Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jachu

Gdzie, co, za ile?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Kilka ostatnich zakupów:

Bartoszewski W., Pod Prąd. Moje środowisko niepokorne 1945-1955. Wspomnienia dziennikarza i więźnia, oprac. Komar M., Warszawa 2011, ss. 244 [kupione głównie ze względu na opisy 3-4 postaci];

Herbaczyński W., W dawnych cukierniach i kawiarniach warszawskich, Warszawa 1988, ss. 320 [akcja uzupełniania "biblioteki Syrenki"];

Wituch T., Garibaldi, Wrocław 1983, ss. 292 [czytałem jakiś czas temu i przypadło mi do gustu, a że teraz miałem okazję kupić za kilka złotych, to i nie mogłem zmarnować tej szansy];

Zumthor P., Wilhelm Zdobywca, Warszawa 1968, ss. 253 [sytuacja jak wyżej];

Podlewski S., Rapsodia żoliborska, Warszawa 1957, ss. 463 [tym razem nadrabianie braków w zbiorach dt. Powstania Warszawskiego];

Szymanowska B., Kolumna Zygmunta, Warszawa 1972, ss. 109 [czas zacząć zbierać na poważnie opracowania poświęcone warszawskim zabytkom];

Chojnacki J., Skrawek wolnej Warszawy, Warszawa 2008, ss. 111 [zbiór zdjęć wykonanych na Starym Mieście w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dotarło:

Wydane przez MON i GKBZHwP: Informacja wewnętrzna, z adnotacją: tylko do użytku służbowego bez praw publikacji egz. 15

"Struktura administracji na terenach ziem polskich włączonych do III-ej Rzeszy"

"Struktura Organizacyjna Urzędu Dystryktu (Amt Des Distrikts) I Starostw (Kreishauptmannschaft) W Generalnej Guberni"

... koszt O zł !

Warto mieć kolegów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Zgodnie z życzeniem, Secesjonisto:

Hans von Ahlfen, Herman Niehoff, Festung Breslau w ogniu, Wyd. Dolnośląskie, Wrocław 2008

Książka ta trafiła do mnie przypadkowo, podczas zwyczajowego przeglądu miejscowej księgarni. Niewiele się namyślając, kupiłem ją, nie za bardzo wiedząc, co mam.

Wydanie ładne, w twardej oprawie, jednak mam tutaj parę zastrzeżeń. O treści powiem za moment.

Po pierwsze, dość kuleje tłumaczenie tekstu (osławiony już ''łańcuch czołgowy'' - die Kette). Jest oczywiście więcej tego rodzaju błędów.

Po drugie, zdjęcia. Większość z nich jest bardzo niewyraźna i wyglądają, jakby pochodziły z kronik filmowych. Brakuje zdjęć z przedwojennego Wrocławia (są zaledwie dwa takie). Sytuację pogarsza fakt dobrania współczesnych zdjęć, które sprawiają wrażenie, jakby ktoś je tam upychał na siłę, by zapełnić czymś strony, by książka nie była litym tekstem. Dodatkowo, bywają zdjęcia niezbyt dobrze rozmieszczone (jak zdjęcie von Ahlfena w rozdziale o ogłoszeniu Wrocławia twierdzą). Wystarczy przyjrzeć się okładce, że zdjęcie na niej jest po prostu nazbyt rozciągnięte.

Dodam również błędy w przypisach, jak pomyłka Pe-2 z Po-2 na str. 148.

A szkoda, bo wydanie książki to jest jedna z pierwszych rzeczy, która przyciąga przeciętnego zjadacza chleba do danej książki.

Co do treści.

Tutaj mogę jednoznacznie stwierdzić, że wspomnienia komendantów są bardzo cenne, jako jeden z niewielu niemieckich punktów widzenia na tę batalię. Jest również ona bardzo ciekawa przez to.

Jednakże, co do wartości merytorycznej tekstu należałoby tu trochę się porozwodzić. Otóż, obaj komendanci zgodnie stwierdzają, iż główną winę za zniszczenia Wrocławia ponosi Karl Hanke, o którym wypowiadają się (na dokładkę dość rzadko) z lekceważeniem, pobłażliwością i umniejszaniem jego roli w obronie, degradując go do pozycji komendanta ds. ludności cywilnej.

Nie wspominają również o piekielnych zniszczeniach Wrocławia, z czego część została przeprowadzona na ich własny rozkaz (jak wyburzenie części zabudowań na dzisiejszym placu Grunwaldzkim, czy też całkowite spustoszenie dzisiejszej Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie cenne księgi wyrzucano wprost do Odry). Nie ma również słowa tutaj o zaniedbaniu ewakuacji ludności cywilnej, egzekucjach, restrykcjach. Jest za to sporo usprawiedliwiającego sosu: znaczne zaniżenie liczby ludności cywilnej, która znajdowała się w mieście w czasie oblężenia, usprawiedliwianie przepisów Niehoffa (poczynając od 7.03) dot. udziału w obronie ludności cywilnej, ''oczyszczanie się'' kosztem Hitlera i Hankego, zawyżanie strat Sowietów i zaniżanie własnych.

Mimo to, warto naprawdę poświęcić te 29,90 zł na tę książkę, z drugiej strony, poprzestanie wyłącznie na niej byłoby bezsensem. Dlatego też uważam, że dobranym duetem będzie ta książka i książka polskich autorów, będąca - jak dotąd - najlepszą książką o obronie Festung Breslau, dostępną na polskim rynku. Mianowicie, chodzi o Upadek Festung Breslau Karola Jońcy i Alfreda Koniecznego. Warto byłoby również dopaść wspomnienia ks. Paula Peikerta.

Jeśli zainteresujesz się tym tematem poważniej, to napisz do Leuthena, który zna tę tematykę lepiej, jak własną kieszeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Jońcy mam pełną biblioteczkę

I słusznie - Upadek... wydano w zaledwie 5 tys. egzemplarzy. Teraz książka ta przekracza 100 zł.

jednak kupię.

Bo tak powinieneś zrobić - bardzo polecam tę książkę. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak niedzielny wypad na bazar:

Deportacje i przemieszczenia ludności polskiej w głąb ZSRR 1939-1945. Przegląd piśmiennictwa, pod red. Tadeusza Walichnowskiego, Warszawa 1989 (3 zł).

Karol Marks, Fryderyk Engels, Włodzimierz Lenin,O materializmie historycznym, Warszawa 1985 (1 zł).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Karol Marks, Fryderyk Engels, Włodzimierz Lenin,O materializmie historycznym, Warszawa 1985 (1 zł).

Tania książka a szkodliwa <_<

lepiej już kupić Necromikon , i zająć się produkcja zommbies

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Książka Walichnowskiego jest pełna błędów i kłamstw.

O materializmie historycznym - to powinien każdy przeczytać.

Czy nie jest tak, że Marks był zaskoczony rewoltą w Niemczech?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obie.

A jakie mogą być kłamstwa w książce, która składa się w większości z fragmentów innych opracowań (przegląd piśmiennictwa o deportacjach)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Jakie jest Wasze zdanie na temat książek wydawnictwa DIG ? Zamierzam kupić dwie pozycje i chciałabym poznać Wasze opinie. Spis treści obydwu brzmi na tyle ciekawie, że pewnie nie oprę się pokusie, ale chciałabym wiedzieć co mnie czeka...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Styczność miałem z zaledwie kilkoma ich tytułami, ale za każdym razem byłem więcej niż zadowolony z lektury. Jak dla mnie jedno z najporządniejszych wydawnictw na naszym rynku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam, ostatnimi czasy poczyniłem takie oto zakupy:

Orlando Figes, Taniec Nataszy. Z dziejów kultury rosyjskiej

Jerzy W. Borejsza, Piękny wiek XIX

Alex Kershaw, Ucieczka z głębin

Mariusz Kulik, Polacy wśród wyższych oficerów armii rosyjskiej Warszawskiego Okręgu Wojskowego (1865-1914)

Tak, więc jak widać tematyka dość zróżnicowana, chociaż w większości związana z XIX wiekiem.

Ad Fodele - jeśli chodzi o wydawnictwo DiG do tej pory nie zawiodło mnie poziomem książek, które wydaje, szczerze polecam to wydawnictwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.