Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Z Najstarszego Zwodu Prawa Polskiego (inaczej "Księga prawa zwyczajowego polskiego z XIIIw", "Najdawniejsze prawo zwyczajowe polskie", art. 20):

2. Skąd wywodzi swoją nazwę kara, która nazywa się trzysta, niech to będzie wiadomo: dawniej istniał w Polsce zwyczaj łamania soli w kawałki, [poszczególna] ich jednostka zwała się kruszą; tych płacono trzysta [sztuk]. Co prawda teraz sól [w charakterze płacidła] wyszła z użycia, wszakże kara nazywa się [dalej] trzysta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Tak to o tą karę chodzi:) a cz. 2 pytania: ile wynosila?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

...daje sie jednego szkojca. Czasami też sędziowie są tak łaskawi, że biora oni tytułem tej kary cztery kurczęta albo dwa, albo jedno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Dokladnie:)

Honory oddaję; fanfary grają; na trubunę proszą, czas pytanie zadać;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Wiślica [kamienna IX w] ; Lednica [Ostrów Lednicki - IX w - basen chrzcielnicy]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Jaki obszar [zgodnie z przywilejem] otrzymalo Chelmno od Niemiemieckiego Zakonu Szpiatalnego św Marii w Jerozolimie? Jaki jest przelicznik tego terenu na miary obecne [ha]?

Pozdr

Ps. Dziś chyba bawimy się w ping-ponga we dwóch:)

[ Dodano: 2008-11-29, 18:03 ]

Witam;

jest cisza więc niewielka podpowiedź: z jednistki wymienionej w przywileju wywodzi się polska miara : wlóka chelmińska, równa 30 morgom.

pozdr

[ Dodano: 2008-12-10, 13:51 ]

Witam;

kolejna podpowiedź - ilość jednostek tejże miary przypomina nazwę niedawno wspominanej kary na quizie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do końca jak Chełm, bo przywilej lokacyjny (drugi, z 1251 roku) znajduje się w archiwum berlińskim, w Polsce mamy tylko przywilej dot. Torunia. Ponoć są identyczne, więc wychodzi, że 110 łanów, czyli 330 mórg. 1 łan chełmiński to 17,995 ha, czyli mamy łącznie 1979,45 ha. Chociaż dokument określa łan według "zwyczaju flamandzkiego", czyli 1 łan = 14 ha, ale to chyba błędnie. Są też źródła podające 18 ha za łan i nawet 20 ha.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Chodziło o miasto Chelmno, ale i tak - przyznaję Tobie zwycięstwo. Ty zadajesz.

Odp. Jak pisałem Chełmno dostało od "Krzyżaków" 300 [trzysta] łanów flamandzkich. [patrz: kara trzystu z jednego z pytań powyżej]. Łan flamandzki , zwany później włóką chełmińską równał się 30 morgom chełminskim [ok. 19,9 ha a później 16,8 ha]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę naciągane to moje "zwycięstwo" ;)

Swoją drogą FSO, gdzie znalazłeś tę informację? Bo ja dotarłem do odpisu przywileju chełmińskiego, ale nic na ten temat tam nie wyczytałem... Oczywiście, że Chełmno nie Chełm, mój błąd srogi.

No, to pytanko...

W zasadzie o bitwach morskich z polskim udziałem mówimy od czasów Jagiellonów. Faktycznie, Piastowie takich bitew nie przeprowadzili, ale... Jeden z władców polskich o mało co do takiej bitwy by doprowadził. Polacy samą flotę wprawdzie "pożyczyli", a przeciwnik poddał się bez walki, tym nie mniej, do bitwy morskiej z udziałem wojska polskiego mogło dojść. O jakie zdarzenie chodzi, o którego z władców i od kogo pożyczyliśmy okręty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

znalazlem w : "Teksty pomników prawa chełmińskiego" w przekladach polskich pod red. Zbigniewa Zdrójkowskiego. Numer 1. Krystyna Zielińska - Melkowska. Przywilej Chełmiński 1233 i 1251. Toruń 1986.

Są w nim zamieszczone dwa teksty źródlowe. Ja koszrystałem z tekstu nr 2.

Naciągne czy nie:) ale ty się staraleś najwięcej:)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.