Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Zajmowanie się obyczajowością w różnych epokach to taki sam temat dla historyka jak każdy inny. Mnie nie interesuje orientacja tego czy innego, ale na ile utrzymywanie bliższych kontaktów z drugą osobą było powszechne w tamtym środowisku. Z jednej strony mamy bowiem wspomnienia takiego Stanisława Likiernika, a z drugiej świeże wypowiedzi Danuty Rossman, co było dozwolone, a co nie - w tym konkretnym środowisku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do "Kamieni" chcę tylko zauważyć: książka nawet nawet, ale film? Kto był reżyserem ?! 3/4 filmu to katowanie Rudego! Nie wiem doprawdy czy to film oparty na książce... może lepiej go zatytułować "Metody uzyskiwania informacji od więźniów przez gestapo"? A może "Tortury gestapo od A do Z?"

I jeszcze jedno:

"Uwłacza mu to, że na podstawie jednej sceny ktoś go oskarża o bycie homosiem. I jest to kobieta, która zwyczajnie bredzi."

A nawet jeśli był homo? To co z tego ja się pytam?

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałem wątpliwą przyjemność widzieć ten film.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A to ciekawe. Bo jak dla mnie to tam nawet 1/4 filmu nie poświęcono na pokazywanie scen tortur "Rudego". No ale ja się nie znam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odchodząc od wątku homoerotyzmu, to warto przypomnieć, że "Kamienie..." jak i w pewien sposób ethos Szarych Szeregów został poddany ostrej krytyce już podczas okupacji przez Karola Lipińskiego. Doceniając walory książki, to jednak pozostawił ciekawe spostrzeżenie o... ich ew. służbie w koloniach! W "aparacie represyjnym".

Ktoś zna jego artykuły recenzyjne z "Drogi" czy "Płomienia"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że odbiegam od tematu, ale chciałbym zwrócić na kompletną bzdurę w Viki. Grupa "Płomienie", o której kolega Secesjonista wspomniał jest w Vikipedii odnotowana. I jest odnośnik do Karola Lipińskiego, tylko że ... do kompozytora romantycznego. A gdzie "nasz" Karol Lipiński? W viki nie ma ... :offtopic:

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do "Kamieni" chcę tylko zauważyć: książka nawet nawet, ale film? Kto był reżyserem ?! 3/4 filmu to katowanie Rudego! Nie wiem doprawdy czy to film oparty na książce... może lepiej go zatytułować "Metody uzyskiwania informacji od więźniów przez gestapo"? A może "Tortury gestapo od A do Z?"

I jeszcze jedno:

"Uwłacza mu to, że na podstawie jednej sceny ktoś go oskarża o bycie homosiem. I jest to kobieta, która zwyczajnie bredzi."

A nawet jeśli był homo? To co z tego ja się pytam?

[... wielkie ciach]

1. Raz - pomyliłeś lancasterze zoofilię z nekrofilią ew. kanibalizmem.

2. Dwa - pomyliłeś strony, tu akurat twój pies mógłby zostać tak nazwanym.

3. Padlina na ogół jest mało aktywną z racji bycia nieżywą, zatem trudno ją podejrzewać o tego typu aktywność.

4. Dziwię się ,że osoba inteligentna nie potrafi wyrazić swego poglądu w znacznie bardziej kulturalny, zrozumiały i merytoryczny sposób.

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O Lancaster. Wypowiada się na tym pogardzanym forum?

Bavarsky , zechce zacytować , kiedy to forum "pogardzałem " ? Lubo nie opowiadać głupot .

A nawet jeśli był homo? To co z tego ja się pytam?

To z tego , ze osoba pomawiana o zboczenie ( w bardzo wątpliwy sposób zasugerowaną , zwykła przyjaźń ), bronic się nie może , to po pierwsze , po drugie być może pomówienie jej , o ww zboczenie nie koniecznie by się jej podobało .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Panowie: kwestię stosunku lancastera do forum proszę omawiać poprzez P.W.

secesjonista

Drogi lancasterze, oczywiście można bronić bohaterów "Kamieni..." przed pochopnie formułowanymi spostrzeżeniami.

Należy to jednak czynić w odpowiedniej formie. Innymi słowy: lepiej podważyć kruchość podstawy na której budowane jest dane stwierdzenie, aniżeli stosować tak agresywną retorykę względem któregoś z przedmówców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Bavarsky , zechce zacytować , kiedy to forum "pogardzałem " ? Lubo nie opowiadać głupot .

Mogłem się pomylić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Autorka wysnuwa wątek homoseksualny z fragmentu opisu "Zośki": "nauczył się gotować i chętnie gospodarował w kuchni, ale jeszcze bardziej niż gotowanie interesowało go przyrządzanie różnych wyrobów cukierniczych".

No to jest przegięcie na całego

Wynika z tego mniej więcej że jeśli robię sobie sam obiad i czasem sernik na zimno (innego ciasta nie potrafię) to jestem zboczeńcem .

Za tak perfidne pomówienia bez podstaw w normalnym państwie ta pani dostałaby grzywnę którą by musiała zapłacić na rzecz potomków pomówionego.

A komentarze co niektórych w tym temacie, m.in. secesjonisty poniżej wszelkiej krytyki, aż niedobrze się robi od takiej poprawności politycznej czy jak to nazwać

A nawet jeśli był homo? To co z tego ja się pytam?

można zapytać też: "a może lubił zabawiać się ze świeżymi zwłokami zabitych Niemców", podstawy do oskarżenia o to równie mocne jak o pedalstwo alias homoseksualizm, czy teraz widzisz że oskarżanie kogoś o coś takiego bez dowodów nie jest właściwe czy masz już za bardzo wyprany mózg ?

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

O ile założenie Elżbiety Janickiej jest dość absurdalne w świetle znanych nam materiałów, o tyle wywołała dość ciekawy problem. Co zmienia to, że ktoś, kogo postrzegamy jako bohatera, mógł być homoseksualistą? Albo co my tak naprawdę wiemy o tych bohaterach. Poza hasłami wiemy niewiele, bo pewne sprawy wycisza się, uznając je za obrazę pamięci. Bohater był nieskazitelny. Nie pił, nie przeklinał, kobiety traktował iście po rycersku, nie miał nigdy wątpliwości i hołdował zasadom takim a takim. A jeśli jednak był po prostu człowiekiem? Jeśli pił, przeklinał i kochał nie tę płeć co powinien według niektórych? Tematy warte uwagi, tyle, że najpierw trzeba chcieć je zauważyć. Ale po co, lepiej sprowadzić dyskusję ad absurdum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie teraz sprowadzasz kwestię do absurdu. Kto postuluje odczłowieczanie bohatera ?

Wiadomo że każdy człowiek ma wady większe lub mniejsze ale jeśli kogoś się oskarża o niemoralne i zarazem zboczone prowadzenie czy skłonności to należy to poprzeć czymś konkretnym -chociażby plotką jaka krążyła na ten temat za jego życia lub wśród jego znajomych po jego śmierci

Powiem więcej-każda rzecz jaką się przypisuje danej postaci historycznej należy czymś poprzeć-czy jest to udział w zwycięskiej bitwie czy w orgii.

Tutaj zaś mamy do czynienia z ewidentnym pluciem czy nawet wypróżnianiem się na trumnę przez wspomnianą panią, jak stwierdzono wyżej bez żadnych podstaw.

Nie wiem jak byś się czuł gdyby znajomi bez powodu zaczęli oskarżać np. twojego ojca o gwałcenie zwłok albo zwierząt ? Bo to akurat analogiczna sytuacja. W przyzwoitym towarzystwie po wykryciu braku podstaw do takiego oskarżenia spodziewałbym się rozważań nad karą dla tej pani

Co zmienia to, że ktoś, kogo postrzegamy jako bohatera, mógł być homoseksualistą?

bardzo dużo-osoba taka przestaje być bohaterem a staje się w ogólnym postrzeganiu nędznym zbokiem, dlatego takie oskarżenia należy poprzeć dowodem źródłowymPrzy okazji wspomnę że nie tylko w nędznych wypocinach lewackich występują fakty które nie mają żadnego odzwierciedlenia w źródłach historycznych. To też uważam za niewlaściwe. Warto jednak zauważyć że są tu rzeczy mniej lub bardziej szkodliwe. Przykładowo czym innym jest błąd Kubali który napisał że 10 na 11 lipca Wiśniowiecki wyprawił ucztę w obozie zbaraskim dla podniesienia morale (uczty tej tak naprawdę nie było) czym innym natomiast oskarżenie tegoż Jaremy o spiskowanie z Chmielnickim które przypisuje mu niesłusznie znany imbecyl Olgierd Górka (z nieznanych mi powodów niektórzy historycy niektóre z jego dawno obalonych bredni wciąż biorą za dobrą monetę). Tak samo czym innym jest pomylenie koloru koszuli "Zośki" na akcji pod Arsenałem a czym innym oskarżanie go o gwałcenie owiec czy coś podobnego

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.