Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Średniowiecze to epoka zacofania czy nie?

Średniowiecze to epoka zacofania czy nie?  

165 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • TAK
      24
    • NIE
      50
    • TRUDNO POWIEDZIEĆ
      19


Rekomendowane odpowiedzi

Nautilos   
Mentalność ludzi w średniowieczu była inna niż teraz, oni nie odczuwali potrzeby odkrywania tego co jest poza Ziemią, bo nie było to potrzebne. Ziemia była centrum Wszechświata i tyle.
Czy nie czuli też potrzeby odkywania co jest wewnątrz człowieka ?Jak działa jego ciało,albo jak wznieść się w powietrze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Czy nie czuli też potrzeby odkywania co jest wewnątrz człowieka ?Jak działa jego ciało,albo jak wznieść się w powietrze?

Podstawowe pytanie - po co? Mnie osobiście nie interesuje co jest we mnie, a co do latania - przez morza można było płynąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Podstawowe pytanie - po co? Mnie osobiście nie interesuje co jest we mnie,

,ale gdyby to kiedyś kogoś nie zainteresowało to ludzie umieraliby przy pierwszej lepszej chorobie,a średnia długość życia wynosiłaby około 30 lat.

a co do latania - przez morza można było płynąć.

Na przełomie XV/XVI wieku też ,ale nie przeszkodziło to Leonardowi w zaprojektowaniu

pierwszej lotni.

Sorki pomyłka, było to oczywiście na przełomie XV/XVI wieku a nie jak wcześniej napisałem XIII/XIV :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Na przełomie XIII/XIV wieku też ,ale nie przeszkodziło to Leonardowi w zaprojektowaniu

pierwszej lotni.

Leonardo raczej mało ma wspólnego z średniowieczem.

,ale gdyby to kiedyś kogoś nie zainteresowało to ludzie umieraliby przy pierwszej lepszej chorobie,a średnia długość życia wynosiłaby około 30 lat.

Widocznie wystarczała wiedza z starożytności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Leonardo raczej mało ma wspólnego z średniowieczem.

właśnie chodzi mi o to ,że w średniowieczu jak piszesz nikt się tym nie zajmował, bo nie widziano takiej potrzeby, a trochę później Leonardo zaprojektował taką lotnię, choć w kwestii transportu za dużo się nie zmieniło.Człowiek chciał latać od zawsze, więc nie była to

kwestia motywacji,ale wiedzy.

Widocznie wystarczała wiedza z starożytności.

ciekawe, co powiedzieliby na to ludzie którzy umarli w XIV w. wskutek epidemii dżumy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
ciekawe, co powiedzieliby na to ludzie którzy umarli w XIV w. wskutek epidemii dżumy

Grypa hiszpanka po I WŚ położyła trupem więcej ludzi aniżeli sama wojna.

właśnie chodzi mi o to ,że w średniowieczu jak piszesz nikt się tym nie zajmował, bo nie widziano takiej potrzeby, a trochę później Leonardo zaprojektował taką lotnię, choć w kwestii transportu za dużo się nie zmieniło.Człowiek chciał latać od zawsze, więc nie była to

kwestia motywacji,ale wiedzy.

To o czym my tu rozmawiamy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Grypa hiszpanka po I WŚ położyła trupem więcej ludzi aniżeli sama wojna.

to jest tylko dowodem tego ,że medycyna nie stała jeszcze na odpowiednio wysokim poziomie,nie zaś tego ,że nie było potrzeby zgłębiania tajemnie budowy,mechanizmów działania ludzkiego ciała,aby zapobiegać takim epidemiom.

To o czym my tu rozmawiamy?

To ,że nie rozpoczęto masowj produkcji lotni ,nie pomniejsza jego osiągnięcia.

Poza tym Leonardo miał to do siebie ,że nie wszystkie swoje projekty realizował ( a szkoda) i szybko podejmował nowe wyzwania ,nie wracając do poprzednich projektów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
to jest tylko dowodem tego ,że medycyna nie stała jeszcze na odpowiednio wysokim poziomie,

Więc skoro jeszcze po 1918 r. nie było dobrze to jak mogło być kilka wieków wcześniej? Widocznie ludzie żyjący w epokach po średniowieczu też zbytnio nie interesowali się medycyną - przynajmniej na tyle, by wydźwignąć się z epidemii hiszpanki.

To ,że nie rozpoczęto masowj produkcji lotni ,nie pomniejsza jego osiągnięcia.

Nawet podręcznik Ci powie, że projekty Leonarda nie wywarły większego wpływu na technikę, więc gdyby ich nie było to by się za wiele nie zmieniło. Skąd wiesz czy średniowieczny wieśniak nie miał takiego pomysłu tyle, że go nie zapisał lub po prostu jego rękopisy zostały zniszczone?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   
Nawet podręcznik Ci powie, że projekty Leonarda nie wywarły większego wpływu na technikę, więc gdyby ich nie było to by się za wiele nie zmieniło. Skąd wiesz czy średniowieczny wieśniak nie miał takiego pomysłu tyle, że go nie zapisał lub po prostu jego rękopisy zostały zniszczone?

Leonardo byl wizjonerem jedynym w swoim rodzaju (nie ma dowodow na to ze bylo inaczej) prawdopodobienstwo ze jakis niewyksztalcony chlop tak szczegolowo zaprojektowalby tak skomplikowane urzadzenia jak np. samolot nie jest nawet bliskie zeru... jest rowne 0 (slownie ZERO). Wiedza Leonarda ni8e mogla raczej wplynac na owczesny swiat, mogl wszak aplacic za to glowa (oskarzony o herezje). Czy w takiej sytuacji zaryzykowalbys ujawnienie swoich "wypocin" wiedzac ile moze cie to kosztowac?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Więc skoro jeszcze po 1918 r. nie było dobrze to jak mogło być kilka wieków

wcześniej? Widocznie ludzie żyjący w epokach po średniowieczu też zbytnio nie

interesowali się medycyną - przynajmniej na tyle, by wydźwignąć się z epidemii

hiszpanki.

Nikt nie wymyślił jeszcze lekarstwa na wszystkie choroby.

Wpierw pojawia się choroba ,a później szuka się na nią lekarstwa,ale nie można

powiedzieć ,że wiedza jaką dysponowali w tamtym okresi była wystarczająca.

W średniowieczu nie było żadnych znaczących odkryć w medycynie,

wszelką wiedzę medycy czerpali z dokonań starożytnych.

Nawet podręcznik Ci powie,że projekty Leonarda nie wywarły

większego wpływu na technikę, więc gdyby ich nie było to by się za wiele

nie zmieniło.

Może i nie ,ale tylko dlatego ,że nigdy nie ujawnił swoich rewolucyjnych odkryć. A miał ku temu powody;gdy był młody został oskarżony o pederastię, uniewinniono go ,ale po tym zdarzeniu nie był już taki ufny.Papież kazał szpiegować Leonarda i kiedy dowiedział się o sekcjach zwłok ,które Leonardo przeprowadzał w szpitalu Santo Spirito,zakazał mu dalszych badań.

Skąd wiesz czy średniowieczny wieśniak nie miał takiego pomysłu tyle, że go nie

zapisał lub po prostu jego rękopisy zostały zniszczone?

A skąd wiesz czy w starożytności ktoś przed Kopernikiem nie dowiódł teorii heliocentrycznej,albo przed Kolumbem nie odkrył Ameryki? Takie gdybanie nie ma sensu ;liczą się tylko fakty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Czy w takiej sytuacji zaryzykowalbys ujawnienie swoich "wypocin" wiedzac ile moze cie to kosztowac?

Jak łódź podwodna mogła zaszkodzić Kościołowi? Leonardo po prostu uważał że świat nie dorósł do jego projektów.

Nikt nie wymyślił jeszcze lekarstwa na wszystkie choroby.

Wpierw pojawia się choroba ,a później szuka się na nią lekarstwa,ale nie można

powiedzieć ,że wiedza jaką dysponowali w tamtym okresi była wystarczająca.

W średniowieczu nie było żadnych znaczących odkryć w medycynie,

wszelką wiedzę medycy czerpali z dokonań starożytnych.

Powiedz mi więc mój drogi jak średniowieczni wybrnęli z epidemii dżumy?

Takie gdybanie nie ma sensu ;liczą się tylko fakty.

Więc dlaczego robisz z Leonarda jakiegoś odkrywcę łodzi podwodnej etc.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Powiedz mi więc mój drogi jak średniowieczni wybrnęli z epidemii dżumy?

Nie wybrnęli ,w 1351 dżuma po prostu wygasła.A żeby udowodnić ci jak "światli" byli wtedy ludzie przytoczę kilka cytatów. "chorobę tę leczy u panów merkuriusz( rtęć), chudeusze leżą w gnojach końskich, które ich mają leczyć." " Masakry Żydów i trędowatych dokonywane przez chłopów szukających wrogów wiary zaczęły się już przed edyktem królewskim. A domniemanych trucicieli było więcej."

Więc dlaczego robisz z Leonarda jakiegoś odkrywcę łodzi podwodnej etc.?

Faktem jest ,że wszystkie odkrycia Leonarda o których wspominałem są udokumentowane, nie widziałem takich projektów z okresu średniowiecza,więc uważam ,że ich nie było.

P.S. Nie przypominam sobie ,żebym wspominał coś o łodzi podwodnej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie wybrnęli ,w 1351 dżuma po prostu wygasła.

Może to głupie pytanie, ale na czym wg Ciebie polega "wygasanie" dżumy?

A żeby udowodnić ci jak "światli" byli wtedy ludzie przytoczę kilka cytatów. "chorobę tę leczy u panów merkuriusz( rtęć), chudeusze leżą w gnojach końskich, które ich mają leczyć."

A naszpikowanie pigułek i "kropelek" Joshua'y Warda antymonem? I to wszystko w XVIII wieku? Albo nacieranie ciała kapustą.

" Masakry Żydów i trędowatych dokonywane przez chłopów szukających wrogów wiary zaczęły się już przed edyktem królewskim. A domniemanych trucicieli było więcej."

Oczywiście w czasach nowożytności mogli liczyć na miłe i ciepłe przyjęcie przez każdy lud.

Nie wiem jak to było w czasach starożytnych, ale wtedy chyba też Żydów nie lubili za bardzo.

Faktem jest ,że wszystkie odkrycia Leonarda o których wspominałem są udokumentowane, nie widziałem takich projektów z okresu średniowiecza,więc uważam ,że ich nie było.

Co z tego, że były skoro nie miały żadnego wpływu na technikę?

P.S. Nie przypominam sobie ,żebym wspominał coś o łodzi podwodnej.

No cóż, gdzieś o tym czytałem (chyba nawet w zwykłym podręczniku do plastyki) i jednak chyba projekt łódki podwodnej tam był.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Może to głupie pytanie, ale na czym wg Ciebie polega "wygasanie" dżumy?

Napiszę to inaczej. Epidemia dżumy dobiegła końca- sama z siebie.przebrzmiała,przeminęła,ustąpiła etc.

A naszpikowanie pigułek i "kropelek" Joshua'y Warda antymonem? I to wszystko w XVIII wieku? Albo nacieranie ciała kapustą.
zawsze znajdą się jacyś znachorzy;bodajże wczoraj słyszałem ,że w Polsce chcą reumatyzm leczyć kompielami w ropie.Tylko,że praktyki o których pisałem nie były jakimś jednostkowym zdarzeniem.
Oczywiście w czasach nowożytności mogli liczyć na miłe i ciepłe przyjęcie przez każdy lud.Nie wiem jak to było w czasach starożytnych, ale wtedy chyba też Żydów nie lubili za bardzo.
Nie chodzi tu o to ,czy Żydzi byli lubiani czy nie ,ale o pomysły na walkę z pandemią dżumy.
Co z tego, że były skoro nie miały żadnego wpływu na technikę?

(Można by powiedzieć ,że nie miały wpływu na technikę właśnie przez spuściznę średniowiecza ,ale mniejsza o to.)

To ,że nie można renesansu nazwać epoką zacofaną ,czasem straconym a ludzi ciemnymi.Zamieść w tym temacie jakieś projekty, wynalazki ,spektakularne odkrycia z okresu średniowiecza ,abym mógł skorygować swój pogląd co do wieków średnich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.