Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Witam .Mieszkam niedalego Dąbrowy miejsca o którym piszecie . Zadne ze zdjeć nie przedstawia kształtu drogi . Na zdjeciach w tle są budynki wiec przypisanie tych zdjęć do Dąbrowy jest błędem . Wieś Dąbrowa leży od drogi na zachód , więc z drogi żadne budynki nie są widoczne . Droga biegnie przez w las , ma lekki łuk na zachód .Potem w kierunku Ciepielowa jest spadek drogi ( dość duży ) . Na lewo i prawo od drogi w 1939 rósł starodrzew sosnowy , nie były to drzewka tylko poteżne sosny. Okoliczni mieszkańcy zmuszeni przez niemców zabierali zabitych na wozy , i zawieżli ich do Ciepielowa ( nie do Solca , co ma jedno do drugiego). gdzie są pochowani nie jest problemem do ustalenia . Faktycznie zabici żołnierze nie mieli mundurów , ani obuwia . Ktoś pytał skąd czołgi czy wozy pancerne w Dabrowie. Na południe od Lipska ( dokładnie przy chalupie mojego dziadka i na polach stało ich wtedy kilka ).Pod Lipskiem rozbili dwie polskie tankietki , jadące od strony Solca . Załoga zgineła . Jeden z zabitych żołnierzy był prawdopodobnie z Warszawy . Póżniej wszystko ruszyło na kierunku Zwolenia , na trasie mieli Dąbrowe. Polacy faktycznie strzelali z drzew . Idiotyzmem jest stwierdzenie że nie było cywilnych świadków . We wrześniu 1939 życie na wsi toczyło sie normalnym trybem , ludzie pracowali w polu ( wykopki ziemniaków ). Jezeli będę w stanie coś pomóc to się postaram . Zrobie fotki drogi w Dąbrowie i w kierunku Lipska , bedzie mozna kształt porównać . Podobno jest nie zmieniony . Dziadek zony często opowiada jak i gdzie zawożono zabitych żołnierzy z pod Dąbrowy ( ma 90 lat ) .Pozdrawiam . Ps kilka lat temu w TV był program dokumentalny niemiecki - bodajże coś o 5 kolumnie . Ktoś w niemczech przekazał album ze zdjęciami żołnierza niemieckiego stacji TV. Podobno ten żołnierz robił fotki między innymi w Dabrowie .Zdjęcia miały opis i date .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ha! Drodzy Koledzy! Może dzięki uprzejmości kolegi atrixa uda się rozwikłać zagadkę Ciepielowa, myślę, że warto temat podrążyć. Z opisu okolicy wynika, że żadne z prezentowanych zdjęć z Ciepielowem niewiele ma wspólnego. Jak więc było? Czy okoliczni mieszkańcy coś mogą powiedzieć o rozstrzeliwaniach? Czy tylko dobijano rannych? Ilu pochowano zabitych? To zaczyna być niezmiernie intrygujące, być może historia.org.pl stanie się miejscem, w którym rozwiązana zostanie sprawa sprzed 69 lat...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Witamy tu na forum wreszcie kogoś miejscowego. To co piszesz jest bardzo ciekawe.

Ale najciekawsza byłaby szczegółowa relacja dziadka żony, (co widział, czy uczestniczył w zwożeniu, opis ciał, czy mieli osprzęt, czy mieli broń itd.).

jak też ewentualnie i innych osób.

Osobiście proponowałbym byś je spisywał (lub nagrywał) a następnie i dawał do podpisu, by miały wartość historyczną.

Z drugiej strony ciekawy byłby opis tego normalnego trybu życia, bo jakoś nie mogę go sobie wyobrazić.

Pozdrawiam i czekam na zdjęcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Idiotyzmem jest stwierdzenie że nie było cywilnych świadków

Ależ nikt tak nie twierdzi - przecież zabitych zwozili na furmankach (i chowali) okoliczni chłopi ! Problem polega na tym - kto jeszcze żyje spośród tych, co zwozili ? Bo ja gdzieś czytałem, iż żyje pewien człowiek (mieszkał ponoć gdzieś koło wzmiankowanej Dąbrowy), ktory pomagał ojcu przy zwózce (mial wtedy 15 lat ...). Czy są żyjący jacyś inni świadkowie ?

Okoliczni mieszkańcy zmuszeni przez niemców zabierali zabitych na wozy , i zawieżli ich do Ciepielowa ( nie do Solca , co ma jedno do drugiego)

Przy okazji spytam (bo powiem szczerze - zagubiłem sie w tych domysłach) - gdzie znajduje sie grób owych pomordowanych żołnierzy ? Czy w Solcu, czy w Ciepielowie, czy też w lesie Dąbrowa (bo w nim ponoć są groby mjr. Pelca i por. Cesarza) ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Witam . Sprawa wymaga sporo pracy. Byłem tam dzisiaj , troche porozmawiałem , porobiłem fotki . Doszłem do wniosku ze kilka zdjeć pasuje do miejsc o których mowa .Pelc i Cesarz spoczywaja przy drodze , 33 rzołnierzy w zbiorowej mogile w lesie koło Dąbrowy . W Ciepielowie ani okolicy nie ma na cmetarzch mogił żołnierzy z 1939 . Są za to w LIpsku , co ciekawego w Lipsku ani okolicy nikt się nie bił w 1939. Oprucz tankietek o których pisałem . Dowiedziałem się też że z wojskiem w Dąbrowie byli tez cywile . Wojsko zarekwirowało prawdopodobnie wozy z końmi . Ludzie cywilni uciekali z zachodu wraz z wojskiem . Pod Dąbrową bili się zaciekle , prawie 80% wsi spłoneło podczas walk.W samym Ciepielowie był podobno cmetarz żołnierzy niemieckich poległych prawdopodobnie pod Dąbrową . Dzisiaj nie ma po nim śladu .95b7276575bc5a47.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czy mógłbyś podać skąd wiesz o tych mogiłach w Lipsku, a nie Ciepielowie ?

Według źródeł na cmentarzu w Ciepielowie jest mogiła. Jak też i w Chotczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Czy mógłbyś podać skąd wiesz o tych mogiłach w Lipsku, a nie Ciepielowie ?

Według źródeł na cmentarzu w Ciepielowie jest mogiła. Jak też i w Chotczy.

w Ciepielowie nie ma żadnycg grobów wojskowych . Chotcza to jeszcze inna historia , ale dotyczaca wydarzeń z 1945 roku. Pytasz o Lipsko , ja tak naprawde mieszkam w Lipsku .Zrobiłem zdjecia na cmentarzu w Lipsku .Tablica informacyjna pisze że polegli w 1939 roku. Historia Dąbrowy jest znana prawie kazdemu . Najblizej Dąbrowy jest właśnie Lipsko i Ciepielów . Nasuwa się proste pytanie dlaczego , żołnierzy miało by się pochować gdzieś daleko od miejsca gdzie zgineli , np w Solcu . Zamieściłem te dwa zdjecia celowo , to są zdjęcia tej samej drogi .Prosze zwrócić uwagę na słupy , samo malowanie u dołu . Droga w 1939 była bita ( utwardzana ).Zdjecie górne przedstawia prawdopodobnie miejsce gdzia zgineli Pelc i cesarz .Kształt drogi pasuje do miejsca gdzie są pochowani.Na dolnym zdjeciu mamy grupę ludzi bez kurtek , jest fragment drogi i słup identyczny jak na górnym zdjeciu ( oznaczyłem kolorem czerwonym ) . Drzewa z prawej strony pasują do drzew , które rosną dzisiaj ( tylko o wiele wieksze). Własnie wśród takich drzew jest mogiła zbiorowa pomordowanych żołnierzy .Jeszce Bardzo ważna sprawa , prosze spróbowac ich policzyc . Czy przypadkiem nie wyszła by to liczba 33. Tyle osób własnie spoczywa w tej mogile . Nasuwa mi się na myśl że zamordowano właśnie 33 a nie 300 osób , łączna liczba 300 mogła by wyjść dodajac zabitych w walkach . Zrobiłem w Dąbrowie zdjęcia tablicy pamiątkowej , są zamieszczone trzy zdjęcia . Na jednym ze zdjęć jest osoba stojąca z polskim żołnierzem w dziwnym nakryciu głowy . Wojsko w 1939 r miało rogatywki bądz hełmy . Ta osoba mi wygląda na cywila . Zdjęcia będe zamieszczał na forum grupami , jest ich kilka . Zdjęcia zrobione dziś , szczególnie drogi będą na pierwszy rzut oka różniły od dokumentalnych. Sczególnie te dwa zdjęcia bedą tu materiałem porównawczym. proszę się dokładnie wpatrzeć w zarysy pobocza i samej drogi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Na dolnym zdjeciu mamy grupę ludzi bez kurtek

No właśnie - i tu mam wątpliwości - bo w/g gdzieś przeczytanej relacji wzmiankowanego naocznego świadka, chowani byli w mundurach. Ciała, które zwożono nie były ubrane w same koszule ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ta mogiła w Ciepielowie jest na pewno. Źródła opisują zamiar wykonania na niej tablicy granitowej. Może trzeba dokładniej poszukać ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
ede0f23a9bf138ee.jpg Prosze zwrócic uwage na te dwa zdjęcia . To ten i ten sam rów.Zdjecia zrobione z dwóch stron . Czerwonym kolorem zaznaczyłem buty , to oficerskie obuwie . Mniejsze zdjecie zrobiłem w Dąbrowie , jest na pamiatkowej tablicy . dlatego sadze że ten oficer to albo Cesarz albo Pelc .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Czerwonym kolorem zaznaczyłem buty , to oficerskie obuwie . Mniejsze zdjecie zrobiłem w Dąbrowie , jest na pamiatkowej tablicy . dlatego sadze że ten oficer to albo Cesarz albo Pelc .

Niekoniecznie. W "oficerkach" mógł też zginąć jakis przygodny ułan, który dołączył wcześniej do baonu. Mógł to być też podchorąży - ilu oficerów było w baonie mjr. Pelca ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

de9d772c3d030fd0.jpg to prawdopodobnie miejsca w Dąbrowie gdzie niemcy zrobili zdjecia . około 10-15 m na prawo od miejsca skąd robiłem zdjecie , jest zbiorowa mogiła 33 osób .Czerwona linia zaznaczyłem krawedż starej drogi w kierunku Lipska . Prosty odcinek drogi był zrobiony w latach 80 . Stara droga biegła po łuku . Postaram się dzisiaj dać więcej zdjęć . Prosze zwrócic uwage na nakrycie głowy osoby na górnym zdjęciu z lewej . Ja nie twierdze na 100% że ta osoba w oficerkach to Pelc czy Cesarz , to moje przypuszczenia . Jest duże podobieństwo do zarysu drogi , tam gdzie spoczywaja wyzej wymienieni .Tego w tak prosty sposób nie da sie opisać . Trzeba byc na miejscu , część drogi uległa zmiamie w latach 80 . Ale pozostała stara część drogi , można powiedzieć bez niewielkich zmian . Wydaje mi się że wiele rzeczy może nawet dzisiaj wyjaśnimy.

[ Dodano: 2008-07-29, 16:57 ]

Ta mogiła w Ciepielowie jest na pewno
zapewne chodzi ci o grób lotników . Taki grób jest w Ciepielowie na cmentarzu . Ale nie ma on chyba związku z wydarzeniami koło Dąbrowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie chodzi mi o grób lotników.

W 1990 r. Biuletynie Kwartalnym Radomskiego Towarzystwa Naukowego ukazał się artykuł Pani Heleny Kowalskiej - Kutery, byłej mieszkanki Dąbrowy, świadka wydarzeń, pt. „[i]Z archiwum mej pamięci i innych świadków” [/i]gdzie pisze:

Wiadomym mi jest że dzięki szczegółowym informacjom ojca i z jego pomocą jakaś rodzina z Częstochowy odkopała, matka rozpoznała zwłoki żołnierza, którego przewieziono na cmentarz do rodzinnej parafii. Inni natomiast leżeli w ziemi do roku 1949, kiedy ekshumowano ich do Chotczy na tamtejszy cmentarz. Po przeprowadzeniu wnikliwego dochodzenia i rozeznania ustalono, że w 1949 r. rozkopano zbiorową mogiłę polskich żołnierzy [w lesie T_N] i tylko część kości i szczątek przewieziono na ciepielowski cmentarz gdzie usypano sporych rozmiarów grób. W nim znajdują się także prochy z pojedynczych mogił z lasu.

Obecnie kombatanci z Władysławem Owczarkiem „Bułą” czynią starania, by na żołnierskiej wspólnej mogile na cmentarzu w Ciepielowie została położona pamiątkowa tablica z napisem: Wieczna cześć i chwała poległym w walce oraz rozstrzelanym po bitwie stoczonej pod Dąbrową 8.09.1939 r. żołnierzom polskim z 74 Gpp i 7 Dyw. Piech. z Częstochowy. Mordu dokonali żołnierze Wehrmachtu z 15 p.p.zmot z Kassel należącego do 29 Dyw. zmot. z Erfurtu. Pamięć po obrońcach Ojczyzny nigdy nie przeminie.

Ja widzisz nie m żadnej jasności co do grobów, więc trzeba szukać i szukać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Inni natomiast leżeli w ziemi do roku 1949, kiedy ekshumowano ich do Chotczy na tamtejszy cmentarz.
wszystko możliwe . Po 1945 roku tak robiono że tworzono współne mogiły żołnierskie . Ale nasuwa sie pytanie dlaczego pozostawiono groby Pelca , Cesarza i 33 osób w Dąbrowie .Co do grobów w Ciepielowie , to ludzie potwierdzaja że jest tylko grób lotników . O innym grobie nikt nie wie . W Chotczy są mogiły zbiorowe , partyzanci , żołnierze polegli w walkach o Chotcze ( 1945 ) .Możliwe że też w Chotczy spoczywaja osoby z Dąbrowy. Zastanowił mnie tez cmentarz w Lipsku , skoro nie było w okolicy działań to skąd się wzieły mogiły.Kwatera nie jest taka mała .
Obecnie kombatanci z Władysławem Owczarkiem „Bułą” czynią starania, by na żołnierskiej wspólnej mogile na cmentarzu w Ciepielowie została położona pamiątkowa tablica
dlaczego dopiero teraz czynione są takie starania , przeciez działania P. Owczarka na polu kombatanckim są od lat .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.