Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Królowa Wiktoria i obyczajowość jej epoki

Recommended Posts

Tofik   

Kobieta z pewnością wyjątkowa. Jej panowanie w latach 1837 - 1901 było jednym z najdłuższych panowań w historii. Badanie tego, co o czym myślała, co się w jej życiu zmieniało i co miało na nią wpływ, bardzo umożliwia jej dziennik (choć po śmierci Wiktorii, jej córka Beatrice usunęła co niektóre fragmenty dziennika - wg niektórych usunęła więcej niż życzyła sobie tego zmarła). Rozpoczęła rządy w wieku 18. lat i sama napisała w swym dzienniku jaka wtedy była: Jestem bardzo młoda i może niedoświadczona w wielu sprawach - niemniej chciała szlifować swe umiejętności i sposobić się do "zawodowego" rządzenia państwem. Szybko ożeniła się z Albertem Koburgiem. Szczerze go kochała: Albert jest naprawdę zupełnie czarujący i nader przystojny. [...] Moje serce go pragnie. Gdzie indziej dodawała: On jest takim aniołem, takim wielkim aniołem. Żadna kochająca się para nie mogłaby być szczęśliwsza od nas!. Wiktoria była zafascynowana małżonkiem nie tylko pod względem urody i uczuć, ale również tego, że potrafił rządzić państwem, gdy przejmował stery rządów na czas ciąży królowej (a tych było wiele - Wilhelm i Wiktoria mieli dziewięcioro dzieci). Jasno przyznała: My, kobiety, nie jesteśmy stworzone do rządzenia :P Śmierć męża na tyfus w roku 1861 był dla niej potężnym ciosem. Odtąd nosiła tylko strój żałobny. Sprawy typowo urzędnicze Wiktoria starała się brać na siebie, jednak w funkcjach reprezentacyjnych wyręczały ją... królewskie gronostaje. Czasami pokazywała się publicznie w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika zmarłego męża.

Nie jest jednak prawdą to, że nigdy już nie zaznała miłości, ani nie chciała jej zaznać. Miała w swoim otoczeniu pewnego Szkota, który służył jej jeszcze w czasie małżeństwa królowej z Koburgiem. Nazywał się on John Brown i należał do ludzi zdecydowanie oddanych i posłusznych "czarnej matronie". Wkrótce pojawiły się pogłoski o romansie, a te wywołały oburzenie jako, że Brown był zdecydowanie niższego stanu niż Wiktoria. Wkrótce królowa zaczęła pełnić na nowo funkcje reprezentacyjne, jednak wespół z Johnem. W 1883 r. na królową spadł kolejny cios - zmarł Brown. Po jej śmierci polecono niszczyć większość śladów związku Wiktorii z Johnem, m.in. poprzez niszczenie listów zakochanych.

Do swej trumny kazała włożyć zarówno rzeczy związane z Koburgiem jak i Brownem. Należała bez wątpienia do ludzi wyjątkowych. Początek jej panowania otwierał nową epokę, koniec panowania ją zamykał. Na pewno czas jej rządów to okres największej potęgi imperium brytyjskiego, gdy Wielka Brytania systematycznie się rozrastała np. w Afryce, jednak jaka była w tym zasługa królowej? Jak ją oceniacie jako władczynię? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Wiktoria byla chyba pierwsza krolowa Zjednoczonego Krolestwa, ktora wladczynia nie byla.

Jej bezposredni wplyw na polityke brytyjska byl - zaden.

Krol, ktory zrozumial, co oznacza bycie krolem w nowoczesnosci.

Podziwiam ja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Nie była piękna, ale podobno miała wdzięczny śmiech i ładny głos. Była niewysoka, pulchna. Mawiała: "Jesteśmy dość niscy jak na królową". Historii uczył jej były premier. Miała silny charakter. Tak bardzo kochała swojego męża! To było niezwykle piękne uczucie i szczęśliwe małżeństwo, przerwane śmiercią Alberta. To ona oświadczyła się Albertowi :P Mówiła: "Kiedy go spotkałam rozbudził me uczucia". Była wzorem kobiety i matki.

jednak w funkcjach reprezentacyjnych wyręczały ją... królewskie gronostaje.

Bezpośredni wpływ na to miała śmierć jej męża. Odmawiała po niej uczestniczenia w życiu publicznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W czym tkwi jej sekret? Panowała nad rozrastającym się Imperium nadając swojej epoce nazwę. Była niezwykle popularna w XIX w. Rządziła najdłużej z monarchów Brytyjskich. Natomiast mnie zastanawia jaka była jej prawdziwa rola w ówczesnej polityce Królestwa? Wszak król nie rządził, a tylko tam panował.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Rzadzila tak dlugo i udanie, bo wlasnie nie rzadzila, ale tylko panowala. No i miala szczescie - jej poprzednicy i nastepcy spotykali sie z powaznymi klopotami Imperium.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

jak dla mnie kojarzy się ona jednoznacznie z XIX w, i wszystkim co ten okres symbolizuje: pewną trwalością, uporządkowaniem, moralnością [też oficjalną]. Miala to szczeście, że zdążyla umrzeć, zanim czas, jej czas, w którym żyla zniknąl z powierzchni ziemi tworząc zawirowania jakich nie widzial wcześniej świat europejski. Za jej czasów Imperium to perla i korona, to niezachodzące slońce, to Indie, to pól Afryki i kraje mniej lub bardziej oficjalne związane z Londynem. Byla symbolem, mającym szczęscie żyć w czasach które je czcily.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Królowa Wiktoria była i będzie jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci Wysp Brytyjskich. Jak już wcześniej wspomniano, za jej czasów to Brytania była u szczytu swej potęgi. Z jej panowaniem wiąże się rozpoczęcie zupełnie nowej ery, która na trwałe ustaliła się w świadomości jako epoka wiktoriańska. W czasach jej panowania Brytania stała się, jak dziś byśmy to ujęli supermocarstwem. Jeśli zaś chodzi o nią samą to miała ona cenić ponoć oszczędność oraz wierność tradycji. Według niej prokreacja miała być jedynym celem i swoistym uzasadnieniem związków seksualnych między małżonkami. Jednak jak na ironię losów to za jej panowania rosła liczba domów publicznych...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łyzio napisał:

Według niej prokreacja miała być jedynym celem i swoistym uzasadnieniem związków seksualnych między małżonkami.

To chyba jedynie w oficjalnych enuncjacjach, jaka była Wiktoria naprawdę można poznać śledząc jej zakupy w zakresie malarstwa, można by się zdziwić wiedząc jaki był jej ulubiony obraz.... cóż, osobiście na pewno nie była pruderyjna. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Ale rodzinkę to zdaje się króciutko trzymała.

Przypomniała mi się anegdotka jak to zaraz po jej śmierci jej syn Edward VII jak zwykle przysiadł przy kominku, zapalił cygaro i wydmuchnął dym do kominka. Po chwili uśmiechnął się, rozsiadł na fotelu zaciągnął się i wypuścił dym na środek pokoju.

Nie wiem czy to prawda, ale juz sam fakt, że takie opowiazdki powstały świadczy o niezwykłej sile starej królowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do wspomnianego krótkiego trzymania...

królowa babka niezbyt łaskawym okiem patrzyła na zbędne wydatki wnuka. Jerzy V, będąc studentem, często zwracał się d królowej o zapomogi pieniężne.

Ta zaś na ogół zalecała mu większą oszczędność. Sprytny młodzian wpadł wtedy na pomysł by sprzedawać królewskie autografy. Królowa kiedy się o tym dowiedziała,

zaleciła szambelanowi by jej listy wysyłane do wnuka były odbierane tuż po przeczytaniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do królowej...

komu kazała wykładać zmianę ubrania wieczorową i dzienną - mimo, że ta osoba nie żyła?

I co z tym nieokrzesanym Szkotem co pozwalał sobie suszyć buty nad królewskim kominkiem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczekując na odpowiedź w zakresie pytań secesjonisty...

nie jest prawdą co napisał Tofik - nie zawsze występowała w żałobnym stroju, a kiedy zmieniła ów strój i w jakim zakresie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Co do królowej...

komu kazała wykładać zmianę ubrania wieczorową i dzienną - mimo, że ta osoba nie żyła?

I co z tym nieokrzesanym Szkotem co pozwalał sobie suszyć buty nad królewskim kominkiem?

A czasem nie swojemu zmarłemu mężowi?

(I chyba jeszcze przybory do golenia musiały być przyszykowane...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.