Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Anders

Polacy u boku Napoleona i kwestia Polski

Rekomendowane odpowiedzi

Amilkar   

Somosierra to podstawa i najbardziej popularny wyczyn (choć niebywale zuchwały i umiejętny). Jeden z żołnierzy Polskich uciekł z oblężenia Genui razem z paroma ochotnikami przebili się w nocy przez okręty brytyjskie na łódce ale ich dogonili i zatopili , wtedy on z szablą w zębach (ponoć)przepłynął parę mil do brzegiem i po dotarciu do lądu miał dostać się do Napoleona i donieść o złej sytuacji w Genui.Wyczyn również niebywały prawdopodobnie 70% możliwy.

Wiele jest heroicznych żołnierzy , nawet Poniatowskiego jak z fajeczką zdobywał Falenty pod Raszynem na czele piechoty.

Pod Lipskiem dzielnie Polacy ostatkami sił osłaniali odwrót. W kampanii roku 1813-14 Krakusi wykazywali się takimi umiejętnościami iż Napoleon nie mógł się nadziwić.

Raz dzięki ich strojom podobnym do kozaków porwali generała i pobili jego przybocznych żołnierzy uciekając z armatami!.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   
- rzekome wykorzystywanie Polaków tylko i wyłącznie do własnych celów,

Nie rzekome, takie słowo nie może pojawić się w formułowanych zarzutach.

Dodałbym Bayonne, San Domingo i formę XW ustaloną w Tylży.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   
Był ich nadzieją na niepodległość.

Kościuszki i Czartoryskiego też? Nie było tak jednoznacznie...

Jako narzędzie nie

Jak to nie? Wykorzystywał ich od samego początku (Legiony Dąbrowskiego). Oszczędzał krew francuską.

Mało powiedziane. Był ich jedyną szansą , tylko on umożliwił powstanie Księstwa i armii Polskiej , potem mógł to być już oficjalnie kraj Polski ze zwiększonymi terytoriami ,jako silny sojusznik Francji.

Ta wizja jest mało prawdopodobna. po co silny sojusznik? "Chroń mnie, Boże, od przyjaciół, z wrogami sam sobie poradzę".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
E tam. Nic nie przebije "los infernos picadores".

No umiejętności Szwoleżerów przechodziły wszelkie granice , wiążę się z tym mit że bohaterem szarży był Kozietulski , a w rzeczywistości był to Dziewanowski.

Portugalscy sojusznicy podczas kampanii w Rosji pożyczali polskie stoje od szwoleżerów aby kozacy się ich bali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

I oczywiście zależność wszelkich spraw księstwa od nadzoru Davout'a .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Jak to nie? Wykorzystywał ich od samego początku (Legiony Dąbrowskiego). Oszczędzał krew francuską.

Z legionami się zgodzę , ale wojsko księstwa walczyło dla niepodległości i nie zmarnował ich tak jak legiony.

Ta wizja jest mało prawdopodobna. po co silny sojusznik? "Chroń mnie, Boże, od przyjaciół, z wrogami sam sobie poradzę".

Po to aby mieć coraz większą i lepsza armię w Polakach , którzy jeśli nie dostaliby zapłaty za walkę rychło mogliby się obrócić przeciwko Francji. Tak Napoleon miałby na wschodzie sprzymierzeńców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Kościuszki i Czartoryskiego też?

Hehe, Kościuszko chciał Polski z granicami 1772 r. :( Idiota można by rzec. A Czartoryski? Stanął przy carze wtedy kiedy nie było trzeba - był lojalny, to mu przyznaję.

Oszczędzał krew francuską.

A co miał oszczędzać? Polską krew? Ludzie, kiedy Wy zrozumiecie, że Napoleon był Francuzem, a nie Polakiem?! Polacy przyszli do niego tak jakby "na sępa", on ich mógł po prostu wywalić i powiedzieć, że nas nie chce, a zamiast XW bylibyśmy członkami... Związku Reńskiego.

Mało powiedziane. Był ich jedyną szansą , tylko on umożliwił powstanie Księstwa i armii Polskiej , potem mógł to być już oficjalnie kraj Polski ze zwiększonymi terytoriami ,jako silny sojusznik Francji.

Polska raczej by nie powstała - on nie dawał narodom niezależności. Co do reszty się zgadzam - przyczynił się do powstania i XW i "Kongresówki", która miała własną armię. I rzecz jasna po zwycięstwie w wojnie z Rosją bylibyśmy ważniejszym narodem w Europie niż takie Prusy czy Austria.

"Chroń mnie, Boże, od przyjaciół, z wrogami sam sobie poradzę".

Hm... Bezbożnik Richelieu? :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie rzekome, takie słowo nie może pojawić się w formułowanych zarzutach.

A przepraszam, Polaków nie wykorzystał do powstania XW? A kogo miał wykorzystać? Francuzów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   
Z legionami się zgodzę , ale wojsko księstwa walczyło dla niepodległości i nie zmarnował ich tak jak legiony.

Tak? A walki w Hiszpanii to spacerek?

Hehe, Kościuszko chciał Polski z granicami 1772 r. :( Idiota można by rzec. A Czartoryski? Stanął przy carze wtedy kiedy nie było trzeba - był lojalny, to mu przyznaję.

Kościuszko był idealistą.

Czartoryski miał dobry pomysł i był patriotą.

A co miał oszczędzać? Polską krew? Ludzie, kiedy Wy zrozumiecie, że Napoleon był Francuzem, a nie Polakiem?!

A czy ja napisałem, że to zarzut? Czytaj ze zrozumieniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Nie rozumiesz.

Twój zarzut brzmiał:

- rzekome wykorzystywanie Polaków tylko i wyłącznie do własnych celów,

Użycie słowa "rzekome" umniejsza rangę zarzutu, więc się go w nim nie stosuje. To, że taki fakt jest "rzekomy" może stwierdzić druga strona, bałwochwalczo zapatrzona w Napoleona. Zapytaj Estery, powie ci, ze rzekomy :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A walki w Hiszpanii to spacerek?

Heh, a co mieli Polacy zrobić? A co miał Napoleon zrobić dysponując być może wojskiem lepszym od wojska francuskiego?

Kościuszko był idealistą.

Ja bym użył innego określenia.

Czartoryski miał dobry pomysł i był patriotą.

Pomysł dobry, ale jeśli chodzi o czasy ponapoleońskie. W czasach Napoleona nie warto było współpracować z carem.

A czy ja napisałem, że to zarzut?

A czy napisałeś, że nie? Uznałem, że zdanie "Oszczędzał francuską krew" jest częścią zarzutu, który dotyczy wykorzystywania Polaków jak narzędzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   
Heh, a co mieli Polacy zrobić? A co miał Napoleon zrobić dysponując być może wojskiem lepszym od wojska francuskiego?

Czyli możemu uznać, ze wojsko XW traktował tak samo jak legiony i wykorzystywał je w podobnym stopniu? Bo do tego to się sprowadza.

Ja bym użył innego określenia.

Wybacz, ale nazwanie bohatera narodowego idiotą to IMHO nadużycie. Podaj dowode na potwierdzenie tej tezy.

Pomysł dobry, ale jeśli chodzi o czasy ponapoleońskie. W czasach Napoleona nie warto było współpracować z carem.

Hahaha... no cóż, wolałbym skończyć jak Czartoryski niz jak Poniatowski - z jakiego powodu nie warto było popierać Cara?

A czy napisałeś, że nie? Uznałem, że zdanie "Oszczędzał francuską krew" jest częścią zarzutu, który dotyczy wykorzystywania Polaków jak narzędzie.

To źle zinterpretowałeś. Nie rób tego więcej, jeśliś niepewien.

[ Dodano: 2007-07-14, 00:23 ]

Heh, a co mieli Polacy zrobić? A co miał Napoleon zrobić dysponując być może wojskiem lepszym od wojska francuskiego?

Czyli możemu uznać, ze wojsko XW traktował tak samo jak legiony i wykorzystywał je w podobnym stopniu? Bo do tego to się sprowadza.

Ja bym użył innego określenia.

Wybacz, ale nazwanie bohatera narodowego idiotą to IMHO nadużycie. Podaj dowode na potwierdzenie tej tezy.

Pomysł dobry, ale jeśli chodzi o czasy ponapoleońskie. W czasach Napoleona nie warto było współpracować z carem.

Hahaha... no cóż, wolałbym skończyć jak Czartoryski niz jak Poniatowski - z jakiego powodu nie warto było popierać Cara?

A czy napisałeś, że nie? Uznałem, że zdanie "Oszczędzał francuską krew" jest częścią zarzutu, który dotyczy wykorzystywania Polaków jak narzędzie.

To źle zinterpretowałeś. Nie rób tego więcej, jeśliś niepewien.

[ Dodano: 2007-07-14, 00:23 ]

Heh, a co mieli Polacy zrobić? A co miał Napoleon zrobić dysponując być może wojskiem lepszym od wojska francuskiego?

Czyli możemu uznać, ze wojsko XW traktował tak samo jak legiony i wykorzystywał je w podobnym stopniu? Bo do tego to się sprowadza.

Ja bym użył innego określenia.

Wybacz, ale nazwanie bohatera narodowego idiotą to IMHO nadużycie. Podaj dowode na potwierdzenie tej tezy.

Pomysł dobry, ale jeśli chodzi o czasy ponapoleońskie. W czasach Napoleona nie warto było współpracować z carem.

Hahaha... no cóż, wolałbym skończyć jak Czartoryski niz jak Poniatowski - z jakiego powodu nie warto było popierać Cara?

A czy napisałeś, że nie? Uznałem, że zdanie "Oszczędzał francuską krew" jest częścią zarzutu, który dotyczy wykorzystywania Polaków jak narzędzie.

To źle zinterpretowałeś. Nie rób tego więcej, jeśliś niepewien.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Czyli możemu uznać, ze wojsko XW traktował tak samo jak legiony i wykorzystywał je w podobnym stopniu?

Legiony wykorzystywał bardziej vide Haiti i Włochy. Wojsko XW walczyło też za Polskę - wojna z Austrią, a też pośrednio i z Rosją, bo car planował jakieś ataki na Napoleona przechodzące przez terytorium Księstwa Warszawskiego.

Podaj dowode na potwierdzenie tej tezy.

Nieokreślenie swego stanowiska (Napoleon czy car) podczas napoleońskiej zawieruchy?

Hahaha... no cóż, wolałbym skończyć jak Czartoryski niz jak Poniatowski - z jakiego powodu nie warto było popierać Cara?

Z jakiego? Car nie dawał nam żadnych praw, Napoleon nam dawał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Użycie słowa "rzekome" umniejsza rangę zarzutu, więc się go w nim nie stosuje. To, że taki fakt jest "rzekomy" może stwierdzić druga strona, bałwochwalczo zapatrzona w Napoleona. Zapytaj Estery, powie ci, ze rzekomy

"Rzekomy" użyje ktoś kto wie że wbrew rozumowaniu innych ten nie jest dokońca prawdziwy , czyż nie tak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.