria?

,Muszkieterzy

Czy aby muszkieterzy to nie czasy późniejsze niż średniowiecze?

Reasumując - co Wy macie z tą husarią?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.