Jump to content

Grocal

Użytkownicy
 • Content count

  29
 • Joined

 • Last visited

About Grocal

 • Rank
  Ranga: Student
 1. Olimpiady

  Finalista olimpiady Wiedzy o UE - Pułtusk. Jeszcze Losy i UE Szczecin czekają, więc nuda w tym zakresie mi nie grozi.
 2. Pułkownik Ryszard Kukliński

  A ja myślę, że się biegle do tego przyczyniły. No to w takim razie czekam na silniejsze argumenty, które spowodowały, że do tego wybuchu nie doszło. Nie mówię, że Beck jest winien wybuchowi IIwś, ale spowodował to, że stawialiśmy silny opór do końca kampanii wrześniowej, podczas gdy Czechosłowację Fuhrer zajął stosunkowo pokojowo. Ale nie chcę zaczynać na ten temat polemiki, bo podkreślam, że nie uważam, że Beck postąpił źle, podałem tylko przykład kolejnej spornej sytuacji a propos twojego cytatu.
 3. Pułkownik Ryszard Kukliński

  To jest jedna strona medalu. Druga jest taka, że "dzięki" Beckowi zginęło miliony Polaków (choć wcale nie twierdzę że źle postąpił). Tak samo możemy patrzeć na sprawę pułkownika - honor albo brak rozlewu krwi. Beck wybrał inaczej, Kukliński wybrał inaczej. I nie da się względnie tego ocenić. I wcale nie lekceważyłbym tego wpływu Kuklińskiego na wybuch wojny lub nie. Amerykanie mając kwity o przygotowaniach bojowych UW mieli silną kartę przetargową, a ZSRR nie było na tyle głupie, żeby wpychać się w tego konia trojańskiego. Napewno to nie był główny powód umorzenia inwazji, ale ważny bez wątpienia.
 4. Zdrada aliantów (?)

  Z chęcią się zapoznam, ale chyba mnie z kimś pomyliłeś drogi Ciekawy
 5. Pułkownik Ryszard Kukliński

  No dobra to ustosunkuj się tylko do tego - co by było gdyby nie złamał tej przysięgi i wojska UW ruszyły na Zachód? Bo ty chyba nie zdajesz sobie sprawy z wagi sytuacji. Mogły zginąc miliony ludzi, a ty się czepiasz złamania głupiej przysięgi.
 6. Ostatnio przeczytałem...

  Ostatnio "Postrzyżyny" Hrabala i kolejny kryminał Christie.
 7. Wojny Polski z Turcją w XVII w.

  Ale nie zapominajmy że zarówno Turcja, jak i Polska nie straciły swojej wagi w Europie z powodu własnych wojen, ale wzrostu dominacji Szwecji czy Rosji; czy jak w wypadku Turcji po założeniu Świętej Ligi, a dla Polski powstań wewnętrznych czy wyniszczających wojen na większości granic. Dorzućmy do tego rozrastanie się magnaterii, liberum veto, zmniejszanie pozycji króla, konfederacje, rokosze i mamy odpowiedź. A wcześniejsze dobre stosunki to raczej wynik "sułtanowania" Sulejmana Wspaniałego, który wraz z Roksolaną miał bardzo dobre stosunki z ostatnimi Jagiellonami. Batory również robił wszystko, by do spięcia z południowym sąsiadem nie doszło, koncentrując się na walkach z Maskwą.
 8. Pułkownik Ryszard Kukliński

  No to ja się zrewanżuję: primo - po wielu latach mozolnego, bezzwrotnego przekazywania informacji mógł w przyszłości dostać figę z makiem; wiedział, że nic nie dostanie w zamian, chyba że kulę w łeb po wykryciu. secundo - to nie on poprosił o profity po szczęśliwej ucieczce do Stanów, tylko Pentagon zaproponował mu dobra, które stały się potem przeklęte dla jego syna. Zresztą masz jakieś dowody że otrzymał tę willę i jacht, a nie sam się jej dorobił? Wiadomo że ułatwili mu start, ale w końcu ryzykował - za przeproszeniem - własną d*** dla bezpieczeństwa na świecie.
 9. Pułkownik Ryszard Kukliński

  No właśnie Andersie, nie znasz szczegółów. Prawnik z ciebie byłby niezły, bo i mordercę byłbyś wybronił Nic nie brał w zamian i to przyznał zarówno on, jak i władze amerykańskie (a nie chcę mi się już wierzyć w taki "proNATOwski" układ do tego stopnia, żeby tutaj mówili nieprawdę). Moja konkluzja: "zdrada zdradzie nierówna, ale też zdrada".
 10. Quiz co to za wydarzenie?

  Zamordowanie Przemysła II w Rogoźnie.
 11. Pułkownik Ryszard Kukliński

  oj bo wkraczasz na niebezpieczny grunt ...
 12. Twoja orientacja polityczna

  Podobnie jak Anders jestem KoLibrem, więc zaznaczyłem "inna".
 13. Pułkownik Ryszard Kukliński

  Napisałem, że wykazał się odwagą i bohaterstwem, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że jego przedsięwzięcie wymagało takich cech. Jest godna naśladowania, ale nie w dosłownym znaczeniu. Mam tutaj na myśli potrzebną każdemu iskrę buntu przeciw regułom. Mówicie ciągle o 'kapusiu, donosicielu' - więc się pytam. Ci którzy chodzili na spotkania PZPR i meldowali o najmniejszych przewinieniach takimi nie byli, bo wszystko oddbywało się w kraju. Bo gdzie Kukliński miał szukać drogi, jeśli chciał przeciwstawić się temu co widizał w 68' w Pradze? W kraju nie mógł na nikogo liczyć. Zresztą teraz oceniamy jego postępek, kiedy siedzimy już w ciepłych domach w wolnej, demokratycznej Polsce. Ciekawe jak bysmy mówili, jakby zamiast Polski był jeden wielki Czarnobyl i albo nas nie było albo bylibyśmy skażeni na wieki (bo przecież takie były plany w razie ofensywy ZSRR, wojna nuklearna przez Polskę). Żeby było jasne - nie uważam Kuklińskiego za krystalicznie czystego wzoru do naśladowania, bo jak już pisałem, był w takiej sytuacji, że co by nie zrobił, byłby krytykowany przez potomnych. Również niezmiernie cenię Pileckiego czy Sendlerową i tysiące anonimowych dla Polaków patirotów, którzy ginęli za okupacji, czy w "wolnym" PRLu
 14. Pułkownik Ryszard Kukliński

  Westerplatte tak, ale mjr Sucharski zdecydowanie nie. Za wzorzec bohaterstwa niewątpliwie, bo jego przedsięwzięcie było i stało się w konsekwencji niezwykle niebezpieczne. IMHO jest godna naśladowania, ale chyba w naszej historii jest duża liczba mniej kontrowersyjnych osób, które możnaby pietyzować.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.