Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Ulubiony polityk

Rekomendowane odpowiedzi

Ziobro, Korwin-Mikke... reszta to przeciętność.

Niesiołowskiego uważam za prostaka i buca, ale to moja prywatna opinia.

Korwin Mikker? Ten ,który nienawidzi niepełnosprawnych!? Żal mi cie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Ciekawym będzie odświeżyć ten wątek.

Jeśli chodzi o politykę polską, to dla mnie nieodmiennie od 1989 roku - Mazowiecki. Swą "siłą spokoju" tak łagodnie przeprowadził nas przez niezwykle wzburzone morze, że dziś nawet nie zdajemy sobie sprawy z rozmiarów burz i zawirowań, których - w znacznej mierze dzięki niemu - uniknęliśmy.

Choć miano najodważniejszego w mądrości należałoby przyznać jego poprzednikowi - Mieczysławowi F. Rakowskiemu. Dziś chyba mało kto pamięta, że takie zmiany, jak paszport w szufladzie i wolność gospodarcza to Rakowski wprowadził.

Późniejszych polityków traktowałem zawsze jako jakiś wybór pomiędzy lepszym a gorszym. Żaden z nich nie był tak zdecydowanie "mój". Niektórzy byli mi wrodzy. Aż do wyborów 2011 r. włącznie.

Natomiast jesienią 2011 roku wysłuchałem exposé Tuska w całości - bo akurat piątek był. Już dokładnie nie powiem, co Tusk obiecał już wcześniej, a co dopiero potem, ale na pewno obiecał:

- reformę emerytalną, prowadzącą stopniowo do wieku 67 lat, zarówno mężczyzn, jak i kobiet,

- zlikwidowanie funduszu kościelnego, który miał być zadośćuczynieniem Kościołowi za skonfiskowane majątki, ale skoro oddano Kościołowi majątki ze sporą "górką", więc za co to zadośćuczynienie; proponował dobrowolną zrzutkę z podatków,

- uwolnienie "zawodów zaklętych", czyli tych, w których dopuszczenie nowego człowieka zależy od dobrej lub złej woli tych, którzy już ten zawód wykonują,

- obciążenie podatkiem dochodowym i koniecznością opłacania składek w ZUS rolników, którzy uprawiają więcej niż 100 (a może 1000?) ha,

- redukcja przywilejów branżowych, przede wszystkim górniczych i służb specjalnych,

- określenie górnego limitu dochodów artystów i naukowców, co do których ma zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów.

Opieram się wyłącznie na własnej pamięci, więc może coś tam przeinaczę.W każdym razie nie miałem najmniejszej wątpliwości, że nawet ogłaszając te reformy, Tusk nadepnął na odciski tylu grupom interesów,

No cóż, Tusk opisał pięć najważniejszych reform, które należało przeprowadzić. Każda z nich powodowała gwałtowne niezadowolenie grup, liczących setki tysięcy osób, a emerytalne - wszystkich. Zarazem każda z nich jest niezbędna, jeśli nasze państwo ma się nadal sensownie toczyć w sensownym kierunku.

W tym momencie polubiłem Tuska. I zarazem uświadomiłem sobie, że w wyniki kolejnych wyborów premierem to on już nie zostanie. Może ktoś inny z PO, w sojuszu z SLD i PSL, ale na pewno nie on.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o fundusz kościelny to premier zaproponował jego likwidację, tyle że w związku z emeryturami a nie: zwracanym majątkiem:

"Dlatego potrzebna jest także dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, mówię o tej części finansowanej przez państwo za pomocą funduszu kościelnego. Uznajemy, że tak jak w przypadku komisji majątkowej, która przestała funkcjonować, ustały przesłanki właśnie dlatego, że majątek, o którym mówiono przed laty, wrócił do Kościołów, ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych".

O przywilejach służb specjalnych - nic nie mówił, padła jedynie propozycja co do zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych.

Mówił też o "odchudzeniu" administracji i uczynieniu jej "przyjazną i służebną". O usprawnieniu pracy sądów tak by średni czas postępowania skrócił się o jedną trzecią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Oooo! Pan Tusk to wiele rzeczy obiecywał.

Miało być odbiurokratyzowane przyjazne państwo, prosty i jasny system podatkowy, w 2012 roku miałem przejechać w poprzek Polski autostradami, miał wyrzucać z rządu każdego kto zasugeruje podwyżki podatków.

To tyle co pamiętam o tak wczesnej godzinie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.