Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Quiz historyczny - Wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

17 września upłynął naszej Brygadzie Pościgowej na lotach patrolowych wzdłuż wschodniej granicy Państwa. W czasie patrolu ppor. Tadeusz Koc (161EM) napotkał na południe od Lwowa rozpoznawczego Polikarpowa R-5. Podszedł go i zestrzelił (prawdopodobnie ostatni sukces naszej BP). W tym tez dniu resztki naszej BB dostją rozkaz ewakuacji do Rumunii...

Są tez niepotwierdzone dane o zestrzeleniu przez nasz P.11 dwóch sowieckich bombowców SB-2 (i uszkodzenie trzeciego) koło Tarnawicy Leśnej, a por. pilot Stanislaw Zatorski ze 113 Eskadry (stacjonującej w Buczaczu) stoczył walkę powietrzną z myśliwskimi I-16 (I-153?). Dwa z nich uszkodził.

pzdr.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dokańczając-ppor.Zatorski zmarł w szpitalu w Pińsku,a ten zestrzelony R-5 spadł koło miasteczka Delatyn.Ale dobrze - Twoja kolej :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

We wrześniu 1939r. stoczono dwie duże (jak na początek wojny) bitwy pancerne (tj. czołgi vs. czołgi :wink: ). Proszę je chronologicznie wymienić, gdzie miały miejsce, jakimi siłami, etc. (dane dotyczące Niemców są nieobowiązkowe :P ) - Powodzenia !

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mam informacje o boju stoczonym pod Wiśniczem i Bochnią,dnia 6. września, między 10 Brygadą Pancerno-Motorową ,a niemieckim XXII Korpusem Armijnym (2 Dywizja Pancerna i 4 Dywizja Lekka)Następnego dnia(7.09.) walczyła z ta samą dywizją pod Rzeszowem-obie bitwy Polacy przegrali i musiieli opuścić wymienione miejscowości, jednak zadały straty Niemcom,wg moich źródeł, w wysokości ok.70 czołgów.Dobrze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jeżeli idzie o formacje pancerno - motorowe to byłoby celująco (no bo w 10BK była kompania "Vickersów"), ale mnie chodzi o bitwy czołg vs. czołg (podpowiedź: jedna była w początkowej fazie wojny, na lewym brzegu Wisły, druga w środkowo - końcowej fazie, na prawym jej brzegu :roll: ).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dobrze-5 września 2. Batalion Czołgów Lekkich (gen.W. Thommee) zaatakował kolumnę czołgów i pojazdów opancerzonych z niemieckiej 1.Dywizji Pancernej (gen.R.Schmidt) koło Sulejowa-lecz zostaje odparty.Mam również informacje na temat walk 3. niekompletnego BCL w obronie Warszawy w dniach 09.-26.09 z niemieckimi oddziałami pancernymi.I ostatnie-Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa walczyła w bitwach pod Tomaszowem Lub. (17.-20.09, 22.-27.09)z Niemcami-wiem na pewno,że walczyła z pomocniczymi oddziałami panc. 4. i 14. DP. Dobrze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Zgadłem?-dzięki.Ja wolę lotnictwo-wymieniłeś 3 zestrzelone i dwa uszkodzone radzieckie samoloty.Podaj gdzie,kiedy i przez kogo został zestrzelony czwarty sowiecki samolot oraz podaj typ tego samolotu.Powodzenia-łatwe pytanie! :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Skoro nikt od kilku dni (łącznie ze mną :roll: ) nie odpowiedział - pytanie zdaje się być nieco trudne. Czy możemy prosić o następny zestaw pytań?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dobrze-prawidłowa odpowiedź brzmi:w rejonie Sarn załoga pociągu pancernego ''Głowacki'' zestrzeliła 1 z 3 samolotów atakujących pociąg-ten samolot to I-15bis.Drugie pytanko:proszę podać skład sił Armii Czerwonej w dniu uderzenia na Polskę (siły lądowe i powietrzne)-numery i nazwy jednostek są nieobowiązkowe.Chyba to będzie łatwiejsze :wink:

[ Dodano: 2007-09-23, 12:17 ]

Czyżby moje pytanie okazało się za trudne? Jeśli tak to mam następne w zanadrzu,lecz myśle że sobie poradzicie z tym.Bo quiz zamiera :evil:

[ Dodano: 2007-10-05, 16:32 ]

No ludzie, piszcie coś bo quiz zaczyna konać na miejscu.

[ Dodano: 2007-10-09, 16:10 ]

Ludzie proszę, napiszcie odpowiedź bo quiz zmarł, a jeśli za trudne, to też napiszcie !Proszę!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To by były dwa fronty. Białoruski w składzie (od północy) 3 A, 10 A, GKZmech, 4A, XXIII KP.

Ukraiński w składzie 5A, 6A, 12A.

Razem (w zależności od danych) od 466000 do 600000 żołnieży i około 4500 czołgów i samochodów pancernych.

Szukac dokładniejszych danych, czy wystarczy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Doskonale gregski-w końcu ktoś odpowiedział.Twoja kolej :P Chociaż mógłbyś nieco dokładniejsze dane dać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Cieszę się, że konkurs ruszył ponownie. Jeszcze bardziej się cieszę, iż nasz "Wilk morski" zawital ponownie na stały ląd :wink:

Razem (w zależności od danych) od 466000 do 600000 żołnieży i około 4500 czołgów i samochodów pancernych.

Ja dysponuję danymi: 617 588 żołnierzy (którzy rzecz jasna w tej liczbie nie weszli od razu na tereny II RP) + 16 500 NKWD - zistów, 4959 dział i moździeży, 4736 czołgów i 3298 samolotów.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jedna z niemieckich wielkich jednostek (a przynajmniej - jej część) miała okazję walczyć z naszymi obydwoma Brygadami Pancerno - Motorowymi (!). Proszę mi napisać, co to za jednostka (mile widzianą odpowiedzią dodatkową byłoby napisanie, gdzie owe walki się odbyły, lecz jest to pozycja, że tak się wyrażę, nieobowiązkowa :wink: ).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.