Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Najbardziej kultowa rzecz PRLu to:  

119 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • bary mleczne
      6
    • festiwal piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu
      2
    • pocztówki dźwiękowe
      3
    • motocykle Junak, WFM i WSK
      4
    • kolejki, listy społeczne przed sklepami, komitety kolejkowe
      8
    • Państwowe Gospodarstwa Rolne
      0
    • pochody pierwszomajowe
      2
    • kartkowy system racjonowania żywności
      1
    • sukcesy polskiego sportu
      9
    • bezpłatne miejsca w akademiku
      3
    • sprzedaż alkoholu po godzinie 13:00
      4
    • samochody Warszawa, Syrena, Fiat 126p
      10
    • radioodbiornik Pionier
      1
    • pralka Frania
      0
    • seriale/filmy
      9
    • inne jakie?
      3


Rekomendowane odpowiedzi

A ja oprócz filmów, które mogę oglądać setki razy :P , że wspomne tylko moje ulubione oprócz już wymienionych: "Dziewczyny do wzięcia" i " Brunet wieczorową porą" :wink: lubię bary mleczne :D Kilka w moim Szczecinie się ostało z czasó PRL. Oczywiście większość przeszła gruntowny " lifting" ale jest jeden żywcem wyjęty z tego okresu. Prawdziwy relikt nie remontowany nic, a nic od kilkunastu dobrych lat ( bynajmniej nie z powodu zakazu konserwatora zabytków) i tam można poczuć klimat tamtych lat. Przy okazji robia świetne pierogi :D i cała brać studencka szturmuje owe lokale w poszukiwaniu taniej wyżerki... :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kultową rzeczą PRLu były i są tanie wina zwane w pewnych kręgach jabolami. Trzeba przyznać, że owe produkty wionpodobne są jedną z niewielu rzeczy, no może obok całkowitego braku profesjonalizmu naszych polskich urzędasów :wink: , które pozostały do czasów III (IV?) Rzeczypospolitej. Znam pewnego osobnika, który poproszony został przez swoich brytyjkich kumpli o przywiezienie produktów cieszących się w naszym kraju niesłabnącą popularnością przywiózł min. "Patyka". Jakież było jego zdziwienie kiedy okazało się, że rzeczony napój im smakował :P Może w ich żyłach płynęła polska krew? Nie wiem. Nie wiem też czemu maiła służyć ta opowiastka :D Wiem jedno, że gdy ktoś zapyta się co łączy współczesną Polską z PRLem odpowiem: JABOL!

P.S. Łukaszu od kiedy ty mieszkasz w Szczecinie? Do tej pory wydawało mi się, że mieszkasz w zabitej dechami wiosce... Zdaje mi sie, że fałszujesz fakty jak Henryk Sienkiewicz w "Potopie" :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

W ankiecie zagłosowałem na "sprzedaż alkoholu po godz.13.00". Co jak co, ale bardziej chyba bzdurnego przepisu nie można bylo wymyśleć - to tak jakby jednego dnia nie można było kupić alkoholu na drugi.... :lol:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Dla mnie to:

-pochody pierwszomajowe,

-nasze super samochodziki :D czyli np. Syrenka (bo fiatem się do dziś jeździ).

Pochody dlatego, że dla mnie to symbol swego rodzaju uzależnienia od ZSRR. W każdym kraju bloku wschodniego święto to było bardzo uroczyste. Na znak przyjaźni z ZSRR niesiono nawet radzieckie flagi :D czego dowiedziałem się od rodziców.

A Syrenka czy Warszawa toż to symbole polskiej motoryzacji! Samochody-legenda!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Łukaszu od kiedy ty mieszkasz w Szczecinie? Do tej pory wydawało mi się, że mieszkasz w zabitej dechami wiosce... :D Zdaje mi sie, że fałszujesz fakty jak Henryk Sienkiewicz w "Potopie"

Extrement, mogę Cię zapewnić, że Łukasz faktów nie fałszuje, a jak wróci to sam się wytłumaczy :D

W ankiecie zaznaczyłam "sukcesy polskiego sportu" z wiadomych powodów i inne, bo jest parę rzeczy, które z tamtego czasu są dla mnie kultowe, np.:

- tabliczki z różnymi napisami, np. "Sąsiedzie ucz swoje dziatki dbać o czystość naszej klatki"

- temperówka na żyletkę

- Cepelie i PEWEX-y

- gumy Donald

- i przede wszystkim słynna Czarna Wołga :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czeslaw   
W ankiecie zagłosowałem na "sprzedaż alkoholu po godz.13.00". Co jak co, ale bardziej chyba bzdurnego przepisu nie można bylo wymyśleć - to tak jakby jednego dnia nie można było kupić alkoholu na drugi....

Ażeby zrozumieć taką ustawę to, wydaje mi się, trzeba myśleć jak pijak!! U pijaków absolutnie nie ma czegoś takiego jak zachowanie alkoholu z poprzedniego dnia na następny. Jak oni wyżebrają na wino to natychmiast gnają do monopola, kupują i szybko wypijają trochę przy tym gaworząc. Jeszcze im się nie rozejdzie dobrze po krwi to co przed chwilą wypili, a oni już próbują wyciągać na następne. Tak więc jak wymyślili ten przepis to przynajmniej przenieśli miejskim alkoholikom ten "cykl koniunkturalny" na godziny popołudniowe, kiedy już większość ludzi zdążyła porobić zakupy.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

No ale "spożywających" to nie zawróciło z ich drogi :P , i absolutnie nie miało wpływu na ich preferencje konsumpcyjno - ilościowe :roll: . Ja jeszcze wspomnę o jednej kultowej (przynajmniej dla mnie) rzeczy rodem z PRL-u - radiu Amator "Stereo" :P . Było to moje pierwsze radio stereofoniczne (istniały jeszcze "na zapisy" trudno dostępne "Zodiaki", i doskonałe kwadrofoniczne (czterokanałowe) "Radmory"). Sprzęt zakupiłem w 1984r. (dodatkowo trzeba było dokupić "niedostępne" 2 kolumny (2 x 25 W), i to niezapomniane słuchanie w soboty "listy przebojów pr. III" (prowadzonej przez M. Niedźwieckiego), i mała świecąca w radiu czerwona lampka... Dobra - dosyć sentymentów :P Jakie są jeszcze wasze typy?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gruzio2   

Oczywiscie wspanialy niepowtarzalny Fiat 126p.

Genialna maszyna niestety ostatnio zrezygnowalem z jego uslugbo wkurzaly mnie naprawy ale na czym innym moglbym sie tyle nauczyc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A ja zaznaczyłem:

-bary mleczne(teraz to jakoś ich nie widać)

-samochody Syrena i Warszawa i Fiat 126p

Ale brakuje tu Polskiej Kroniki Filmowej np.''Go home- wracaj doi siebie'' albo ''Oto Ameryka'' ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
festiwal piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu

A festiwal piosenki radzieckiej w Zielonej Górze.

motocykle Junak, WFM i WSK

Junak to ikona motoryzacji do dziś

Państwowe Gospodarstwa Rolne

I Gminne Spółdzielnie

sukcesy polskiego sportu

Afery dopingowe.Upadek całego imperium Sportu w NRD i Bułgarii gdy stwierdzono stosowanie dopingu na masową skalę(za wiedzą władz państwowych).Zawodniczki NRD przed olimpiadą zachodziły w ciążę ,a po olimpiadzie ciąże usuwały.

Brakuje mi jeszcze Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie.Stolicy buntu, wolności i jedności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Ach, te złote lata PRL-u ;D Byłem ledwie szczylem, kiedy przyszła transformacja i sporo się zmieniło, ale pamiętam kilka rzeczy :mrgreen:

Oranżady w szklanych brązowych butelkach. Piątek z Pankracym, 5-10-15, Teleranek i Tik-Tak. Klocki Lego z Pewexu traktowane jak święty Graal :mrgreen: Koncert życzeń, Kwant i Rambit :mrgreen:

Miałem jakieś niemieckie katalogi m.in. z zabawkami i oglądałem je z kumplami godzinami :mrgreen:

Na ulicach Syrenki, Warszawy, Wartburgi i Trabanty. Kartki na mięso, orenżada w proszku, guma Donald i wiele innych... To były czasy :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Miałem jakieś niemieckie katalogi m.in. z zabawkami i oglądałem je z kumplami godzinami

U mnie krążyły "zeszyty z adresami". Rozumiesz, piszsz list (była taka specjalna formułka w tym zeszycie napisana w jezyku, którgo nikt nie rozumiał) na taki adres, a oni ci przysyłaja "prospekty", naklejki, plakaty itd. I to za darmo, nic im nie musisz za to dawać! nieprawdopodobne, prawda? wielu w to ni wierzyło, ale była to prawda. Wystarczyło wysłac list na taki ardes i przychodziły katalogi itp. cała masa kolorowych materiałów reklamowych samochodów, zabawek czy czego tam jeszcze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Hauer, a w ogóle, pamiętasz Kaskadę? To była taka oranżada (chyba parę smaków było) w szklanych butelkach. Pamiętam jak się szło kupić, to zawsze miało się ze sobą butelkę na wymianę :mrgreen: Pamiętam też, jak weszły napoje w puszkach. Toż to był rarytasik. I nie mówię już o samym napoju, ale o posiadaniu samej puszki :mrgreen: Później ludzie masowo zbierali takie puszeczki. Pamiętam też (to chyba było pod koniec lat 80-tych), że w Katowicach (mieście mojej ciotki) funkcjonował jakiś niemiecki sklep. Nie pamiętam jak się nazywał (i to nie żaden Pewex ani Baltona), ale wszyscy mówili na niego "niemiecki sklep". To była taka namiastka Zachodu. Szło tam kupić różne rzeczy sprowadzane z Niemiec, co oczywiście przyciągało długaśne kolejki.

Mi też PRL kojarzy się oprócz wspomnianych już saturatorów z... watą cukrową. Tego też zawsze było sporo :mrgreen: Poza tym pamiętam, że kiedyś zawsze było mnóstwo festynów, gdzie można było wygrać sporo nagród. Ja oczywiście będąc dzieckiem zawsze z tego korzystałem. Tu wyrecytowałem jakiś wierszyk, tam coś zaśpiewałem i już obładowywano mnie słodkościami :mrgreen: Pamiętam też, że jak nie było jeszcze kablówek, to dużo czasu poświęcało się na słuchanie radia. Niektóre słuchowiska wciągały jak bagno.

No i sprawa, którą pewnie dużo osób pamięta - mundurki szkolne, przyszywane tarcze, obowiązkowe rozpoczynanie szkoły z rogiem obfitości, etc. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Hauer, a w ogóle, pamiętasz Kaskadę? To była taka oranżada (chyba parę smaków było) w szklanych butelkach.

To chyba gdzies w świetokrzyskim produkowali :>?

Pamiętam też, jak weszły napoje w puszkach. Toż to był rarytasik. I nie mówię już o samym napoju, ale o posiadaniu samej puszki Później ludzie masowo zbierali takie puszeczki.

Puszki to ludzie zbierali (nie na złom!) jeszcze zanim do nas trafiły napoje w puszkach. Puszeczki były takie ładne, kolorowe, z zagranicy je przywozili, wymieniali sie. wielu miało np. w pokoju na szafie całe kolekcje (niektórzy je sklejali, zeby sie nie rozsypywały).

Pamiętam też, że jak nie było jeszcze kablówek, to dużo czasu poświęcało się na słuchanie radia.

Ja słuchałem radiowych dobranocek ;)

obowiązkowe rozpoczynanie szkoły z rogiem obfitości, etc.

To juz jakaś slaska tradycja, chyba nawet praktykowana do dziś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
mnie krążyły "zeszyty z adresami". Rozumiesz, piszsz list

Oj - pamiętam to. Był czas, gdy w kraju królowało "Wejście Smoka" z B. Lee, i wysyłaliśmy gotowe "listy" gdzies do Honkongu, aby przysłali nam prospekty ze sprzete, bronią i ubiorem do walk wschodnich :mrgreen:

Puszki to ludzie zbierali (nie na złom!) jeszcze zanim do nas trafiły napoje w puszkach. Puszeczki były takie ładne, kolorowe, z zagranicy je przywozili, wymieniali sie. wielu miało np. w pokoju na szafie całe kolekcje (niektórzy je sklejali, zeby sie nie rozsypywały).

A było to tak - z wielkim namaszczenie kupywałeś sobie piwo w "Pewexie" w puszce (tylko poj. 0,33l - cena - 35 centów), i po spożyciu go - puszka wędrowała na regał do kolekcji :roll: Zbierało się też wycinki z zachodnich gazet, oraz wszystko, co było synonimem zachodu.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.