Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

fejszter   

Napiszę tak;

Gdy znajduję się na Górnym Śląsku, to od razu wyczuwam różnice:

1 - Kapsa - Kieszeń

2 - Krauza - Słoik

3 - Kibel - Wiadro.

I ten akcent.

U Kaszubów widziałem to samo.

Tylko co to ma do spraw finansowych. Ja także nie jestem mieszkańcem woj. śląskiego ale temat jest ciekawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Sprawy finansowe są uniwersalne dla całej Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja jako ślązok uważam autonomię Śląska za głupotę. Śląsk jest integralną częścią Polski. Nie rozumiem ludzi, którzy chcą autonomii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Niegdyś Królestwo Polskie było integralną częścią Cesarstwa Rosji.

Mamy jakieś wnioski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Ja jako ślązok uważam autonomię Śląska za głupotę. Śląsk jest integralną częścią Polski. Nie rozumiem ludzi, którzy chcą autonomii.

Piszemy o autonomii czyli najmocniejszej wersji samorządności a nie o separatyzmie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Np. Za Bolka Świdnickiego, czy też za Henryka II Pobożnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Niegdyś Królestwo Polskie było integralną częścią Cesarstwa Rosji.

Mamy jakieś wnioski?

Ojej, czy Poldas na serio stara się porównywać w jakiejkolwiek mierze KP i współczesny Śląsk w ramach Polski?

Bo jeżeli tak, to rodzi się problem odniesienia; z tego względu iż województwo Śląskie jest integralną częścią RP, tak jak pozostałe 15 województw.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Ojej, czy Poldas na serio stara się porównywać w jakiejkolwiek mierze KP i współczesny Śląsk w ramach Polski?

Bo jeżeli tak, to rodzi się problem odniesienia; z tego względu iż województwo Śląskie jest integralną częścią RP, tak jak pozostałe 15 województw.

Województwa do tego bym nie mieszał bo ja jako Ślązak w województwie śląskim nie mieszkam a na Śląsku jako krainie geograficznej nie mieszkają tylko Polacy. Nie zapominajmy o Opavie i czeskiej części Śląska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Województwa do tego bym nie mieszał bo ja jako Ślązak w województwie śląskim nie mieszkam a na Śląsku jako krainie geograficznej nie mieszkają tylko Polacy. Nie zapominajmy o Opavie i czeskiej części Śląska.

A dlaczego miałbym nie mieszać województwa? Toż jest to obecny punkt odniesienia, który jest rzeczywisty i względnie mierzalny.

Czy osoby które definiują coś takiego jak samodzielny byt o nazwie Autonomia Śląska, zastanawiają się jak miałyby ewentualnie wyglądać granice takiej Autonomii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

A dlaczego miałbym nie mieszać województwa? Toż jest to obecny punkt odniesienia, który jest rzeczywisty i względnie mierzalny.

Czy osoby które definiują coś takiego jak samodzielny byt o nazwie Autonomia Śląska, zastanawiają się jak miałyby ewentualnie wyglądać granice takiej Autonomii?

Tego nie wiem i sam jestem ciekawy. Kiedyś muszę się w końcu spotkać ze znajomym, który udziela się w RAŚ i dopytać go o te dosyć zasadnicze sprawy. U mnie akurat mocniejsza niż RAS jest mniejszość niemiecka ale te hasła autonomiczne podobają się wielu i zdecydowanie o finanse chodzi gdyż sprawa niemieckości jest formalnie rozwiązana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Tego nie wiem i sam jestem ciekawy.

Największym problemem w dyskusji o autonomii Śląska jest to, że nawet zwolennicy tej koncepcji niezbyt jasno się wypowiadają na temat, na czym konkretnie miałaby ona polegać i jakich terenów dotyczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

No tak;

Niepodległa Polska licząc od 1918 roku, już z góry była wiadoma, jakie tereny ma mieć?

Aż tak komfortowo nie było.

Tak samo jest z tą projektowaną autonomią.

Tylko że aktualnie brak siły fizycznej, zdolnej do wymuszenia owej autonomii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Chyba nie muszę się specjalnie dopytywać bo na stronie http://autonomia.pl/faq znajduje się odpowiedź na większość pytań. Błąd strategiczny jaki towarzystwo zrobiło to w pewien sposób powiązanie śląskiej tożsamości z czysto finansowymi sprawami związanymi z większym poziomem samorządności. A co do spraw historycznych to województwo górnośląskie ze stolicą w Opolu a nie w Katowicach to byłby dobry kierunek. Jest przecież dolnośląskie ze stolicą we Wrocławiu czyli tak jak powinno być.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
6. Jakie będą granice autonomii?

Granice będą takie, na jakie pozwoli prawo określone przez parlamentarzystów Rzeczypospolitej. Dążymy do tego, aby granice geograficzne pokrywały z prawdą historyczną i odczuciami Ślązaków.

Trzeba doprowadzić do głębokiej dyskusji nad obecnymi problemami, np. czy okręg częstochowski faktycznie powinien istnieć w granicach województwa śląskiego, i czy nie lepiej przyłączyć do regionu jego dawnej stolicy – Opola. W wymiarze politycznym zakres autonomii to również przedmiot do debaty na szczeblu regionalnym i krajowym. Można odwołać się do standardów zachodnioeuropejskich, przede wszystkim do tzw. państw regionalnych – Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.