Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Ja tam widzę inne korelacje. Akurat z tej teorii wychodzi pycha Altreichu, co Ślązakom niesie ten kaganiec tfu kaganek.

W rzeczywistości szkolnictwo ponadmatruralne stało na Śląsku dobrze, były filie uczelni, seminaria nauczycielskie. A całe powstanie US-iu to jedynie zmiana nazwy.

Ale czy zwróciłeś uwagę, że w 1968 r. wiek emerytalny osiągnął rocznik 1903, ci którzy w czasie powstań śląskich czy dokopywania bolszewikom mieli optymalny wiek 16 -18 lat ? Ten rocznik to też rocznik ostatnich którzy jeszcze przed wojną załapali się na habilitację.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę inne korelacje. Akurat z tej teorii wychodzi pycha Altreichu, co Ślązakom niesie ten kaganiec tfu kaganek.

Możesz widzieć. Daty się ładnie układają. Niepokoje studenckie w na uczelniach w prawie całym kraju (poza Śląskiem). Milicja łapie studentów warszawskich przewożących jakieś nielegalne ulotki na Śląsk, istnieje obawa, że studenci ze Śląska nasiąkną tą atmosferą dlatego postanawia się stworzyć uniwersytet.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Możesz widzieć. Daty się ładnie układają.

Moje też.

Niepokoje studenckie w na uczelniach w prawie całym kraju (poza Śląskiem). Milicja łapie studentów warszawskich przewożących jakieś nielegalne ulotki na Śląsk, istnieje obawa, że studenci ze Śląska nasiąkną tą atmosferą dlatego postanawia się stworzyć uniwersytet.

Ale jego, jak sam piszesz, nie "stworzono" z niczego. Przemianowano połączone: istniejącą od 1950 r. WSP i od 1963 r. filię UJ. Ze strony "studenckiej" nic się nie zmienia. Zatem argument ochrony niezdeprawowanej śląskiej młodzieży odpada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Możesz widzieć. Daty się ładnie układają.

Moje też.

Niepokoje studenckie w na uczelniach w prawie całym kraju (poza Śląskiem). Milicja łapie studentów warszawskich przewożących jakieś nielegalne ulotki na Śląsk, istnieje obawa, że studenci ze Śląska nasiąkną tą atmosferą dlatego postanawia się stworzyć uniwersytet.

Ale jego, jak sam piszesz, nie "stworzono" z niczego. Przemianowano połączone: istniejącą od 1950 r. WSP i od 1963 r. filię UJ.

...i stworzono uniwersytet, niejako w nagrodę, za spokój na tych uczelniach. Zadbano też, o czym pisze autorka, żeby instytuty nowej uczelni, nie znajdowały się w jednym miejscu, po to, żeby studentom trudniej było się zorganizować. Już nawet nie wspominam o tym, z czym próbował walczyć jakiś czas temu Migalski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

w nagrodę

A to co innego (niż ochrona).

Jedno jest z drugim powiązane. Spokój na Śląsku - Uniwersytet - odcięcie Ślązaków od nieprawomyślnych treści spoza Śląska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jedno jest z drugim powiązane. Spokój na Śląsku - Uniwersytet - odcięcie Ślązaków od nieprawomyślnych treści spoza Śląska

Akurat tego drugiego nijak nie udowodniłeś. Bo niby co miało dać odcięcie od Jagiellonki, jeżeli studenci z bibułą jechali z Warszawy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest z drugim powiązane. Spokój na Śląsku - Uniwersytet - odcięcie Ślązaków od nieprawomyślnych treści spoza Śląska

Akurat tego drugiego nijak nie udowodniłeś. ?

Tzn czego? Powstania uniwersytetu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Dlaczego budzi kontrowersje? Polska jest krajem jednolitym, a autonomia Śląska stoi w sprzeczności z Konstytucją i może w efekcie dojść do secesji. Media to, co troche nagłaśniają, a po za tym rząd Polski nigdy się na to nie zgodzi z przyczyn oczywistych.

Polska jest krajem jednolitym czy Polska chciałby być krajem jednolitym ? Pochodzę nie z tej części, która była autonomicznym województwem ale nie ukrywam, że powrót do tej koncepcji jest interesujący.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Polska jest krajem jednolitym czy Polska chciałby być krajem jednolitym ?

Najpierw zdefiniuj co według Ciebie oznacza słowo jednolity?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Najpierw zdefiniuj co według Ciebie oznacza słowo jednolity?

To jest bardzo dobre pytanie tylko ja tutaj zapytałem się jako element powiedziałbym pośredni. Przyznam, że definicja jednego narodu, jednej nacji i jednego ober szefa źle mi się kojarzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ein reich ein volk ein führer.

To nie pasuje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Ein reich ein volk ein führer.

To nie pasuje?

Jeżeli było to pytanie do mnie a tak domniemywam to nie. ....ein Euro ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Tak przed chwilą usłyszałem w radio, że Sąd Najwyższy zdelegalizował Stowarzyszenie Autonomii Śląska.

W domyśle - Rozchodzi się o RAŚ.

....ein Euro ?
W porządku. Pod warunkiem,że prezesem banku emitującego taką walutę będzie Polak z przekonania, a nie z pochodzenia.

Ślązaka też bym tu widział.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fejszter   

Tak przed chwilą usłyszałem w radio, że Sąd Najwyższy zdelegalizował Stowarzyszenie Autonomii Śląska.

W domyśle - Rozchodzi się o RAŚ.

W porządku. Pod warunkiem,że prezesem banku emitującego taką walutę będzie Polak z przekonania, a nie z pochodzenia.

Ślązaka też bym tu widział.

Mnie ten RAŚ ciekawił bo miał kilka sympatycznych tez ale skoro Sąd Najwyższy go zdelegalizował to kiepsko to świadczy o tym państwie. Czyli opcja ein Volk, ein Reich, ein Führer dalej w cenie chociaż tego firerka jakoś nie widzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.