Jump to content

Tomek91

Przyjaciel
 • Content count

  916
 • Joined

 • Last visited

About Tomek91

 • Rank
  Ranga: Doktor habilitowany
 • Birthday 03/24/1991

Kontakt

 • AIM
  11026146

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  KW
 • Zainteresowania
  Historia , Naruto
 1. Dynastia Tudorów

  Moim zdaniem Dynastia Tudorów dobrze oddaje nastrój jaki panował w Anglii za panowania Henryka VIII. Z sezonu na sezon serial robi się coraz lepszy. Zastanawiam się dokąd będzie trwac ten serial ( czy zakończy się na śmierci Henryka czy przeciągnie się na panowanie Elżbiety). Są pewne nieścisłości czasowe, jednak gra aktorska i scenografia oddają klimat tamtych czasów.
 2. Największe zbrodnie czasów nowożytnych

  Zabicie 40tys. szyitów przez Selima I w 1511 roku.
 3. Bitwa pod Chocimiem 1621

  Jan Karol Chodkiewicz mógł pokusić się o zwycięstwo? To zależy od punktu widzenia. Jeżeli Chodkiewiczowi udałoby się przekonać radę wojenną do stoczenia walnej bitwy to przy zwycięstwie wojsk RONu moglibyśmy uzyskać lepsze warunki pokoju. Ofensywa na Dunaj raczej nieprawdopodobna. owszem, sytuacja jeśli chodzi o naszą amunicję była zła, ale chyba nie na tyle, by została nam zaledwie jedna beczka. Podobno pod koniec oblężenia Lisowczycy nabijali do karabinów trawę bo brakowało już prochów. Turcy myśleli ,że ci rzucają na nich czary Była to bitwa dużych kontrastów: wspaniała szarża husarzów z bodajże 7IX kiedy to 600 husarzy pogoniło 10 tys. turków, obrona taboru i nocne wypady kozaków z drugiej jednak strony rzeź kupców ormiańskich i liczne samobójstwa. Bitwa iście epicka.
 4. Zacznijmy może od tego, że Kozacy nie byli zbytnio pobożni. W walkę wciągnęli motyw religijny abym do powstania przyłączyły się masy czerni. Te i tak dołączały do Chmiela bo bały się wzięcia w jasyr. Chmiel o niezależnym państwie myślał dopiero w drodze powrotnej z Zamościa.
 5. Olimpiada historyczna 2008/2009

  Gratulacje i życzę powodzenia w następnym etapie.
 6. Olimpiada historyczna 2008/2009

  Mój nauczyciel historii dzwonił do komisji sprawdzającej pracy i dowiedział się, że są już wyniki.(woj. świętokrzyskie) I się nie dostałem.
 7. Pomiędzy Cecorą, a Chocimiem.

  A czy w wyżej wymienionych książkach jest coś o przebiegu sejmu nadzwyczajnego po Cecorze?
 8. Pomiędzy Cecorą, a Chocimiem.

  Czy znacie jakąś ciekawą i w miarę szczegółową książkę o okresie pomiędzy klęską cecorską, a bitwą chocimską? Jakie były nastroje społeczne, jaka była postawa króla itp.
 9. Olimpiada historyczna 2008/2009

  Czy ktoś ma już ocenę swojej pracy?
 10. To jak już jesteśmy przy Szwecji to możemy zaznaczyć, fakt iż Gustaw Adolf nie byłby na tronie szwedzkim ( skoro ZIII W zostaje w ojczyźnie) i inaczej potoczyłaby się wojna trzydziestoletnia.
 11. Gen. Sikorski - Tragedia na Gibraltarze

  Co ciekawe podczas dwóch podróży generała do USA działy się dziwne rzeczy. Na przełomie marca i kwietnia 1942 roku gdy Sikorski chciał negocjowac z Rooseveltem poparcie dla polskiego sprzeciwu wobec brytyjsko-sowieckich ustaleń co do granic RP w Liberatorze generała znaleziono świecę zapalającą, która niszczyła samoloty, a pochodziła ona ze zbiorów SOE. Gdy w listopadzie 1942 roku premier odlatywał z USA zaraz po starcie dwa spośród 4 silników jego samolotu przestały działać. Nigdy nie wyjaśniono przyczyn awarii. Zastanawia mnie pewna kwestia dotycząca pana Prchala. Nigdy podczas lotów nie nakładał kamizelki ratunkowej. Dlaczego ją miał na sobie akurat podczas tej katastrofy? Uważam, że pełen obraz tragedii gibraltarskiej poznamy dopiero po ujawnieniu pełnych dokumentów dotyczących pierwszej sekcji zwłok z 1943 roku i ze zbadania szczątków samolotu. Jeśli to był zamach to był on wykonany w sposób kiepski i za wszelką cenę starano się zatrzeć po nim ślady.
 12. Kursy przed maturalne na UJ

  A jeżeli nie mogę liczyc w żadnym stopniu na mojego "belfra" to mam czekac z założonymi rękami do maja "10 ? Skoro bardzo podobny temat istnieje to proszę o przesunięcie tych 3 postów do tamtego tematu.
 13. Zakładamy taką sytuację, że jakimś cudem Ernest albo Maksymilian Habsburg zdobywają władzę w Polsce. Jakie byłyby ich rządy? Czy nasz kraj przestałby byc krajem tolerancyjnym? Czy król-Habsburg poradziłby sobie ze wszechwładną szlachtą? Czy udałoby się odnowienie monarchii dziedzicznej? Czy w konsekwencji tego powstałaby polska linia Habsburgów? Zapraszam do dyskusji.
 14. Co o tym myślicie? http://www.tvn24.pl/-1,1574189,0,1,polska-...,wiadomosc.html Czy zagracie w taką grę? Czy Polska będzie przedstawiona w wyjątkowo złym świetle? Czy będzie ona tylko produktem politycznym czy będzie to niezły RTS ? Zapraszam do dyskusji.
 15. Wojna trzydziestoletnia, a Polska

  Jak mawiał ,,Lew Północy" ,,Każda wojna na świecie jest ze sobą w jakiś sposób powiązana". Gdyby Szwecja nie zabezpieczyła się gospodarczo zdobywając miast pruskich może by do niej nie przystąpiła lub jeśli tak to nie z tak dużymi środkami. Podzielam opinię Tofika, że udział w W30 był odpowiedni. Gdybyśmy się bardziej zaangażowali moglibyśmy podzielić los Czech.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.