Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Nie zauważyłem, że kol. Ciekawy napisał tego dnia (10.04) aż trzy posty. Interesuje nas ten najdłuższy.

[ Dodano: 2008-08-04, 16:15 ]

no to może dokładniejsza podpowiedź:

Ciekawy napisał:

- 7 lub 8 września pod wsią Cukrówka przy szosie wiodącej z Lipska n. Wisłą do Zwolenia rozstrzelano 13 jeńców, zmuszając ich uprzednio do klęczenia na szosie w oczekiwaniu na przybycie oficera, który nakazał egzekucję. Po odejściu Niemców okazało się, że jeden z polskich żołnierzy został jedynie ranny. Powlókł się do Cukrówki, gdzie go opatrzono.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Sprawa szelek , które obcięto żołnierzom . Wszyscy twierdzą że wojsko nie miało szelek tylko pasy . Ale szelki mogli mieć żołnierze z tzw poboru .Z pewnoscią nie posiadali ich żołnierze z mobilizacji . Przypomniało mi się , że jak byłem w wojsku to się szelki miało ( robiło je się samemu ). Był to dodatek do umundurowania nie regulaminowy , można było mieć nawet małe problemy za posiadanie szelek.Robienie ich było swego rodzaju tradycją ( młody rekrut nie mógł ich mieć , starszy żołnierz tak ). Czyżby przed wojną tak zwanej " fali " nie było ? Podejrzewam że się ją kultywuje że to tradycja sięgająca wstecz . Ale do czego dąże - jakie mogło być obużenie oficera w tym wypadku płk Wesella , widząć że zwykły żołnierz ma szelki .A to przecierz dla oficera obraza .Więc kazał je obciąć , tym którzy je posiadali .

[ Dodano: 2008-08-04, 22:15 ]

bf3941f2d2a533fb.jpgaf915f35e4d80269.jpg Tomasz N twierdzi że ekshumacje dwa lata temu przeprowadzono przy remoncie drogi na cmentarzyku niemieckim.Nie jest to prawdą , kopano przy samym pomniku w Dabrowie , tam gdzie spoczywają polacy . Czyżby byli tam też niemcy .A może szukano tam czegoś np dokumentów .Podobno dokumenty polskiego oddziału zagineły bez śladu .Zrobiłem też nowe zdjęcia drogi , robiąc próbowałem patrzeć przez obiektyw aparatu , tak jak patrzył fotograf niemiecki w 1939 r .Zauważyłem że nawet słup telefoniczny stoi w tym samym miejscu co kiedyś.Co prawda podwójny i betonowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tekst kolegi Ciekawego w poprzednim moim poście nie jest jego lecz jest cytatem z Datnera (Zbrodnie na jeńcach .... na str. 49 7 linijek). Datner podaje jedno zdanie więcej: "12 pomordowanych pogrzebano w pobliskim lesie we wspólnej mogile."

Z przypisu wynika, że opis tej zbrodni znajduje się w aktach: AGK Akta dochodzeń przeciwko Rundstedtowi, Masnsteinowi i Straussowi (i innym) na podstawie zeznania świadka Stefana Wlazło.

Nie jestem biegły w wklejaniu map, lecz czy mógłby ktoś poszukać na mapie tę Cukrówkę, dać do niej jakąś strzałeczkę i wkleić na forum ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Mamy zatem inny las, zaraz obok Anusina.

Bo mord był przy drodze, czyli w lesie. Mamy las , zakręt, a w opisie pojawiają się dziwnie znajome frazy: rozstrzelanie, oficer który zdecydował ich egzekucji.

Czyżby zatem historyjka monachijska była propagandowo i literacko obrobionym tym faktycznym mordem ? Ilość ofiar zwielokrotniono, oficer uzyskał tożsamość (Wessel). Jeżeli tak to wiemy z jakich akt wyjęto zdjęcia do tej mistyfikacji.

[ Dodano: 2008-08-05, 17:27 ]

Atrix napisał:

Dobrym żródłem informacji są wspomnienia żołnierzy BCH np Jana Sońty " Ośki ". Jak pisze "Ośka " broń odkopywali w lesie w Dąbrowie .

Broń ???

Mógłbyś podać więcej szczegółów ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Bo mord był przy drodze, czyli w lesie. Mamy las , zakręt, a w opisie pojawiają się dziwnie znajome frazy: rozstrzelanie, oficer który zdecydował ich egzekucji.
Żołnierzy rostrzelano na skraju lasu w Cukrówce , od strony Lipska . Z całą pewnością nie przy szosie . Jak zwykle z aparatem wybrałem się do Cukrówki . Znalazłem zapomniane mogiły , jest ich 10 .W lesie dalej jest jeszcze jedna mogiła . Gdzieś na jakimś historycznym forum znalazłem informacje o tych grobach .I o tym że są one bardzo zaniedbane. Postanowiłem porozmawiać z mieszkańcami o tych grobach i rostrzelanych żołnierzach . Trafiłem do domu gajowego ( ma w tej chwili 83 lata ) .Wszelkich informacji na ten temat udzielił mi jego syn .Prosił by ojca dzisiaj nie męczyć , staruszek jest w kiepskim stanie . I co się dowiaduje - polaków rostrzelano w Cukrówce w lesie , prawdopodobnie było ich 16 .Jedna osoba zdołała zbiec , czy była ranna nie dowiedziałem się . Tego zbiegłego zołnierza ukrywał ojciec gajowego a dziadek opowiadającego mi tą historie . Zamordowanych żołnierzy po wojnie ekshumowano . Pare osób zabrały rodziny a pozostali zostali przeniesieni na cmentarz w Lipsku .Wobec tego mozliwe było zidentyfikowanie zwłok . Co za groby są do dnia dzisiejszego w lesie ? Pan N twierdzi że ojciec opowiadał że są to groby Volksdeustch (sorry jeżeli żle napisałem ) , poległych w 1945 . Samych niemców tam nie chowano , pochówków dokonywali żołnierze niemieccy . Samotny grób to grób jakiegoś oficera niemieckiego . Przykro mi ale narazie nie moge podac nazwisk ludzi którzy mi tę historie opowiedzieli .Narazie nie wyrazili na to zgody .Możliwe że zmienią zdanie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Z całą pewnością nie przy szosie.

Dlaczego z całą pewnością ?

[ Dodano: 2008-08-06, 20:00 ]

Jankowski w "Sokołach z Kassel" przesuwa to o jeden dzień i opisuje następująco:

9 września 1939 r. hitlerowcy schwytali w lesie Dąbrowa - Struga grupkę 15 jeńców, których zrazu nie rozstrzelali lecz zaprowadzili do wsi Nowinki, nakarmili, po czym wieczorem popędzili ich szosą w stronę Lipska i w pobliżu południowego cypla lasku Cukrówka kazali zdjąć mundury i rozstrzelali z broni maszynowej. Jeden z jeńców uniknął śmierci padając i udając zabitego. Ukrywał się później przez jakiś czas u Marcelego Chmielowca w Cukrówce.

Jak widać jeszcze większa zgodność z opisem monachijskim. Żeby jeszcze szelki.

Ciekawe tu jednemu udało się przeżyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Z całą pewnością nie przy szosie.
tak twierdzą osoby z którymi rozmawiałem . Mogą tu zaistnieć pewne niescisłości , dlatego że osoba o której pisze nie była bezpośrednim świadkiem tego wydarzenia z września 1939r. Wie dokładnie gdzie były ich mogiły , ogladał je na zajutrz po tragedii.Zdjęcia nie pasują do Cukrówki , na zdjęciach po obu stronach mamy las .W okolicach Cukrówki las był i jest po jednej stronie drogi .Robiąc zdjęcia w Cukrówce w miejscu gdzie żołnierze byli roztrzelani , fotograf by miał w tle miasto Lipsko .Na archiwalnych fotografiach miasta nie ma . Ale muszę obejżeć jeszcze te dwie fotografie na forum .
Broń ???
Tak właśnie broń i amunicje .Widocznie przed poddaniem się , ukryto część z niej . Na pobojowiskach września 1939r partyzancji zaopatrywali się w broń . Lasy koło Dąbrowy to raj dla grzybiarzy , do tej pory ludzie przypadkowo coś znajduja . Jakieś 10 lat temu znaleziono ludzkie szczatki , prawdopodobnie żołnierza z września 1939.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Wiadomo coś o tym co przeżył ?
spróbuje się coś dowiedzieć . Z całą pewnością nie będzie to łatwe , to prawie 60 lat od tamtych wydarzeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A słyszałeś również inną wersję przebiegu ? Według niej Niemcy wieźli ich ciężarówką. Dwóch wyskoczyło, a wobec pozostałych zastosowano retorsję w postaci rozstrzelania ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
A słyszałeś również inną wersję przebiegu ? Według niej Niemcy wieźli ich ciężarówką. Dwóch wyskoczyło, a wobec pozostałych zastosowano retorsję w postaci rozstrzelania ?
tej wesji nie znam .Ale znam opis grzebania zabitych w Dąbrowie .Jakoby wśród roztrzelanych znaleziono ciężko rannego . Którego chłopi przewieżli w bezpieczne miejsce .Osoba ta miała przeżyć . Są tez opinie że roztrzelani w Cukrówce to jeńcy spod Dąbrowy , ale są i opinie przeciwne. Zę zostali schwytani i roztrzelani żołnierze spod Iłży . Ci z pod Iłży mieli jednak nieśmiertelniki .Pelc dotarł pod Dąbrowe też spod Iłży.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

W okolicach Cukrówki las był i jest po jednej stronie drogi .

Na mapie jakieś 600 m las jest po obu stronach i to do teraz (sprawdziłem na satelitce).

Kwestią jest jak piszący rozumiał południowy kraniec lasu

Nie zapytałbyś się kogoś dokąd dojechali przed wojną z tym utwardzaniem drogi ? Ze zdjęć wynika, że to była porządna robota i przejście z równej tłuczniówki na kocie łby z kupami zwiezionego tłucznia na poboczach musiało być charakterystyczne i zapamiętywalne.

Co do do tego, co przeżył pod Cukrówką, najbardziej interesuje mnie stopień.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Na mapie jakieś 600 m las jest po obu stronach i to do teraz (sprawdziłem na satelitce).
widocznie satelita widzi las który wyrósł za mojego życia ( dajmy na to przez 30 lat ). Stary las rośnie po lewej stronie drogi jadąz w kierunku Zwolenia .Będąc w Cukrówce porównywałem teren do zdjęć zabitych w rowie , ale nic mi zbytnio nie pasowało . Na jednym ze zdjęć żołnierz niemiecki ( motocuklista) stoi między tymi nasypami . Poczatkowo sądziłem że ta przerwa to może była droga do wsi Cukrówka .Ale na zjęciach po obu stronach mamy las . Tak jak pisałem las był w 1939 po jednej stronie drogi . Znalazłem też stary słup telefoniczny , jest wycięty i w tym miejscu postawiono nowy ( różnica może wynosić 1m +/- od starego miejsca ) . Ten słup którego znalazłem z pewnością nie pochodzi z 1939r , ale jest dowód że słupy stawiano w miejsce starych . Wiele wspólnych cech wskazuje na to że zdjęcia były robione przy drodze w lesie k/Dąbrowy.
Nie zapytałbyś się kogoś dokąd dojechali przed wojną z tym utwardzaniem drogi
myślę ale niewiele moge zdziałać , ludzie którzy mogli by cos wiedzieć nieży ją .Popytam znam człowieka który pracował jako drogowiec , ma 85 lat . Ale czy mógł coś wiedziec mając 15 czy 16 lat tródno powiedzieć .
Co do do tego, co przeżył pod Cukrówką, najbardziej interesuje mnie stopień.
dlaczego akurat stopień ? a nie nazwisko bądż skąd był .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Mam pytanie - jakie błędy zawiera tablica (symboliczny gróB), upamiętniająca miejsce śmierci mjr. Pelca ?

P.S. - jako że (tradycyjnie) nie mogę wstawic zdjęcia, przytoczę jej treść:

"Mjr.-ppłk. JÓZEF ADOLF PELC

ostatni dowódca 74p.p. z Lublińca

za Wrzesień odzn. Virtuti Militari

Poległ 8.IX.1939 pod Ciepielowem

próbując na czele resztek pułku

zatrzymać 29 D zmot. Wehrmachtu

Hitlerowcy rozstrzelali po bitwie

ok. 300 jeńców"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.