Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

W którym roku powstała tablica na grobie nieznanego żołnierza w Warszawie z napisem - Ciepielów 9 IX 1939?

W którym powstała nie wiem, sama tablica został odsłonięta podczas drugiego etapu przebudowy -

czyli 3 maja 1991 r., Lech Wałęsa dokonał wtedy odsłonięcia czternastu nowych tablic.

/za: W. Lisowski "Panteon Pamięci Narodowej" Warszawa 2006, ilustr. s. 84/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Mnie nie chodzi kto tablice odsłaniał. Tylko kiedy pojawił się napis na GNZ - Ciepielów 9.09.1939.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem: chodzi ci na ile dni przed wspomnianą imprezą zamontowaną tę tablice?

Przed 1991 r. - tablicy na GNŻ z takim wpisem nie było, to dość znane fakty.

Wreszcie były tylko trzy zmiany na tym Grobie.

Nie bardzo rozumiem atrixa, zatem pokazuję i objaśniam: napis pojawił się 3 maja 1991 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Secesjonista napisał

zatem pokazuję i objaśniam: napis pojawił się 3 maja 1991 roku.

Wcześniej nie było napisu z Ciepielowem? Coś mi tu nie pasi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A już na to - co "pasi" atrixowinie mam wpływu.

Faktem jest, że Ciepielów: nie pojawił się przy święcie z 8 maja 1946 r., nie pojawił się przy 11 listopada 1990 r. - to może nam atrix objaśnić : co mu nie pasuje i na czym się opiera?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Coś gdzieś czytałem że napis " Ciepielów 9.09.1939" był wcześniej czyli w latach 70'.

Pewności jednak nie mam dlatego pytam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W zawartości tablic były tylko trzy zmiany:

- te tuż po wojnie gdy usunięto cztery tablice z 1925 r. i wstawiono sześć nowych z takimi miejscami, jak: Madryt, Guadalajara, Ebro, Darnica, Estangsur Auroux, Autun itd.

- te z 11 listopada 1990 r. kiedy to na Grób powróciły kopie czterech tablic z 1925 r.

- no i te majowe.

U W. Lisowskiego (a poświęcił on GNŻ kilka pozycji od pisania w ramach WSiP, przez wydawnictwa MON, do Fundacji Grobu Nieznanego Żołnierza) nie ma żadnej wzmianki o jakichkolwiek zmianach z lat siedemdziesiątych.

W ogóle: pierwsze próby zmian datują się na lata osiemdziesiąte, czyli od listu Jana Przewłockiego do przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Pełny obraz zwłok w rowie na podstawie zdjęć.

Jeden z forumowiczów pomógł to zestawić w całość.

A - oznacza granice kadru zdjęcia górnego, z perspektywy rowu. Zdjęcie górne pełny obraz rowu z perspektywy nasypu rowu

Czyli zdjęcie górne zaczyna się od punku "A" zaznaczonym na dolnym zdjęciu.

57e11c8b1771.jpg

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Jest watek w pewnej relacji o zabiciu niemieckich żołnierzy którzy to mieli odpoczywać w okolicy: Janów - Złoty Potok - Pabjanice, prawdopodobnie w dniach 3.09 - 4.09. Świadek podczas pobytu w niewoli ( dostał się do niewoli 3 września ) miał byś przesłuchiwany na okoliczność w/w "mordu" na żołnierzach Niemieckich. Ostrzelania Niemców mieli dokonać wycofujący się żołnierze z 74pp.W odwecie Niemcy mieli rozstrzelać kilku mieszkańców wsi Babjanice.

Tomaszu N jesteś bliżej Babjanic aniżeli ja , mógłbyś się coś dowiedzieć na ten temat.

Może to mieć zwiazek z wydarzeniami pod Ciepielowem. W działaniach bojowych w okolicach Złoty Potok - Janów brały udział 2Dlek i ?.

Te same dywizje były w rejonie Lipsko Ciepielów w dniu 8 wrzesnia.IIIbat/ 71pp dopuścił się mordów w Lipsku i prawdopodobnie to jej żołnierze dobijali rannych pod Ciepielowem w dniu 9.09.1939.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Bliżej ? Względnie. Osobiście nie widzę związku.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

Bliżej ? Względnie. Osobiście nie widzę związku.

Związek może właśnie być. Pod Janowem - Złotym potokiem była 2Dlek i 3Dlek .29Dzmot bodajże często wspierała 2 czy 3Dlek. Ciekawe z jakiej dywizji niemieckiej żołnierze z 74pp zastrzelili tych żołnierzy niemieckich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W czasie Września działy się straszne rzeczy i nie powodowały tak rozciągniętych w czasie retorsji. Myślę, że to ślepa droga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

W czasie Września działy się straszne rzeczy i nie powodowały tak rozciągniętych w czasie retorsji. Myślę, że to ślepa droga.

Ja bym tego tropu nie lekceważył a w miarę możliwości sprawdził.

Relacja tego światka obaliła właściwie legendę mjr Wrzoska pod Złotym Potokiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Mogiła von Levinskiego i 5 żołnierzy .

ec59de098147.jpg

71e3bd432385.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Coś nam się darzy z tym Odkrywcą:

http://www.odkrywca.pl/wstrzasajaca-historia-sedzia-dopadl-zbrodniarza-wojennego-o-te-dwie-sieroty-,727677.html#727677

W 1950 roku sędzia Andrzej Jankowski skończył studia prawnicze, a władze zlikwidowały powołane po wojnie Okręgowe Komisje Badania Zbrodni Hitlerowskich. Nawet nie zdążyły zewidencjonować zebranego materiału. Została tylko Główna Komisja, ale nie mogła prowadzić nowych śledztw. Dlaczego? - To pole do badania dla historyków - odpowiada Jankowski.

Nie chciał za stalinizmu pracować w sądownictwie. Aplikację w kieleckim sądzie rozpoczął dopiero w 1956 roku. - Głośno krzyczano, by Niemcy rozprawili się ze zbrodniarzami. Oni mówili: "Chcemy, ale dajcie nam materiały". Dlatego w 1965 roku reaktywowano komisje w okręgach, wyobrażając sobie, że sędziowie i prokuratorzy będą to robić w ramach czynów społecznych. Po dwóch latach się zorientowali, że to bzdura. Zgłosiłem się na ochotnika - mówi.

Wtedy wyliczył, że roboty starczy mu do emerytury. - Okazało się, że nie miałem racji, bo jeszcze 12 lat po emeryturze pracowałem w IPN - dodaje. W kulminacyjnym okresie w kieleckiej komisji pracowało czterech sędziów i jeden prokurator. W sumie przeprowadzili ponad 600 śledztw.

Toby wiele tłumaczyło.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.