Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Na początek do poczytania: http://dzieje.pl/aktualnosci/dr-janicka-z-pan-mit-kamieni-na-szaniec-domaga-sie-analizy (jest to w zasadzie powtórzenie tego, co można znaleźć w książce Elżbiety Janickiej, Festung Warschau, ale rzecz nie o tym...).

Jedna z najsłynniejszych książek dt. historii Polski podczas drugiej wojny światowej. Swego rodzaju symbol. Ale jak to jest z tym jej mitem. Na ile książka, jej mit, wymaga ponownej analizy? Czy faktycznie brak krytycznego podejścia do tej książki przyczynia się do ukazania nieprawdziwego obrazu historii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Pani dr Janicka jest mało przekonywująca w swoich stwierdzeniach. "Kamienie na szaniec" to nie książka historyczna, a opowiadanie z Warszawskiego podwórka. Gdzie losy bohaterów toczą się w okresie okupacji. To że ktoś pominął sprawę bojowników żydowskich, w niczym nie fałszuje obrazu jaki przedstawia opowiadanie.To tak jak porównać ograniczony widok na podwórko z okna, z szeroka panoramą widzianą z okna bardzo wysokiego budynku.

Kamiński opowiada właśnie widok z tego okna w podwórzu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Sprawa ta mnie mocno zbulwersowała. Zwyczajnie, po prostu, jestem oburzony. To nie pierwsze bum ze strony tej pani, bo słyszałem też jej zarzuty w stronę MPW. Zwykła nienawiść do wszystkiego, co polskie, zwyczajny etnocentryzm (bo ktoś nie ukazał losów Żydów... :rolleyes: ). Nawet nie jestem pewien, czy chciałbym podjąć z tym polemikę, bo te zarzuty są zwyczajnie śmieszne. O ile wiem, to harcerze z ''Pomarańczarni'' zaprotestowali przeciwko fałszowaniu historii, mówiąc, że nikt nikogo nie wyrzucał przed wojną, a jeśli nawet, to nie ma na to dowodów. Z kolei podejrzenia o homoseksualność ''Zośki''... nie, to ponad moje siły.

Boże, widzisz i nie grzmisz...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy pani J. słyszała o :

- Janie Jaworowskim "Maryśka"

- Kazimierzu Milewskim "Janka"

- Ryszardzie Sasie "Krysia"

- Stefanie Pakule "Maryla"

- Czesławie Kazimierczaku "Dewajtis" etc. etc. etc.

Pwenie niedługo jakiś (jakaś) "dr" ogłosi, że Onufry Zagłoba był gejem, a Andrzej Kmicic biseksualistą. Cytuję z pamięci:

- "Jużem Waszmości pokochał

- I ja Waćpana" :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tytułem wstępu: zgadzam się z atrixem jak i wypowiedzią dr. hab. Marka Wierzbickiego - na tych przesłankach nie da się bronić sugestii autorki. Sentymentalizm i nadmierna emfaza nie daje powodów do sugerowania homoerotyzmu.

Sprawa ta mnie mocno zbulwersowała.

(...)

Z kolei podejrzenia o homoseksualność ''Zośki''... nie, to ponad moje siły.

Boże, widzisz i nie grzmisz...

Nie jestem zwolennikiem genderowych studiów, acz ich nie dezawuuję, nie jestem też zwolennikiem poszukiwania na siłę w przeszłości - homoseksualistów. Janicka przedstawiła tak wątłe dowody na swój tok myślenia, że nie ma co o tym dyskutować.

Atoli dziwią mnie reakcje, tak jak Andreasa

Co było ponad jego siły?

1. Sposób argumentacji i dowodzenia tej pani?

2. Fakt zasugerowania, że jeden z członków PPP był homoseksualistą?

Jak by nie patrzeć i oceniać - w społeczeństwie zawsze jest jakiś procent homoseksualistów. Patrząc na posty trzeba by przyjąć, że:

a) pod okupacją w Polsce nie było homoseksualistów - ewenement na skalę świata, ale co tam...

b) jeśli byli to nie było ich w konspiracji - patrząc na stopień statystycznego istnienia w społeczeństwie - zdaje się to być niemożliwe

c) Jeśli byli w konspiracji - to nie mogły być to znane postacie - dlaczego?

Nie wiadomo

d) Zatem: do konspiracji mogli z zasady przynależeć jedynie heteroseksualni bohaterzy, homo- kryli się po kątach albo gnili w obozach.

Jak rozumiem zdaniem Andreasa uwłacza "Zośce" jako patriocie, konspiratorowi, Polakowi i bojownikowi - ew. bycie homoseksualistą?

Jeszcze raz powtórzę; nie widzę podstaw by wyciągać takie wnioski jak owa pani, natomiast nie rozumiem co by strasznego się stało gdyby jeden z członków konspiracji okazał się homoseksualistą?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jak rozumiem zdaniem Andreasa uwłacza "Zośce" jako patriocie, konspiratorowi, Polakowi i bojownikowi - ew. bycie homoseksualistą?

Uwłacza mu to, że na podstawie jednej sceny ktoś go oskarża o bycie homosiem. I jest to kobieta, która zwyczajnie bredzi.

1. Sposób argumentacji i dowodzenia tej pani?

O tym mówię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Kontynuując wątek komentarzy, tym razem Barbara Wachowicz: http://dzieje.pl/aktualnosci/wachowicz-o-krytyce-kamieni-na-szaniec-przez-dr-janicka-z-pan

Oraz Michał Okoński, z jednym z bardziej trzeźwych i spokojnych komentarzy: http://tygodnik.onet.pl/0,80076,wyznania_czlowieka_nieoburzonego,komentarz.html

Swoją drogą uwaga nt. Festung Warschau znakomita.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś sięga po publikację Centrum Badań nad Zagładą Żydów (IFiS PAN) natknie się na trzy publikacje co do tego tematu:

J. Leociak "Co widać z murów Festung Warschau"

J. Grabowski "Na marginesie Festung Warschau"

E. Janicka "O nowe kategorie opisu. W odpowiedzi Janowi Grabowskiemu".

/"Zagłada Żydów. Studia i Materiały", nr 8, Warszawa 2012/

Co ciekawe autorka nie odniosła się do faktów opisanych przez Grabowskiego, odniosła się jedynie do swej narracji.

Zatem nie wiemy skąd myśl, że kapliczki na pewnej części Warszawy są związane z likwidacją getta. I skąd autorka wie, że owe kapliczki powstały w podzięce za likwidację Żydów, a nie w ich intencji (: obrony).

Autorka wysnuwa wątek homoseksualny z fragmentu opisu "Zośki":

"nauczył się gotować i chętnie gospodarował w kuchni, ale jeszcze bardziej niż gotowanie interesowało go przyrządzanie różnych wyrobów cukierniczych".

Wychodzi na to, że secesjonista jest nie tylko jezuitą, ale i homoseksualistą - bo wykazuje zainteresowanie kuchnią i słodkimi wypiekami.

Nie wiedzieć czemu pani Janicka nie odniosła się do informacji, że "Biuletyn Informacyjny" był oskarżany o tendencje wspierania "międzynarodowego żydostwa", i znane są przypadki, kiedy to oddziały AK odmawiały z tergo powodu dystrybucji pisma...

dodajmy - redagowanego przez Kamińskiego.

"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jak to się wszystko zabawnie kręci. Rok temu burzę wywołały sugestie odnośnie homoseksualizmu bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego, a w ostatnich tygodniach Robertowi Glińskiemu oberwało się za pokazanie kontaktów "Zośki" i "Rudego" z dziewczynami. Rzecz zabawna, rzecz dziwna, ale to swoją drogą byłaby dobra okazja do dyskusji nad tym, co w tamtych czasach faktycznie wypadało. Stanisław Likiernik wywodzący się ze środowiska bardzo podobnego co Bytnar czy Zawadzki w swoich wspomnieniach nie owijał za bardzo w bawełnę. Ale może to on był wyjątkiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Ale o co chodzi?

"Aby życie miało smaczek - Raz dziewczynka, raz chłopaczek."

Orientacja biseksualna daje dwa razy większą szansę na kopulację.

To że np. "Zośka" był tak "Szeroko zorientowany" mnie nie wadzi (byle by się do mnie nie dobierał). Ważne jest aby dobrze wykonywał swą robotę konspiracyjną. Są co do niej jakieś uwagi krytyczne?

Jeśli nie, to (moim zdaniem) nie ma się nad czym rozwodzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.