Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jachu

Gdzie, co, za ile?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
I. Varsaviana

1. Rybicki Józef Roman : Notatki szefa warszawskiego Kedywu; Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2003, ss. 242

2. Śreniawa - Szypiowski Romuald [oprac. i wstęp]: Barykady Powstania Warszawskiego, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 1993, ss 464 plus zdjęcia

3. Wróblewski Zbigniew : Pod komendą "Gozdawy". 1 VIII - 4 X 1944; Inst. Wyd. Związków Zawodowych, Warszawa 1989, ss. 280 plus zdjęcia

No no, widzę że FSO ostatnio z tematów warszawskich same perełki kupuje :)

Ja ostatnio zaopatrzyłem się w dwie pozycje:

Obwodowe Oddziały Dywersji Bojowej Okręgu AK Warszawa. Dokumenty warszawskiego KeDywu z lat 1943-1945, oprac. Rybicka H., Warszawa 2010, ss. 204 [czyli uzupełniania zbiorów dt. warszawskiego KeDywu ciąg dalszy, co najlepsze, przed chwilą dowiedziałem się od Pani Rybickiej, że miała już odłożony dla mnie egzemplarz - przy okazji dowiedziałem się, że działam z szybkością godną "chłopców z KeDywu" -, ale cóż, za długo czekałem na to, aby nie polecieć już pierwszego dnia do wydawnictwa];

Dąmbski S., Egzekutor, Warszawa 2010, ss. 124 [książka faktycznie miejscami wstrząsająca].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   
Dąmbski S., Egzekutor, Warszawa 2010, ss. 124 [książka faktycznie miejscami wstrząsająca].

Właśnie mam zamiar również nabyć tę pozycję. Najlepsze jest to, że akcję rozgrywa się nieopodal mojego miejsca zamieszkania.

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Polecam, autor porusza to, co raczej rzadko jest omawiane we wspomnieniach z tego okresu. Może nawet mniej ważna jest wartość czysto faktograficzna, to co kto gdzie, bo tutaj są różne wątpliwości (które notabene omawia pod koniec m.in. dr Ostasz), ale właśnie zwrócenie uwagi na tę moralną stronę konspiracji i do czego doprowadzała ludzi. Wykonawcy wyroków nie zawsze chcą mówić o nich. Ot poszli, strzelili i tyle. A tutaj autor nie krył, że polubił to, nie bał się napisać, że znalazł się na samym dnie ludzkiego bagna [s. 23] a jednocześnie był uznawany za bohatera. Dla mnie osobiście jest to praca właśnie pod tym względem bardzo ważna, jako punkt odniesienia do tej samej kwestii w Oddziale Dyspozycyjnym "A", gdzie wszyscy podkreślają, jak ważna była dla nich moralna strona (wystarczy wspomnieć to, co pojawia się we wspomnieniach o Wiwatowski, Rybickim - którego podczas jego pogrzebu Stanisław Broniewski "Orsza" nazwał sumieniem Armii Krajowej - czy też Zajdlerze). Poza tym, praca ta świetnie wpisuje się w ostatnie wydarzenia związane z MPW. Najpierw odsłonięcie pomnika poświęconego ludności cywilnej w Parku Wolności, a potem przemówienie gen. Ścibor-Rylskiego z przeprosinami dla tejże ludności cywilnej. W krótkim czasie poruszone dwa tematy, które owszem, istniały gdzieś tam w świadomości zainteresowanych, ale jednak nie mówiło się o nich specjalnie głośno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wars   

Panowie gdzie mozna dostac Egzekutora? U nas na tej prowincji zapomnij.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Albinos: a bo ze mną tak czasem jest - jak coś ciekawego znajdę, to kombinuję by to dostać. Poza tym będą jeszcze dwie serie zakupowe, z których jedna jest "na pewno" - Targi Książki w Krakowie [początek listopada od 4-tego do niedzieli [hie hie - czasoprzestrzeń z wojska :)] a drugie [chyba - to TKH - Warszawa]

O "silesianach" pewnie porozmawiam sobie bardzo miło z paniami z Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego....

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Albinos: mam i chciałbym, ale nie wiem co wyjdzie. W najgorszym razie będę z całą rodzinką i na chwilkę... w najlepszym solo z moją panią i pewnie nieco na dłużej...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W ramach poznawania klasyków historiografii zaopatrzyłem się w czwartek podczas obchodów 80-lecia istnienia IH UW w reprint:

Handelsman M., Historyka, oprac. Węcowski P., Warszawa 2010, ss. 363 [praca oparta na drugim wydaniu tej książki z roku 1928- nakład Gebethnera i Wolffa-, wzbogacona o biogram Handelsmana pióra dra Piotra Węcowskiego oraz tekst Tomasza Pawelca Historyka i refleksja metodologiczna Marcelego Handelsmana; ogółem praca robi wrażenie, pięknie wydania, zapowiada iście fascynującą serię "Klasycy Historiografii Warszawskiej", którą to Instytut Historyczny UW ma zamiar wydawać wespół z wydawnictwem Neriton, jako kolejna pozycja planowana jest praca Ludwika Widerszala - tego samego, który został zamordowany przez grupę "Sudeczki" w '44 - Sprawy kaukaskie w polityce europejskiej w latach 1831-1864, pierwszy raz wydanej w roku 1934].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

I. Varsaviana [dzialka Albinosa]

1. Strzembosz Tomasz : Oddzialy szturmowe konspiracyjnej Warszawy 1939 - 1944; PWN Warsawa 1983; ss. 548

2. Trzcińska Maria: KL Warschau w świetle dokumentów. Raport dla Prezesa IPN na potrzeby szkó i budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau; Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne Polwen, Radom 2007; ss. 376

II. Judaica

3. Diatlowicki Jerzy [wybór i redakcja]: Żydzi w walce. Opór i walka z faszyzmem w latach 1939 - 1945; wyd: Ż / Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Warszawa 2009 ; ss. 324

III. Cracoviana

4. Wyrozumski Jezr [red]: Kraków - nowe studia nad rozwojem miasta [z serii: Biblioteka Krakowska, nr 150], wyd. Towarzystwo Milośników Historii i Zabytków Krakowa, Kraków 2007, ss. 940 plus mapy i plany

IV. Inne

5. Jabrzemski Jerzy [red].: Szare szeregi. Harcerze 1939 - 1945 T.1/3; PWN Warszawa 1988; ss. 524/360/342 plus zdjęcia

6. Milik Franciszek : Obrzydlo nam życie w Rosji... Zwierzenia austriackich robotników - zbiegów z Rosji; nakl. Chrześcijańsko - Spolecznego Instytutu Oświatowego, Kraków 1937; ss. 108

7. Centek Jaroslaw : Hans von Seeckt. Twórca Reichsherr. 1866 - 1936. Avalon, Kraków 2006, ss. 438

8. Ludendorff Erich : Meine Kriegserinnerungen 1914 - 1918. Mit zahlreichen Efizzen und Planen; wyd. ESM&S [Ernst Siegfried Mittler und Sohn.Verlangsbuchhandlung], Berlin 1919, ss. 630

9. Balzer Oswald : Porządek sądór i spraw prawa ormiańskiego z r. 1604 [seria: Studya nad Historyą prawa polskiego. Tom V. Zeszyt 1.] Nakl. Tow. dla Popierania Nauki Polskiej. Lwów 1912; ss. 64

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
master86   

Moje ostatnie nabytki:

Ian Kershaw- Mit Hitlera

Joe J. Heydecker, Johannes Leeb- Proces w Norymberdze

Ernst Klee- Auschwitz. Medycyna III Rzeszy i jej ofiary

Edytowane przez master86

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.