Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Jaka jest przyczyna zagłady Majów?

Recommended Posts

Jak myślicie jaka była przyczyna zniknięcia tej cywilizacji? W niemalże jednej chwili to społeczeństwo zniknęło pozostawiając architekturę, szlaki handlowe, etc. Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

Co prawda nie dotyczy on samych tylko Majów, ale podobny temat już istnieje: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic...b8fb6ec76ca7c44

W niemalże jednej chwili to społeczeństwo zniknęło pozostawiając architekturę, szlaki handlowe, etc.

W historii Ameryki Południowej przypadek Majów nie jest osamotniony, tak samo bowiem czy też podobnie postąpili Olmekowie, Inkowie czy Aztekowie. Wpływ na liczebność Majów miała niewątpliwie ich religia - krwawa, wymagająca składania ofiar z ludzi. Ciągłe wojny, składanie ofiar z ludzi (nawet do 30 tyś. rocznie) oraz kanibalizm wpływały na liczbę populacji i jej malenie, a proces ten był pogłębianiany zwłaszcza w okresie kryzów, np. gospodarczych o które przy prymitywnej uprawie ziemii było nie trudno. Wszelkie nieszczęścia - głód, suszę, powódź - tłumaczono gniewem bogów i potrzebą przelania ludzkiej krwi dla ich przebłagania. Nie na darmo mówi się o upadku cywilizacji Majów jako o "samobójstwie cywilizacji". Nie bez znaczenia była również konkwista. Europejczycy przywlekli ze sobą do Ameryki choroby, które wcześniej tam nie występowały (ot choćby zwykłą grypę) i na które w związku z tym tubylcy nie byli uodpornieni, a które dziesiątkowały ich poprzez epidemie. Europa potrafiła podnieść się po wielkiej epidemii dżumy z 1348, a jej kolejne wybuchy zbierały mniejsze żniwo, Majowie natomiast nie potrafili się już po epidemiach podźwignąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nautilos   

Warto jeszcze powiedzieć o broni palnej której nie znali indianie,

koniach ,które szyrzyły panikę wśród ludzi (koni też nigdy przedtem nie widzieli) ,indianie myśleli ,że jeździec i koń stanowię jedność. :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domen   
indianie myśleli ,że jeździec i koń stanowię jedność.

To tylko przy pierwszym spotkaniu.

I to tylko ciemne masy chłopstwa (ewentualnie psychiczne jednostki mieszczaństwa i arystokracji) i to tylko te co głupsze i mniej inteligentne jednostki - zresztą chłopstwo meksykańskie było zapewne tak samo lub nawet mniej ciemne niż nasze polskie w tym samym czasie :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
sargon   

Rzeczowe wyjaśnienie przyczyn załamania się cywilizacji Majów podaje Jared Diamond w książce "Upadek" - wg niego na pierwszy plan wysuwają się zmiany klimatyczne połączone z nieracjonalną gospodarką zasobami naturalnymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W 987 r. wylądowali na wybrzeżu Jukatanu Toltekowie. Ich ojczyzną była odległa Tula, stolica dobrze zorganizowanego militarystycznego państwa. Prawdopodobnie w wyniku wewnętrznych tarć o władzę doszło tam do rozłamu. Na miejscu pozostał Tezcatlipoca, deifikowany jako bóg wojny, natomiast zwolennicy Quetzalcoatla wsiedli na tratwy i pożeglowali do wybrzeży Jukatanu. Najeźdźcy z łatwością pokonali Majów. Za swą siedzibę obrali Chichen Itza przyswajając sobie stopniowo zwyczaje, wysoką kulturę i sztukę tubylców. Doszło też do wymieszania religii i rytuałów, co zaowocowało zwiększonym zapotrzebowaniem na ludzkie ofiary, bowiem tolteccy bogowie spragnieni byli krwi w o wiele większym stopniu niż stare bóstwa Majów. Konieczność zdobywania wciąż nowych jeńców na ołtarze ofiarne nakręcała wojenną machinę, która z czasem pogrążyła Jukatan w kompletnym chaosie.

Chociaż Toltekowie kulturowo i etnicznie zintegrowali się z Majami, zachowali w swych rękach władzę. Legendarny Pierzasty Wąż i jego następcy rządzili w Chichen Itza, Cocomowie w Mayapan, Xiuowie zaś - w Uxmal. Wszyscy z pochodzenia byli Toltekami, przybyłymi na Jukatan ze swym wygnanym z Meksyku władcą. Dwa następne stulecia upłynęły w pokoju, do czego walnie przyczyniło się założenie Ligi Miast Jukatanu, utworzonej w 1007 r. przez te trzy najważniejsze ośrodki miejski na półwyspie. W XIII w. narastające wewnętrzne konflikty doprowadziły do upadku Ligi i rozpętania wojny domowej. Przewagę zdobyli Cocomowie, podporządkowując sobie na dwa wieki pozostałe miasta Jukatanu. Zwycięzcy nie czuli się jednak zbyt pewnie, toteż - po raz pierwszy w dziejach Majów - otoczyli Mayapan obronnymi murami. Ale i one nie pomogły, kiedy wybuchło skierowane przeciwko Cocomom powstanie. W roku 1441 Mayapan został zdobyty i zniszczony.

Kiedy kilkadziesiąt lat później na wybrzeżu pojawili się Hiszpanie, zajęci wewnętrznymi waśniami Majowie nie próbowali nawet sprzymierzyć się we wspólnej walce przeciwko o wiele groźniejszemu niż Toltekowie przeciwnikowi. Hiszpanie nie śpieszyli się z podbojem Jukatanu, ponieważ nie było tu szlachetnych metali i drogocennych kamieni. Toteż stosunkowo długo udało się Majom utrzymać w niektórych ośrodkach niezależność . Tak było z Tayasal - miastem założonym w Petenie przez uciekinierów ze zniszczonego wojną domową Jukatanu. Tam cywilizacja Majów przeżywała swój długi zmierzch, zakończony krwawym szturmem 13 marca 1697 r. :D :cry: :cry: :cry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Przyczyna zagłady Majów, troszkę przesadni wstęp. Słowo "zagłada" zastąpiłbym twierdzeniem "zniknięcie".

Dokładnej przyczyny owego zaniechania rozwoju nowszej kultury Majów nie znamy, trzeba byłoby się zapytać samych uchoćców. xD

Czytałem kiedyś na ten temat pewną książkę, wyjaśniono tam, iż tą przyczyną mogło być zużycie surowców naturalnych pozwalających człowiekowi na przetrwanie. Skończyło się jedzenie, skończyła się kultura - proste. :wink: I raczej tej wersji się trzymam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
katai   

Oj chyba przesadzacie z tą teorią spisku.

Majowie jako tacy nie zniknęli. Na tamtych terenach do dziś żyje ludność identyfikująca sie jako Majowie.

Można więc mówić o zaniknięciu kultury jako takiej ale ludzie pozostali.

Majowie nie istnieli przecież w stricte państwowym wymiarze.

Były to ludy rozsypane po Jukatanie, południowo-wschodnim Meksyku, Gwatemali, północnym Hondurasie i Salwadorze wszystkie cechujące się kulturą jaką dziś określamy jako Majańską.

Wszystkie te ludy dla uproszczenia nazywamy Majami, ponieważ funkcjonowali w kulturze obowiązującej w tym rejonie Ameryki południowej ale nie podlegali pod jednego władcę.

Owszem można było wyróżnić główne centra kulturowe ale bardziej przypominało to Greckie Polis, państwa miasta.

Wcześniej wspomniane było o samobójstwie narodu. Nie do końca bym się z tym zgodził.

Ludzi do rytualnych mordów pozyskiwano na wyprawach militarnych(celowo nie używam sowa "wojennych" ponieważ nie był to akt typowej wojny opartej o strategię czy dominację a po prostu napad rabunkowy, w którym towarem byli ludzie.) poza granicami własnego państwa. Większe ośrodki mogły traktować przyległych sąsiadów jako swoje terytorium na którym "polowano".

W skrócie więc, większe centra kulturowe czerpały swoje ofiary z mniejszych przyległych grup, które również nazywano Majami oraz każdego innego dostępnego źrudła(przy takich możliwościach przerobowych nie mogli być wybredni ;) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.