Jump to content

Pluton Sad

Użytkownicy
 • Content count

  101
 • Joined

 • Last visited

About Pluton Sad

 • Rank
  Ranga: Inżynier

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska
 1. Zbigniew Ścibor-Rylski "Motyl"

  Odniosłem wrażenie, że poczułeś się Sebastianie urażony. Proszę przyjąć wirtualną butelkę czerwonego wina. KONIEC
 2. Literatura - Powstanie Warszawskie

  No i wszedłem w posiadanie metodą kupna. Ciekawy (nie tylko) szkic desantu na stronie 73. Warto. Przeczytam dopiero w przyszłorocznym sezonie
 3. Zbigniew Ścibor-Rylski "Motyl"

  Przejrzałem cały temat i dalibóg wiele wątków historycznych w nim nie znalazłem. Głównie informacje o zaszczytach (współczesnych) oraz jubileuszowy koncert życzeń. Co z historią ma współnego, że 97-latek jeżdzi rowerem? "Jak oceniacie dzisiaj postać generała?" Generała-generała czyli wchodzimy w politykę, czy generała-kapitana z okresu okupacji i PW? Jeśli to drugie to po co? Ocenili Go już jego przełożeni awansując i nadając VM V klasy. Mam nadzieję, że nikt nie podważa ich kompetencji i nie ma ich za jakowąś klikę czy inną szajkę. Chociaż internetowe fora historyczne pełne są "pogromców wampirów" i strategów, przy których Aleksander Wielki, Cezar czy Napoleon I to "małe pikusie". Jeszcze raz mam nadzieję. "Czy można go uznać za jednego z najlepszych oficerów liniowych >Radosława<? A może i w skali całego powstania zasługuje na to miano?" Ranking? Ranking jest dobry w ATP Tour albo na bramkę sezonu. Byli lepsi ale mieli mniej żołnierskiego szczęścia. Żeby nie było ze post jest niemerytoryczny to "uczestnika wydarzeń sprzed 71 lat" oceniam bardzo pozytywnie chodzby za to: "Natarcie niemieckie znów się zaczyna...Wbiegam do piwnicy do radiostacji - niech pomoże nam artyleria zza Wisły...Siedzi przy niej [radiostacji - uwaga moja] porucznik berlingowiec i kapitan Motyl. Wzywają artylerię...Porucznik oddaje mikrofon kapitanowi Motylowi. Niech on poda współrzędne celu, lepiej zna sytuację...Granaty niemieckie padają już do piwnicy. - niech artyleria bije na nas, po tym ogniu skorygujemy. -Agoń!Agoń! - wrzeszczy porucznik do mikrofonu. (Pamiętniki żolnierzy Baonu AK "Zośka" tom III str 82.) W poście #13 Zbigniew Ścibor-Rylski trochę przesadził mówiąc o oddziałach atakujących przez boisko "Polonii" i Fort Traugutta. "W nocnym natarciu na Dworzec Gdański >Czata< jako batalion udziału nie brała. W natarciu tym uczestniczył tylko jeden oddział z >Czaty<".(relacja mjr."Witolda" w "Czata49. Relacje..." str.210). Konkretnie "Drzewicy". Pozdrawiam
 4. Zbigniew Ścibor-Rylski "Motyl"

  Jako mieszkaniec prowincji nic nie rozumiem z tego warszawskiego piekiełka. Chodzi mi o wczorajsze przemówienie pana Generała. Czy wygłosił je "jako prywatny", czy prezes związku? Była to jasna deklaracja polityczna i przynajmniej u częsci kombatantów wzbudziła szczery entuzjazm. Wiem, że "Motyl" i ś.p. "Kubuś" byli w komitecie wyborczym kandydata Bronisława Komorowskiego. Czy prywatnie, czy "służbowo"? Czy ma to związek z działalnością takich dziwnych ludzi jak np. Zychowicz, lub tu może przejaskrawie, "prawy sektor" chciałby zabrać Powstancom prawa kombatanckie jako "zbrodniarzom i burzycielom Warszawy"? Życie uczy, że mieszanie się różnych związków czy organizacji do polityki na dobre im nie wychodzi. Po za przewodniczącymi. Patrz "Solidarność" i panowie Krzaklewski i Śniadek. Albinosie ratuj!
 5. Kurtkę mundurową wz. 36, spodnie wz. 31 kawaleryjskie, płaszcz wz. 36, czapka polowa wz. 37 z wymiarami można znależć np, w "Kawaleria samodzielna w bitwie nad Bzurą 1939".
 6. Higiena w Powstaniu

  O łażniach w swoich rozkazach pisał ppłk. "Żywiciel" [Powstanie Warszawskie. Wybór dokumentów]
 7. Literatura - Powstanie Warszawskie

  Czy "Batalion Miotła. W dywersji, sabotażu i Powstaniu Warszawskim" wydane przez "Mireki" = "Batalion Miotła" PAXu? Autor ten sam.
 8. "Mireki" wydało " Z wyroku Polski Podziemnej" Juliusza Kuleszy o 993W. Czy to przedruk pierwszej części "Przeciw konfidentom i czołgom"? Czy może jest coś nowego, poprawionego , uzupełnionego...?
 9. Dyskusje gdzie jedna i druga strona przerzucają się argumentami za i przeciw znudziły mnie. Wolę zrozumieć czemu do Powstania doszło. BRAWO
 10. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych jeden z programów "Świadkowie" był Jemu poświęcony. Opowiadał o desancie i o tym co było póżniej. Czasami TVP Historia emitowała niektóre programy. Niestety nie ten. A może ja nie trafiłem?
 11. Rosyjskie Jegry

  Mam książkę niejakiego i. Ulianowa "Regularnaja piechota 1801-1855" z cyklu Istorija Rossijskich Wojsk. Niestety po rosyjsku. Oprócz treści są też rysunki. Z lat 1807-1811 jest 5 plansz z 24 figurami w tym trzech to jegrzy.
 12. Rosyjskie Jegry

  O mundurach armii rosyjskiej po 1808 r., głównie obrazca (wzoru) 1812 znajdziesz w piśmie "Voin" nr 10, 13 i 15. Kiedy i jakie pułki zostały przemundurowane w nowe mundury. W tym także 4 jegierski. Jako ciekawostkę podam - autor A.A. Podmazo sugeruje, że wysokie kołnierze zapinane na trzy chawtki weszły w użycie dopiero w 1813 r. Szyte były w niemieckich fabrykach.
 13. 19. i 25. DPanc w PW - porównanie i ocena

  "A co to znaczy "słaba"? Bo z Żoliborzem załatwiła się błyskawicznie" Słaba znaczy SŁABA. W 1944r. i póżniej nigdy nie osiągnęła stanu dpanc będąc zawsze "Kampfgruppe". I nie rozprawiła się błyskawicznie z Żołiborzem ale z Marymontem. Zajęło jej to zresztą kilka dni. "Analizując postępy 25 DPanc i wspierających ją oddziałów z Bielan oceniał [v. Vormann d-ca 9 Armii], że bez uzupelnien oddziały dywizji nie zdobędą Żoliborza, ani nie będą w stanie obsadzić lewego brzegu Wisły i zapobiec ewentualnej akcji forsowania rzeki w tym rejonie." cytat za "Żoliborz 1944" str. 297.
 14. Przebicie do Śródmieścia

  Wpadła mi ostatnio w ręce książka Szymona Nowaka "Ostatni szturm". Zamieszczony w niej załącznik nr 12 [oczywiście z błędami: Zdzich został Idzichem a Ziutek Ziętkiem. W batalionie był Ziętek Józef "Lew" poległy na Zakroczymskiej 7} czyli lista Whatfora (#28)skłonił mnie do napisania kilku uwag. Wątpliwy dla mnie jest udział w przebiciu "Jerzyka" i "Jurrasa" skoro plutonem dowodził "Sielakowa". "Czart" wspomona:..."Morro i Sielakowa objaśniają nam plan natarcia", "Prowadzi nas Sielakowa". Nie mogę sobie wyobrazić żeby podwładny dowodził przełożonymi nawet jak na warunki wojska powstańczego. Co prawda A. Borkiewicz-Celińska w swojej monografii batalionu wymienia "Jerzyka" jako uczestnika odprawy ale... Według "Bogny" (patrz wspomnienia J.B. Deczkowskiego) "Kolka" został ciężko ranny jeszcze na Bielańskiej. Do uczestników akcji należy jeszcze dodać: - "Zosia" - Zofia Stefanowska (Sad) - "Jaga" - Irena Jaczynowska (Sad) poległa na Bielańskiej - "Korwin" - Kazimierz Wasiłowski (Sad) poległ na Bielańskiej - "Halusia" - Halina Kostecka-Kwiatkowska (Alek) - "Patryk" - Kazimierz Włodarczyk (Alek) poległ na Bielańskiej - "Drucik" - Antoni Jodłowski (Alek) j.w. - "Grodno" - NN j.w. - "Xiąże" - Andrzej Samsonowicz (Felek) ranny cofnął się z Bielańskiej - "Irena" - Irena Kołodziejska (Felek) ostatni raz widziana na Bielańskiej - "Dąbrowa" - NN (Felek) polegl na Bielańskiej Bardzo prawdopodobny jest udział "Taluna" - Ryszarda Będzińskiego z Felka. Był cały jeszcze na kilka godzin przed natarciem. Pozwoliłem sobie wytypować potencjalnych uczestników. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że ich udział jest nie do udowodnienia ponieważ albo nie przeżyli Powstania albo już dawno nie żyją.Oto oni "Pytek" - Jan Makowelski "Smok" - Zdzisław Wassenberger "Warda" - Janusz Wojtasiewicz "Symbor" - Mieczysław Szymańczuk "Sibma" - Zygmunt Śluzek - wszyscy z Alka "Kinga' - Krystyna Vorbrodt "Kajtek" - Stefan Stępień "Oset" - Janusz Rybak "Drzazga" - Jerzy Radomski "Szczęsny" - NN - wszyscy z Felka. A nawet z Sadu: "Sokół" - Lech Zawadzki "Brzozowski" - Czesław Wypych "Wacław" - Lech Zaborski "Kurp" - Stefan Gorgoń-Drużbicki Wiem, "Czart" wspomina, że było ich tylko trzech. Jednocześnie we wspomnieniach "Bill" pisze, że na Franciszkańskiej 12 poległa połowa plutonu ( w tym nowoprzyjęci z kompanii "Osy") Po nalocie: "Andrzej Morro wyprowadza pluton na linię". Cytat za "Pamiętniki..." wydanie nowe tom II strona 116. A więc jednak było jeszcze kogo wyprowadzać.
 15. Pluton francuski

  Był i Roger Barlet "Rożek", co prawda Alzatczyk ale jednak.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.