Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Anders

Polacy u boku Napoleona i kwestia Polski

Rekomendowane odpowiedzi

Anders   

No własnie - poruszmy ten temat.

jak oceniacie Cesarza Francuzów w kontekście jego politykie środkowoeuropejskiej - czyli de facto polskiej? Czy była to postać pozytywna czy raczej negatywna w naszej historii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Pozytywna, ale mogłaby być jeszcze bardziej pozytywna, może gdybyśmy znaleźli te 8-10 mln dla tego kulawego cynika to może lepiej by wyglądała nasza późniejsza sytuacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Pozytywna, ale mogłaby być jeszcze bardziej pozytywna, może gdybyśmy znaleźli te 8-10 mln dla tego kulawego cynika to może lepiej by wyglądała nasza późniejsza sytuacja.

Kulawy?

To ze cynik uznam za komplement wobec Cesarza :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Kulawy?

To ze cynik uznam za komplement wobec Cesarza

Nie chodziło mi o cesarza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Bardzo ogólnikowo to raczej pozytyw . Utworzenie Księstwa Warszawskiego , czyli ćwiartkę niepodległości , dało nam siły do dalszej walki z zaborcami .

Jednak zmarnowanie 100 tys. armii Księstwa , raczej nie przysparza mu chwały .

Powiedzmy sobie : Napoleon był wielkim dowódcą ale politykiem ? słabiutkim .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

No ćóż jeśli jedynym(no może nie jedynym ale głównym) celem Napoleona było podporządkowanie sobie całej Europy to nic dziwnego że mu się nie udało.

Co do tych 100 000 to ciekawi mnie na jakiej podstawie historycy tak swobodnie operują tą liczbą czemu nie 90 000 albo 110 000? Zreszto to było około 100 000 Polaków a nie 100 000 armia księstwa, armia księstwa to tylko V korpus który liczył 36 000(czy 32 000 wybaczcie nie pamiętam).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Niestety, mylisz się Władysławie. Polacy byli zgrupowani w oddziałach narodowych, należących do Armii Księstwa, ale przydzielonych do różnych korpusów WA.

Nie wiem czy da sie to nazwać "zmarnowaniem" - Siły polskie podzieliły los WA, przy czym dzięki przyzwyczajeniu do twardych warunków klimatycznych zostały mniej dotknięte przez mrozy i kozaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Jednak minister wojny księstwa warszawskiego książe Poniatowski dowodził tylko V korpusem, co z tego że inni Polacy w teorii byli w armii Księstwa skoro ich przełożonym nie był Poniatowski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

To jest różnica, popełniłeś błąd. Tyle. Oddziały Księstwa Warszawskiego zostały przydzielone do wielu korpusów, a same utworzyły jeden korpus narodowy, co nie zmienia faktu, że nie było to wojsko francuskie, a polskie pod wzgledem narodowościowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

:shock: A czy ja napisałem że to byli Francuzi? Napisałem wyraźnie ,, to było około 100 000 Polaków'' Polacy walczyli w różnych korpusach i nie wszyscy byli żołnierzami armii Księstwa, np. Legia Nadwiślańska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

te 100 000 to Armia Księstwa Warszawskiego. polskie oddziały z polskimi dowódcami i polskimi rozkazami. Ze względów organizacyjnych przydzielono je do różnych korpusów WA, tworząc tylko jeden korpus narodowy - V. Oczywiście nie brakło Polaków w innych oddziałach, np. w Gwardii, gdzie funkcjonował szwadron polskich szwoleżerów/lansjerów, o ile pamiętam (nie chce mi się sprawdzac w tej chwili).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Mogę wiedzieć na ile szacujesz ogólną liczbę Polaków w WA ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

100 000 w jednostkach polskich, z czego ok. 90 000 w jednostkach należących do Armii Ksiąstwa Warszawskiego + nieznana ilość żołnierzy w jednostkach francuskich oraz w korpusach posiłkowych pruskim i austriackim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Pozytywna, ale mogłaby być jeszcze bardziej pozytywna, może gdybyśmy znaleźli te 8-10 mln dla tego kulawego cynika to może lepiej by wyglądała nasza późniejsza sytuacja.
Nie chodziło mi o cesarza.

To o kim mowa? Bo ja także zrozumiałam, że chodzi o Cesarza.

A jeśli chodzi o moją ocenę Napoleońskiego podejścia do kwestii Polski- dał Polakom nadzieję, pokazał jak się zwycięża, docenił jako żołnierzy, dał konstytucje i namiastkę wolności. Polacy nie wykorzystali szansy, aczkolwiek co pokazuje Samossiera się starali. Jedyne co mi się nie podoba, to fakt jak Napoleon potraktował polskich żołnierzy- wysłał ich w świat i tyle... Nie potępiam także faktu iż tworząc Księstwo Warszawskie kierował się dobrem Francji i własnym- to zrozumiałe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.