Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie!!!!

Uśmiałbyś się setnie gdybyś dowiedział się gdzie to wyczytałem całkiem przez przypadek.

Może jakieś proste pytanie: Gdzie zachował się średniowieczny piec ceglarski z końca XIV wieku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Uśmiałbyś się setnie gdybyś dowiedział się gdzie to wyczytałem całkiem przez przypadek.

Przepraszam za OT, ale ciekawość mnie wręcz zżera... ;) Gdzie Capricornusie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Był to artykuł opublikowany w roczniku prahistorii pt. "Der Kopf von Adolfinenhof Kreis Mogilno, eine Wikingische Holzplastik". Autorem był niemiecki archeolog-historyk, Kurt Langenheim.

P.s.: Narya....... Ty wiesz co... :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakoś dzięki Capricornusowi spodobała mi się średniowieczna medycyna ;)

Kiedy powstał pierwszy szpital w Polsce i gdzie?

Należy pamiętać, że średniowieczne szpitale ewoluowały i pierwsze przypominały bardziej przytułki, hospicja czy schroniska niż szpitale jakie znamy już w czasach nowożytnych. Mnie chodzi o taki pierwszy z pierwszych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To taka powszechnie znana podstawa:

Szpital założony przez zakon cystersów przy kościele Najświętszej Marii Panny we Wrocławiu (1108).

A co, do Jaksy: Zobaczyłem, że ktoś w domu czyta moją lekturę z dawnych lat i sam ją sobie przypomniałem „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka” Z. Nienackiego. Edukacyjna rola książek młodzieżowych. ;)

Ja się uśmieję, jeżeli Ty wziąłeś pytanie z tej samej książki. :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szpital założony przez zakon cystersów przy kościele Najświętszej Marii Panny we Wrocławiu (1108)

Ha, ha, coś tak czułem, że o nim napiszesz... ;)

Niestety Drogi Capricornusie, niestety... Był jeden nieco wcześniej... Właściwie, grubo wcześniej...

Zdaję sobie sprawę z Twojego poziomu wiedzy (i chylę czoła), więc nie jest to takie banalne pytanie...

"Pan Samochodzik"... Nieźle. Podobną rolę pełniły książki z serii "Mr. Hopkins". Tak na serio, to nie walono tam zdaje się humbugów :arrow:

Nie, moja informacja jest do znalezienia w czysto naukowym dziele :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Informacja o tym pierwszym szpitalu, a jeśli chodzi o charakter działania to raczej nazwalibyśmy go hospicjum, podaje min. pani doc. dr hab. Zofia Podgórska-Klawe (Instytut Historii Nauki PAN, Medycyna Nowożytna) w dziele "Początki i rozwój szpitalnictwa. Historia medycyny.", tytuł pracy: OD HOSPICJUM DO WSPÓŁCZESNEGO SZPITALA (Wydawnictwo Ossolineum, 1981).

To podpowiedź totalna...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Inowłódz, 1085 - wotum za narodzenie "legalnego" potomka Bolesława zw. potem Krzywoustym, 1085, kościół / fundacja [?] św Idziego

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. Niedługo będą już 2 miesiące od pytania, czas więc na odpowiedź. Otóż, nie wiemy dokładnie, kiedy ten przytułek zwany szpitalem powstał. Ale wiemy za to, że istniał już w X wieku, był konstrukcji drewnianej, zbudowany przy katedrze poznańskiej. Ponieważ początki katedry datuje się na rok 968, więc szpital powstał zapewne między rokiem 968 a 992 (zgon Mieszka I). Był to niewątpliwie pierwszy tego typu przybytek na ziemiach polskich.

A teraz proste pytanie, żeby nam quiz ruszył ;)

Jakiej to "słowiańskiej potrawy" nie lubił Gall Anonim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.