Jump to content

Karol Wielki

Użytkownicy
 • Content count

  19
 • Joined

 • Last visited

About Karol Wielki

 • Rank
  Ranga: Licealista

Kontakt

 • AIM
  8557764
 1. Przesadzasz. Mniej znaczne mniej.
 2. Chodzi mi o najdłuższy na świecie jaki odkryto.
 3. Alkohol a historia

  Najlepiej wypadało to w dyplomacji np. Pijacki taniec Jelcyna lub "Filipińska" choroba Kwaśniewskiego.
 4. Starożytni Egipcjanie do produkcji perfum i kadzidełek używali kardamonu, cynamonu, gorzkich migdałów i kwiatu al-kamana.
 5. To ja zadam. Jaka była długość bandażu owiniętej Mumii w Egipcie?
 6. John Talbot.

  Kronikarze francuscy nazywali go "angielskim Achillesem". Biograf konetabla Artura de Richemonta pisał tak: wodzowie angielscy, a przede wszystkim Talbot, mieli opinię niezwyciężonych. Lecz Zginą śmiercią śmieszną a zarazem tragiczną. Może ktoś wie Jaką?
 7. Najmądrzejszy Grecki filozof

  Chciałbym się dowiedzieć jaki był wszym zdaniem najmądrzejszy myśliciel grecki.Moim zdaniem był nim sokrates ponieważ sama Wyrocznia w Delfach obwieściła, że jest on najmądrzejszym człowiekiem na świecie, choć Sokrates uważał, iż "wie, że nic nie wie".
 8. Jaka jest przyczyna zagłady Majów?

  W 987 r. wylądowali na wybrzeżu Jukatanu Toltekowie. Ich ojczyzną była odległa Tula, stolica dobrze zorganizowanego militarystycznego państwa. Prawdopodobnie w wyniku wewnętrznych tarć o władzę doszło tam do rozłamu. Na miejscu pozostał Tezcatlipoca, deifikowany jako bóg wojny, natomiast zwolennicy Quetzalcoatla wsiedli na tratwy i pożeglowali do wybrzeży Jukatanu. Najeźdźcy z łatwością pokonali Majów. Za swą siedzibę obrali Chichen Itza przyswajając sobie stopniowo zwyczaje, wysoką kulturę i sztukę tubylców. Doszło też do wymieszania religii i rytuałów, co zaowocowało zwiększonym zapotrzebowaniem na ludzkie ofiary, bowiem tolteccy bogowie spragnieni byli krwi w o wiele większym stopniu niż stare bóstwa Majów. Konieczność zdobywania wciąż nowych jeńców na ołtarze ofiarne nakręcała wojenną machinę, która z czasem pogrążyła Jukatan w kompletnym chaosie. Chociaż Toltekowie kulturowo i etnicznie zintegrowali się z Majami, zachowali w swych rękach władzę. Legendarny Pierzasty Wąż i jego następcy rządzili w Chichen Itza, Cocomowie w Mayapan, Xiuowie zaś - w Uxmal. Wszyscy z pochodzenia byli Toltekami, przybyłymi na Jukatan ze swym wygnanym z Meksyku władcą. Dwa następne stulecia upłynęły w pokoju, do czego walnie przyczyniło się założenie Ligi Miast Jukatanu, utworzonej w 1007 r. przez te trzy najważniejsze ośrodki miejski na półwyspie. W XIII w. narastające wewnętrzne konflikty doprowadziły do upadku Ligi i rozpętania wojny domowej. Przewagę zdobyli Cocomowie, podporządkowując sobie na dwa wieki pozostałe miasta Jukatanu. Zwycięzcy nie czuli się jednak zbyt pewnie, toteż - po raz pierwszy w dziejach Majów - otoczyli Mayapan obronnymi murami. Ale i one nie pomogły, kiedy wybuchło skierowane przeciwko Cocomom powstanie. W roku 1441 Mayapan został zdobyty i zniszczony. Kiedy kilkadziesiąt lat później na wybrzeżu pojawili się Hiszpanie, zajęci wewnętrznymi waśniami Majowie nie próbowali nawet sprzymierzyć się we wspólnej walce przeciwko o wiele groźniejszemu niż Toltekowie przeciwnikowi. Hiszpanie nie śpieszyli się z podbojem Jukatanu, ponieważ nie było tu szlachetnych metali i drogocennych kamieni. Toteż stosunkowo długo udało się Majom utrzymać w niektórych ośrodkach niezależność . Tak było z Tayasal - miastem założonym w Petenie przez uciekinierów ze zniszczonego wojną domową Jukatanu. Tam cywilizacja Majów przeżywała swój długi zmierzch, zakończony krwawym szturmem 13 marca 1697 r. :cry: :cry: :cry:
 9. Popieram Aleksandra Wielkiego przecierz został nazwany wielkim nie bez przyczyny i nazywano go najlepszym wodzem w histori świata.:wink:
 10. Najgorszy film jaki widziałem to...

  zgadzam się z "Pearl Harbor" i Starą Baśnią to beznadzieja.. bleeeeeeeee
 11. Inkowie, Majowie, Aztekowie - ocena

  prawda ale ja mówiłem ze nie można jej wymyślić
 12. Najwybitniejszy reformator Aten

  Perykles Perykles Perykles Perykles i jeszcze raz Perykles. między innymi był on wybierany 14 razy na stratega.przeprowadził na zgromadzeniu ludowym uchwałę odbierającą Areopagowi (w starożytnych Atenach najwyższa rada złożona z 501 byłych archontów) dotychczasowe uprawnienia administracyjne i kontrolne, zwłaszcza nad działalnością urzędników, i przenoszącą je na inne organy władzy w Atenach, przede wszystkim na zgromadzenie ludowe; # radzie, która od tej pory stała się głównym organem wykonawczym, przyznano nadzór nad urzędnikami, prowadzenie spraw o zdradę stanu, prawo doraźnego aresztowania, nakładania grzywny, jak również - w pewnych okolicznościach - egzekucji # heliaja przejęła niektóre sądownicze funkcje Areopagu, jak sprawy o bezbożność i przyjmowanie odwołań - Areopagowi pozostawiono jedynie rolę trybunału sądowego w sprawach karnych # wprowadził zasadę odpłatności urzędów (każdy obywatel Aten mógł brać udział w życiu politycznym) # dopuścił do wyboru na urząd archonta przedstawicieli trzeciej klasy majątkowej (wg podziału Solona) # podział Rady Pięciuset na 10 komisji (prytanii) # twórca idei mocarstwowości państwa # rozbudowa floty i portów; przyczynił się do zakończenia budowy tzw. "Długich Murów", łączących Ateny z Pireusem # organizacja funduszy na budowę Partenonu
 13. Inkowie, Majowie, Aztekowie - ocena

  W dziedzinie kultury i wiedzy o świecie Aztekowie wnieśli niewiele nowego, przyjmując i rozwijając dziedzictwo Majów, Zapoteków i Tolteków. Wysoki poziom osiągnęło azteckie rzemiosło (złotnictwo, jubilerstwo) i sztuki plastyczne, zwł. rzeźba i płaskorzeźba. Aztekowie zasłynęli także z pól uprawnych i ogrodów (tzw. chinampas), zakładanych w południowo-zachodniej części jeziora Texcoco i na jeziorze Xochimilco, które zaopatrywały w żywność mieszkańców Tenochtitlánu. Ich pozostałością są m.in. "pływające ogrody" w jednej z dzielnic miasta Meksyk - Xochimilco. Znaczne osiągnięcia miała aztecka medycyna. Prócz powszechnie stosowanych praktyk magicznych umiano np.: leczyć złamania kości (nastawianie, unieruchomienie), dokonywać trepanacji czaszki, zszywać głębokie rany cięte, przeprowadzać operacje plastyczne twarzy, sondować żołądek. Znano system znieczulania przez wprowadzenie w trans lub uśpienie, stosowano upuszczanie krwi, bioprądy. Wykonywano masaże, nacierania, lecznicze kąpiele wodne i parowe. Wśród leków przeważały zdecydowanie zioła, wykorzystywane do dziś w indiańskiej medycynie ludowej. :mrgreen: :mrgreen: [ Dodano: 2007-10-29, 10:57 ] acha i jeszcze jedno kakaa nie można "wymyślić".Można je odkryć lub wynaleźć sposób na sporządzanie napojów z niego. :mrgreen:
 14. V-1 czy to broń której trzeba było się bać?

  Były strasznie wolne i nie celne. Lecz żadne samoloty nie mogły zestrzelić tylu pocisków. ale jak na tamte czasy to był "cud techniki".
 15. Najlepsza armia średniowiecza

  Polska Husaria,Gotyccy Rycerze,Turkopole,Mamelukowie,Muszkieterzy,Konkwistadorzy, więc nie można powiedzieć która armia była najlepsza ///Panowie Karol Wielki i Diego proszę bardzo aby dokładnie czytać temat! Bo nie chce mi się wierzyć że zaliczacie husarię i muszkieterów do epoki średniowiecza szpek_chomik
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.