Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Atrix napisał:

TomaszuN czegoś mi tutaj brakuje w tych Twoich tłumaczeniach, a mianowicie w pierwszej stronie dzięnnika jaką zamieściłeś - można się doczytać pod datą 0809.1939 - " godż. 10,00 , Daniszów , Lipsko" . Nie znam Niemieckiego , ale o co chodzi w tym zapisie?

To proste. Ten co to tłumaczył też się z tym męczył, więc tłumaczyłem co istotne.

Zachowałem strukturę zapisów dziennika, gdzie są one w kolumnach na dwóch stronach. Ja dałem to samo ale w pionie.

czyli

nieparzysta kartka

zapis w pierwszej kolumnie - data, godzina i miejsce

druga kolumna - co się działo

parzysta kartka

trzecia kolumna - pogoda, stan zdrowia i straty

nie podaję zapisów z piątej i szóstej kolumny (czwarta jest pusta), gdzie są wnioski, uwagi i spostrzeżenia, bo nie chciałem męczyć tego co to tłumaczył. Pan doktor ma wybitnie doktorskie pismo. Ale w piątej kolumnie pod 11.09, jak się udało doczytać, jest coś o tych strzelających cywilach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Puławy a Ciepielów to około 50-60km. Po co by się miał M. Futro przedostawać na zachód, a nie na wschód. Na wschodzie byli swoi, na zachodzie Niemcy. Samo określenie w okolicy Puław to określenie dość szerokie.

A mnie ciekawi co to za samolot. Według zapisu w ciepielowskiej księdze parafialnej (Kutera) kpr. Futro został rozstrzelany 30 godzin wcześniej, nie mógł zostać zatem zestrzelony w akcji opisywanej przez doktora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

TomaszN napisał "W kolejnej kolumnie (piątej) pojawia się zapis o cywilach strzelających do wojska" - czyżby w lesie Dabrowskim? Jaki oddział w Kielcach nie dostał umundurowania i był w cywilnych ciuchach. A był w lesie w Dąbrowie? Coś mi świta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po dłuższym okresie milczenia. Obiecuję i choć z opóźnieniem zawsze dotrzymuję słowa. Niestety praca zawodowa za zbyt wiele nie pozwala.

Ponadto szukanie materiałów o 74 GPP po archiwach rozrzuconych po całym kraju, spotkania z ludźmi też zajmują trochę czasu, więc proszę o wyrozumiałość.

Jak zauważyłem 2 strony zostały już przetłumaczone. Pozwolę sobie przytoczyć tłumaczenie pozostałych stron w bezpośrednim tłumaczeniu.

8 września 39

W lesie ok. 10 km

Na wschód od Lipska

Noc została znowu przejechana. Na skutek nadzwyczaj silnego kurzu ledwo widać czerwone światło „stop” pojazdu jadącego przodem. Mimo to nie ma wypadków. Kurz na polskich drogach jest tak silny, że człowiek myśli, że jedzie we mgle. Najwięcej cierpią motocykliści. Na spowodowane przez kurz zapalenie oczu zaleca się używać dużych ilości maści do oczu.

Dywizja w ciągu dnia zostaje z naszym 15 pułkiem piechoty użyta. Pod osłoną oddziału zwiadowczego nr 20 naciera. 15 pułk jest w południe w walce z polskim pułkiem, którego zmusiła około 17.oo do ucieczki. Łupy były duże, gdyż atak był dla Polaków bardzo niespodziewany. Wzięto do niewoli około 150 Polaków w tym 2 oficerów (1 lekarz sztabowy i 1 porucznik).

15 pułk stracił w tym dniu 11 zabitych i 18 rannych.

Przez nadlekarza (Oberarzt) doktora Telles na rozkaz lekarza dywizyjnego w majątku Damiszów 4 km na południe od Lipska, około 6 km za frontem punkt zborny dla chorych, którzy z rannymi wracającymi……….. otrzymują kartki z podaniem z punktu zbornego.

Odtransportowanie rannych, niemieckich i polskich, idzie bez przeszkód.

12.9.1939

18.oo

Ciepielów majątek

Polacy w trakcie nocy podjęli odwrót o charakterze ucieczki.

Około 16.oo dociera do nas rozkaz do akcji, Z zapadnięciem zmroku nastepuje wycofanie. Szpital polowy został zwinięty i postępuje za dywizją. Następuje nocna jazda z całkowicie zaciemnionymi pojazdami.

13.9 1939

Na drodze

Do Radomia

Niemcy znajdują się w marszu w kierunku Radomia. Polacy umocnili się przed Radomiem. Stanowiska bojowe w trakcie………….. zostaje przełożone do ……………..

I ostatnie tłumaczenie, które coś konkretnego wnosi do sprawy:

Okazuje się, że służby sanitarne nie posiadają wystarczającej ochrony ogniowej.

Na skutek wielokrotnego włączania się ludności cywilnej w działania bojowe musiał marsz do przodu zostać powstrzymany a nawet wycofany. Zostało zarządzone uzbrojenie w ……………..(słowo nieczytelne)

To tyle jeżeli chodzi o tłumaczenie. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie relacji oberleutnanta Juliusa Schmidta:

„Jest około 13 godziny. Zgodnie z rozkazem rozwija się atak. Z wszystkich stron, szczególnie znowu od strzelców na drzewach padają strzały. Komendant, adiutant porucznik Ide i oficer ordynansowy porucznik Schmidt są w najprzedniejszych miejscach. Wszyscy oficerowie mają karabiny. Bardzo trudne jest postępowanie do przodu w prawie nie do przebycia lesie z podszyciem i młodnikami świerkowymi.

Łączność wewnętrzna między poszczególnymi grupami w międzyczasie nie ma.

Kapitan von Lewiński ma przyjść do komendanta batalionu. Chwilowo nie można go znaleźć. Następnie przekrzykuje się że „kaptan von Lewiński poległ!”

Pierwsi ranni zostają odniesieni do tyłu, między nimi starszy strzelec Himmler (!)

W różnych miejscach słyszymy okrzyki „hurra” i Gory Germański(?) Polaków przystępujący do przeciwnatarcia. Posuwanie się strzelców w gęstym poszyciu wydaje się niemożliwe.

Zgubiona łączność i strzelcy na drzewach powodują sparaliżowanie ataku.

Wycofujące się części prawej, 11 kompanii zatrzymuje oficer ordynansowy.

9-ta kompania została w międzyczasie skierowana do ataku z flanki z lewa przez Anusin.”

I poniżej:

„I/I pułk piechoty 71 jeszcze w nocy na 9.9 przyłączony do 2 –giej dywizji, która około 15 km na zachód od Lipska stoi w ciężkim boju obronnym przeciw okrążonym na Łysej Górze siłom wroga”.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Jest tu pewna nieścisłośc w zapisie a mianowicie - "8 września 39, W lesie ok. 10 km, Na wschód od Lipska " . jeżeli chodzi o położenie Dąbrowy można przyjąć że leży ona około 10km od Lipska , ale na północ. Dalej czytamy - "Dywizja w ciągu dnia zostaje z naszym 15 pułkiem piechoty użyta. Pod osłoną oddziału zwiadowczego nr 20 naciera. 15 pułk jest w południe w walce z polskim pułkiem, którego zmusiła około 17.oo do ucieczki. Łupy były duże, gdyż atak był dla Polaków bardzo niespodziewany. Wzięto do niewoli około 150 Polaków w tym 2 oficerów (1 lekarz sztabowy i 1 porucznik). " Czyli nasz lekarz którego mamy tłumaczenie był lekarzem 15 Infreg. czas natarcia na żołnierzy 74GPP się zgadza jak i czas zakończenia działań . Mamy 150 jeńców polskich, w tym Bardzika i Cesarza. Wzięto do niewoli około 150 Polaków w tym 2 oficerów (1 lekarz sztabowy i 1 porucznik). W lesie Dąbrowskim mamy około 600 żołnierzy, 150 poddało się , około 300 przedarło się za Wisłę to pozostaje nam około 150. W tej liczbie są polegli w walce. Przyjmuje że w lesie był batalion wojska. Czy włąściwie są jakieś dane na ten ilościowy stan żołnierzy? Ja opieram się co do liczby wojska na podstawie W. Zalewskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czemu dziwna? W kompanii było łącznie 4 oficerów, tu mamy nieco ponad połowę stanu, więc 2 oficerów jak najbardziej IMHO pasuje.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Marian 74GPP napisał - "I/I pułk piechoty 71 jeszcze w nocy na 9.9 przyłączony do 2 –giej dywizji, która około 15 km na zachód od Lipska stoi w ciężkim boju obronnym przeciw okrążonym na Łysej Górze siłom wroga”. Tutaj chodzi o walki pod Iłżą. Czyżby chodziło o tzw. oddział wydzielony 2Dlet, która brała udział w walkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Marianie zwracam honor. Jesteś w stanie przetłumaczyć te 5 i 6 kolumny ?

Atrix napisał:

Czy włąściwie są jakieś dane na ten ilościowy stan żołnierzy? Ja opieram się co do liczby wojska na podstawie W. Zalewskiego.

Znalazłem u Kutery fragment Zalewskiego "W WBPM" o Ciepielowie (str. 65):

"Na drodze z Lipska do Zwolenia oddziały 29. DZmot kilkakrotnie natknęły się na próby polskiego oporu zorganizowane głównie przez silne podjazdy WBPM płk S. Roweckiego., której główne siły znajdowały się nad Wisłą na jej prawym brzegu. Do największego boju doszło rano 8 września na południe od Ciepielowa. Wyruszył wtedy znad Wisły podjazd w składzie plutonu pionierów i szwadron liniowy pod dowództwem rtm. Leona Podreza dla rozpoznania Lipska, Iłży i Ciepielowa. Kiedy dotarł do lasu Dąbrowa - Struga - Anusin spotkał go tam 600-osobowy oddział piechoty złożony z żołnierzy rozbitej pod Częstochową 7 DP, głownie 27 pp i 74 pp. Grupą dowodził mjr Józef Pelc, oficer 27 pp. Na to maleńkie zgrupowanie natknęła się straż przednia 29 DZmot. 15 pułk tej dywizji z dwoma dywizjonami artylerii samochodami panc. i motocyklistami, uderzył i stoczył kilkugodzinny bój. Polacy nie tylko się bronili, ale i kontratakowali na bagnety. Polegli wszyscy oficerowie z podjazdu zmotoryzowanego, także mjr Pelc. Dopiero gdy zabrakło amunicji Polacy zaprzestali oporu. Na rozkaz dowódcy 15 pułku płk Wesela, rozstrzelali około 300 wziętych do niewoli żołnierzy polskich."

Sam oceń skąd pochodzi jego wiedza. Dla mnie jako źródło jest wtórny.

Co do oficerów, to jak wcześniej pisałem, on odnotował kolegów po fachu, czyli Cesarza i Bardzika, stąd tylko dwóch.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Oto cytaty z książki W Warszawskiej Brygadzie Pancerno - Motorowej 1939- W. Zalewskiego . Zalewski służył w tej brygadzie w stopniu podporucznika. Cyt - " Na podstawie tego samego rozkazu ( sztab brygady Knurów, CAW II/17/1-58 ) wieczornego z 7 wrzreśnia został tez wysłąny podjazd z dywizjonu rozpoznawczego na rozpoznanie Lipska ,Iłży, Ciepielowa. Podjazd w skłądzie szwadron liniowy oraz pluton pionierów ppor. Laskowskiego wyruszył pod dowództwem rtm.L.Podreza. Przed południem dotarł do lasu Dabrowa - Struga - Anusin ( 5km na południowy wschód od Ciepielowa ). Spotkał tam 600 - osobowy oddział piechoty pod dowództwem mjr.J. Pelca, który z częścią swojego batalionu ( 27pp ) wydostał się z okrążenia i zbierając rozbitków ze swojej 7 dywizji piechoty, dotarł do tego lasu póżnym wieczorem, a właściwie w nocy z 7 na 8 wrzesnia. Zołnierze mieli jedynie karabiny."

" Przestał też istnieć szwadron dywizjonu rozpoznawczego. Poległ jego dowódca rtm.L.Podrez oraz jego wszyscy oficerowie szwadronu: ppor.J. Bartoszewski ( 6 psk ), por.K.Sochacki ( 1 psk ), por. Czapliński , ppor. T.Laskowski ( 19p.uł ). Nielicznym żołnierzom w ciągu dnia udało się dotrzeć do Solca, był wśród nich kpr. Franciszek Jarząbek z 1psk."

Czyli świadkowie byli, to ci którym udało się wydostać do Solca. Czyli mamy 600 żołnierzy z mjr J. Pelcem. Można dojść do wniosku że działania żołnierzy mjr Pelca i szwadronu WBP-M miały miejsce w tym samym czasie i w tych prawie miejscach. Do liczby poległych trzeba też dodać żołnierzy poległych z WBP-M. Szwadron został rozbity w okolicy Drezna. Drezno to właściwie prawie Anusin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Czyli świadkowie byli, to ci którym udało się wydostać do Solca. Czyli mamy 600 żołnierzy z mjr J. Pelcem.

Świadek jest wtedy, gdy zostawi relację i to możliwie wcześnie. Czy znana Ci jest data wydania "W WBPM" Zalewskiego ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

TomaszN napisał - Świadek jest wtedy, gdy zostawi relację i to możliwie wcześnie. Czy znana Ci jest data wydania "W WBPM" Zalewskiego ? Zgadza się , ale może to byc też relacja ustna nie koniecznie pisana. Komu wierzyć ?, sądze że Zalewskiemu. Nawet z tego powodu że był żołnierzem WBP-M, jak też że był dowódcą plutonu motocyklistów. Więc informacje co się wydarzyło 08.09. 1939r w okolicy Dąbrowy, mógł mieć z pierwszej rękiod kolegów. Wydanie książki W. Zalewskiego " w WBP-M " jest z roku 1988, i było to chyba pierwsze wydanie tej książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Wydanie książki W. Zalewskiego " w WBP-M " jest z roku 1988, i było to chyba pierwsze wydanie tej książki.

Więc informacje co się wydarzyło 08.09. 1939r w okolicy Dąbrowy, mógł mieć z pierwszej ręki od kolegów.

Przeczytał. Podaje powszechnie znane wtedy dane. Czy koledzy widzieli rozstrzelanie 300 jeńców ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

TomaszN napisał - Przeczytał. Podaje powszechnie znane wtedy dane. Czy koledzy widzieli rozstrzelanie 300 jeńców ? No możliwe TomaszuN że przeczytał, za to Pelc -Piastowski był naocznym świadkiem. A czy była choć jedna osoba, która była bezpośrednim świadkiem roztrzelań? to czy W.Zalewski podaje powszechnie znane fakty to bym polemizował. Kolego Tomaszu proponuje poczytaj pierwsze posty, tam mi zarzucałeś że WBP-M nie brałą udziału w walkach pod Dąbrową . A jednak brała , i info pochodzi od W.Zalewskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.