Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Najlepszy Hetman Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Najlepszy hetman to:  

116 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Mikołaj Potocki
      0
    • Stanisław Koniecpolski
      8
    • Jan Sobieski
      9
    • Stanisław Żółkiewski
      11
    • Jan Zamoyski
      6
    • Stanisław Jabłonowski
      0
    • Józef Potocki
      0
    • Stefan Czarniecki
      9
    • Jerzy Lubomirski
      1
    • Jan Karol Chodkiewicz
      18
    • Krzysztof Radziwiłł Piorun
      1
    • Jan Paweł Sapieha
      0
    • Janusz Radziwiłl
      0
    • Wincenty Korwin Gosiewski
      1
    • Inny jaki?
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Basileus   

Jan Zamoyski. Świetny taktyk, a poza tym genialny polityk. Z krolem Batorym żył w dobrych stosunkch, ponieważ ten był dobrym królem. Krolem Wazą chciał zawładnąć, bo ten był słabym włądcą. Jadyny w RON, który widział jej słabości. zdecydowanie najtęższy umysł RON

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kuba Pak   

zdecydowanie Chodkiewicz, wybitny taktyk, świetny dowódzca, mający świetny kontakt z żołnierzem i świetne rozeznanie w sztuce wojennej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Ej ludzie co Wy tu o hetmanach koronnych temat a Wy o Chodkiewiczu i Radziwille?

Mea maxima culpa przeczytałem tylko listę nazwisk a pierwszego postu już nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

S Żółkiewski za całokształt (to za jego czasów "laliśmy" wszystkich dookoła, i Rzeczypospolita osiągnęła najwięcej przybytków terytorialnych :roll: ).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Głosowałem na spadkobiercę Żółkiewskiego za wspóldziałanie w walce różnych rodzajów wojsk.Mnie ciekawi co pokazali by Sieniawski z Jabłonowskim,gdyby nie bylo JanaIII.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oudinot   

Postawiłem na Koniecpolskiego, za zwycięstwa pod Trzcianą, Hammersteinem i całą wojnę o ujście Wisły. Miał on za przeciwnika jedną z najsilniejszych armii ówczesnej Europy. Wojska szwedzkiego po reformach wprowadzonych przez Gustawa II Adolfa nie da się przyrównać do rosyjskiego chłopskiego motłochu spod Kłuszyna bez straty dla tego drugiego :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grocal   

1) Koniecpolski

2) Zamoyski

3) Sobieski

Argumenty in plus dla Koniecpolskiego zostały już wymienione. Zamoyski był bardzo dobrym hetmanem, jednak nie miał praktycznie wielu możliwości wykazania sowich umiejętności bojowych, a chyba to powinniśmy oceniać. Optimum możliwości walk Sobieskiego mogliśmy doświadczyć, gdy był już królem, niemniej za Chocim chwała mu się należy.

Nie rozumiem co robią tu litewski Chodkiewicz i nieudolny Mikołaj Potocki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Badlik   

Hetmanów mieliśmy w historii bardzo dobrych i trudno mi wybrać najlepszego. Myślę, że u mnie to wygląda tak:

1. Żółkiewski

2. Sobieski

3. Zamoyski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
JAN TARNOWSKI- (1488-1561) hetman koronny. Po matce był prawnukiem Zawiszy Czarnego. W 1524r. zostatał hetmanem , a w 1527r. wojewodą ruskim. Odniósł zwycięstwo w bitwie pod Obertynem (1531). Był zagorzałym zwolennikiem Habsburgów, gdlatego pokłucił się z Zygmuntem I Starym i Boną.

Ale czy Tarnowski to hetman za czasów RON-u?

Żółkiewski za Kłuszyn głównie. I też za to, że podczas ustalania planu wojny ze Szwecją 1600-1611, poparł dobry plan błyskawicznego uderzenia na Szwedów, a nie zdobywania każdej twierdzy z osobna. Jednak plan ten nie przeszedł. Oraz za bohaterską śmierć pod Cecorą.

[ Dodano: 2007-11-06, 20:36 ]

Od kwietnia zmieniłem zdanie - i to dość znacznie. Na pierwszym miejscu (jeśli chodzi o koronnych) jest Koniecpolski za Martynów, Trzcianę, Hammerstein, oblężenie Pucka, wojnę 1626 - 1629 ogólnie, Ochmatów no i działania w 1633 r. Na drugim postawiłbym chyba Sobieskiego - głównie za Wiedeń (pod względem militarnym), Chocim 1673 r. powinien Wiedniowi buty czyścić. Na trzecim dopiero Żółkiewski - za Rewel, Kłuszyn itp. Choć nie ustrzegł się on od błędów. Jeśli hetmani litewscy to:

1. Jan Karol Chodkiewicz - za Chocim i Kircholm.

2. Krzysztof II Radziwiłł - za Mitawę!

3. Janusz Radziwiłł & "Piorun" - pierwszy m.in. za wojnę z Rosją, drugi za swoje rajdy.

Ogólnie:

1. Stanisław Koniecpolski.

2. Jan Karol Chodkiewicz.

3. Krzysztof II Radziwiłł.

Chciałbym zwrócić uwagę, że najlepszych hetmanów (oczywiście IMHO) mianowali Wazowie:

Stanisław Koniecpolski - polny koronny od 1618 r., wielki koronny od 1632 r.

Stanisław Żółkiewski - polny koronny od 1588 r., wielki koronny od 1618 r.

Jan Karol Chodkiewicz - polny litewski od 1600 r., wielki litewski od 1605 r.

Krzysztof II Radziwiłł - polny litewski od 1615 r., wielki litewski od 1635 r.

Janusz Radziwiłł - polny litewski od 1646 r., wielki litewski od 1654 r.

"Piorun" już od 1572 r. był hetmanem polnym litewskim, jednak wielkim litewskim został dopiero w 1589 r. Sobieski w 1666 r. został hetmanem polnym koronnym, dwa lata później stał się już hetmanem wielkim litewskim, więc został chyba mianowany przez Jana Kazimierza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Ze względu,że w temacie-"Najlepszy hetman koronny", pojawiła się osoba hetmana wielkiego litewskiego J.K.Chodkiewicza, zmieniłem tytuł na-"Najlepszy Hetman Rzeczpospolitej Obojga Narodów" i dołożyłem hetmanów litewskich.

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

J.K Chodkiewicz za to że jako hetman polny,gdy nawet nie wymagała tego sytuacja,wskoczył ,ze swoją ekipą na okręty zaatakował co by nie było doświadczonych szwedzkich flociarzy.Następnie"uciekając"im na ląd zwarł szergi i pozamiatał nimi darnine.Dla mnie to przejaw geniuszu,poprostu bawienie się z wrogiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
J.K Chodkiewicz za to że jako hetman polny

Kandydatura Chodkiewicza - ok, śmiem twierdzić, że był najlepszym hetmanem litewskim w historii (zaraz za nim Krzysztof Radziwiłł, później Piorun i Janusz Radziwiłł), ale mylisz się co do tego, iż był hetmanem polnym. Jak dotąd, nigdzie nie znaleziono dokumentu, w którym byłoby nadmienione, że Jan Karol Chodkiewicz zostaje mianowany hetmanem polnym. W 1605 r. od razu został mianowany przez króla na hetmana wielkiego litewskiego.

Zresztą, takie szufladkowanie jak dzielenie sukcesów na czasy za hetmaństwa polnego i za hetmaństwa wielkiego są IMHO niewłaściwe - po objęciu nowego urzędu zmienia się obudowa, ale wnętrze pozostaje to same! :mrgreen:

gdy nawet nie wymagała tego sytuacja,wskoczył ,ze swoją ekipą na okręty zaatakował co by nie było doświadczonych szwedzkich flociarzy.

Jedyna taka sytuacja to chyba Salis 1609 r. Tyle że wtedy z pewnością Chodkiewicz nie był już hetmanem polnym.

Chodkiewicz z pewnością też lubił przesadzać i wyolbrzymiać swoje sukcesy, np. pisał o 9 tys. Szwedów ubitych pod Kircholmem (ja od bawienia się z wrogiem, wolę by dostał srogi łomot), ale oczywiście nijak ma się to do hetmańskich umiejętności wojskowych :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nazywając JK.CH hetmanem polnym kolokwialnie określiłem teren jego działań(podkreślając "opozycje" do morskiego admirała).Jak najbardziej też nie przywiązuje wagi do tytułów.W końcu Żółkiewski największe sukcesy odnosił jako bodajże "polny" ,a gdy był już "wielki"to stawał się coraz bardziej asekuracyjny, a tym samym jego osiągnięcia mniejsze.Szczególnie pod koniec swojego życia kiedy w konfrontacjach z Tatarami sam kręcił na siebie sznur.Piszę o tym z nutką smutku ,gdyż od zawsze był on dla mnie nr.1 jako wódz i człowiek,a poza tym miał wielkiego prawnuka lecz jeśli chodzi o "hetmanienie" to wyższość muszę oddać JKCh

[ Dodano: 2008-07-02, 20:25 ]

Gwoli wyjaśnienia,właśnie wyczytałem,że w wieku 39lat otrzymał JKCh buławę polną litewską,po śmierci Radziwiłła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z hetmanow koronnych - moj faworyt to Koniecpolski, potrafił walczyć z tak odmiennymi przeciwnikami jak Tatarzy i Szwedzi, nauczył Gustawa Adolfa paru sztuczek i pokonał go pod Trzcianą (chociaż nie była to taka jatka jak twierdzi sie w polskich opracowaniach...).

Z hetmanow litewskich - Chodkiewicz - Biały Kamień, Kircholm i Chocim mowią wszystko ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.