Jump to content

Anhelli

Użytkownicy
 • Content count

  45
 • Joined

 • Last visited

About Anhelli

 • Rank
  Ranga: Student
 1. Ach ten Stalin, po ponad pięćdziesięciu latach od swojej śmierci dalej zabija ludzi. To jednak był niezwykły człowiek. No chyba, że jednak ten dowcip jest prawdziwy: Lucyfer miał juz dość Stalina w piekle - ponawracał mu wszystkie diabły na komunizm. Dzwoni więc do Nieba i mówi: - słuchaj no, weź tego Stalina na miesiąc ode mnie - u was szkód nie narobi, a my w tym czasie zrobimy porządek - czemu nie, przyślę aniołów to go zabiorą Po miesiącu Lucyfer dzwoni do Nieba, żeby się dowiedzieć co i jak i pyta: - dzień dobry, jest Bóg? - po pierwsze: towarzysz Bóg. Po drugie: Boga nie ma!
 2. Adam Mickiewicz - ocena

  Krótko na temat twórczości. Lubię Mickiewicza i uważam, że to na pewno jeden z lepszych poetów polskiego romantyzmu. Miałem etap, gdy, zachwycony Słowackim, zacząłem lekceważyć Adama - a niesłusznie. Bo mimo że natrzaskał sporo ramot (Dziady II, Wallenrod, Grażyna, niektóre sonety), bywał bardzo dobrym poetą - liryki lozańskie (wśród nich najlepszy chyba jego wiersz, Polały się łzy me...), Dziady III. Wreszcie Pan Tadeusz, którego falami uwielbiałem i nie cierpiałem: obecnie, przyznając kulejącą często poezję w sensie rymotwórstwa, potrafię docenić promienność tego dzieła (jednak się przed tym poematem wali...), uważam też za piękne opisy przyrody weń zawarte - co nie zmienia faktu, że uważam niezbicie, iż Mickiewicz pojedynek ze Słowackim przegrał, a na Parnas wtrącony został trochę przypadkiem.
 3. Szarża Lekkiej Brygady

  c'est magnifique, mais ce n'est pas la guerre, czyli Pierre Bosquet.
 4. Quiz Napoleon

  Arnott?
 5. Quiz Napoleon

  John Stokoe? E, on go chyba jednak leczył.
 6. Quiz Napoleon

  Verling?
 7. Quiz Napoleon

  A ściślej - Napoleona Stanisława Adama Feliksa Zygmunta :wink:
 8. Quiz Napoleon

  Słynny Polak otrzymał na chrzcie pierwsze imię Napoleon, a gdy zmieniła się opcja polityczna, ojciec jego nakazał mu używać piątego imienia. O kogo chodzi?
 9. Quiz Napoleon

  Nazywano ich kominiarzami z powodu ciemnego ubioru...
 10. Quiz Napoleon

  Wiadomo mi o innej bitwie, ale wobec argumentacji uznaję - czy mógłbym poznać źródło? A chodziło mi o Assaye.
 11. Michaił Kutuzow

  Naprawdę Napoleon dowodził pod Somosierrą czy Auerstedt? :roll: Nie chodzi o gratulowanie piechurom, tylko właściwemu dowódcy - co mnie obchodzi, że Kutuzow był głównodowodzącym, jeśli wygrywał np. Wittgenstein czy Barclay?
 12. Quiz Napoleon

  OK. Proszę podać, w jakiej z bitew brytyjski dragon kierował konia, trzymając lejce w zębach.
 13. Quiz Napoleon

  Larrey w Zaniwkach.
 14. Michaił Kutuzow

  Więc np. Napoleonowi mam przypisać zwycięstwa pod Auerstedt, Ratyzboną, Eggmühl czy Somosierrą tylko dlatego, że był głównodowodzącym? Akurat Kutuzow dowodził w 1812 tak, jakby wojnę chciał przegrać, więc nie mam mu co przypisywać.
 15. Michaił Kutuzow

  No właśnie, a raczej. Kutuzow, który przed bitwą wojska ustawił jak całkowity uczniak, w czasie bitwy nie za bardzo się nią interesował - podołał?! Jeśli nie zamierzał toczyć bitwy, trzeba było tego nie robić, jeśli już się zdecydował - to trzeba było na pełny gwizdek. Wiadomo jednak, że wydał bitwę tylko ze strachu przed opinią publiczną.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.