Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Ja tu myślałem, że można kończyć, a tu się okazuje, że wątek warszawskobrygadopancernomotorowy to prawdziwy ugór. Nie interesowałem się nim zbytnio skupiony na lesie Dąbrowa i przyjąłem forumowe ustalenia, ale widzę, że trzeba go przeorać głębokim pługiem.

Atrixie w jeden dzień podałeś jakby nigdy nic trzy różne dni działania patrolu kpt. Czechowicza: 8, 9 i 10 września. Ja wiem, że most w Solcu spalono 11-go, ale trzy dni chyba nie działał pod Lipskiem.

Zatem kiedy ? Który z tych dni ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Można przyjąć że działania WBP-M w rejonie Lipska, miały miejsce w dniu 08.09 i z 09 na 10 września.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

08.09.1939 przed południem rtm L. Podrez , około godż 13.00 kpt. Czechowicz. Noc 09.09 i rano 10.09 kpt Czechowicz. Rano 10.09 ginie pod Lipskiem kpt. Czechowicz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

No to mamy zgryz, bo według Saji kpt. Czechowicz zginął 8.09 około 13.00, a tu jeszcze dwa dni powalczył. Więc jak było, ktoś wie ? Chodzi mi o 8.09, tzn czy są jakieś relacje, że tego dnia walczył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Jak dla mnie bardziej wiarygodny jest Wacław Zalewski, który był żołnierzem WBP-M. Zalewski w książce wyjaśnia okoliczności śmierci Czechowicza, jak też wyjaśnia nieścisłości co do dnia jego śmierci w innych publikacjach. Bo spotkać można że podaje się date śmierci jako 08.09. 1939r. W książce W. Zalewski podaje raport Konstantego Kulagowskiego, jako podstawe ustalenia okoliczności śmierci Czechowicza. To samo potwierdzają świadkowie, że TKS były rozbite póżniej aniżeli wkroczyli do Lipska Niemcy. Niemcy weszli do Lipska 08.09.1939r. Jeszcze dla info jeden z TKS-ów rozbitych pod Lipskiem, został rozbity na działce pana Pawłowskiego. Pan Kwiatek mieszkał w 1939r we wsi Poręba, od rozbitych TKS to około 2 km.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Dobra a co z tym 8.09 ? Tego dnia też go wysłano na przedpole ? Co o tym pisze Zalewski ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Zalewski podaje że w dniu 08.09 szwadron rozpoznawczy TKS pod dowództwem kpt Czechowicza, starł się z Niemiecką kolumna na drodze Lipsko - Ciepielów około godziny 13,00. Zadał nplowi straty po czym wycował się do Solca. Stracił jeden TKS, dotarł do Anusina ( w/g zamieszczonych mapek). Moim zdaniem do drogi Lipsko-Ciepielów , mógł dotrzec na skróty prawdopodobnie przez Gołębiów. W Lipsku już byli Niemcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wybacz, ale to jest jakieś jajo. O 13.00 15 pp rozwija się do natarcia. Za chwilę chłopcy będą sobie pokrzykiwać Horrido, a tu im się kompania TKS - czy to nie 12 szt ? - ładuje na plecy. I ani dudu w relacjach ?

Według mnie Zalewski rozdwoił walkę z 9-go, albo to się rozegrało gdzie indziej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

TomaszuN to jest realne, oni poprostu wpadli na Niemców . Od Dąbrowy to jakieś 3-5km, jeden TKS mógł sie dostać w okolice Anusina. Tam podobno został rozbity. W. Zalewski opiera sie o raporty z CAW

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tak, Meldunek sytuacyjny kpt. Horodyskiego. Kłopot, że i Saja się na niego powołuje i pisze, że Czechowicz zginął tego dnia. Według mnie w CAW-ie są przy śmierci kpt. Czechowicza dwie daty i teraz każdy pisze jak chce, 8 lub 9, albo, jak Zalewski, i 8 i 9.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

A świadkowie na co się powołują , twierdząc że TKS nie zostały rozbite w tym dniu co do Lipska weszli Niemcy. Tylko póżniej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A nie wiem. Ale w CAW-ie musi być niezły rozrzut na ten temat. Saja pisze str. 80:

„Z kolei niewielki oddział wydzielony należący do dywizjonu rozpoznawczego brygady, w sile szwadronu czołgów TKS i plutonu motocyklistów napotkał około godziny 13.00 w lesie na południe od Ciepielowa kolumnę 3 Dlek maszerującą z Lipska na Zwoleń. W czasie wymiany ognia zginął dowódca szwadronu czołgów kpt. Antoni Czechowicz i część załóg. Spośród 12 TKS, 6 zostało zniszczonych, a reszta wycofała się do Kamienia pod Solcem.”

Może ktoś ma po drodze do Rembertowa i sprawdziłby co te akta: CAW II/17/12 Akta operacyjne WBBM zawierają na temat walk i śmierci kpt. Czechowicza.

Oraz: Meldunek sytuacyjny nr 4 dowódcy kompanii rozpoznawczej 1.pspzmot kpt. J. Horodyskiego z dnia 8 września

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

3 Dlet operowała w okolicy Zwolenia, ale nie Lipska. TKS natkneły się na czołgi 3Dlet w okolicy właśnie Zwolenia. Wycofały się na Puławy. Ten epizod opisuje W. Zalewski, miało to miejsce nad ranem 08.09.1939r. Wychodzi na to że Saja pomieszał fakty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Wychodzi na to że Saja pomieszał fakty.

Może i tak, ale z tego nie wynika, że Zalewski napisał prawdę. Stąd wolałbym poczekać na materiały z CAW.

Poza tym Czechowicz nie jest nam potrzebny do wyjaśnienia ewentualnej obecności TKS-a w Anusinie. Według Bardzika jednego miał Pelc .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.