Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Samuel Łaszcz

Wołyń i Wisła

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

kilka uwag i wyjaśnień: wdawanie się w dywagacje kto Polak z dziada pradziada a kto tylko z ojca nic by nie dało. Ludność traktowana było jako całość, jako mieszkańcy tych terenów. To tak jak w Krakowie, gdzie w pewnym czasie nazwiska niemieckie, węgierskie czy czeskie nie dziwiły nikogo -dziedzictwo A-W. Oznacza to mniej więcej tyle, że władza nie wdawała się w detale - tylko zamieszkuje - oznacza, że trzeba wysiedlić.

ZSRR nie bawił się w wysiedlanie ale także, nie bawił się w Wersal robiąc porządek z UPA po swojej stronie granicy.

Czym innym jest znajomość topografii całych Bieszczad a czym innym danego stosunkowo ograniczonego terenu. To duża różnica.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wdawano się jednak w dywagacje kto Polak, a kto nie, skoro akcja "Wisła" w głównej mierze skierowana była przeciw nie-polakom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie, banderowcy w myśl ideologii Dońcowa byli kompletnie areligijni, a cerkiew traktowali jedynie jako narzędzie. Grekokatolicyzm był oparciem dla młodego ruchu ukraińskiego. Ale i to nie zawsze, bo polska szlachta zagrodowa też była greko-katolicka.

i

Może inaczej, nacjonalizm Dońcowa, na którym wyrosła UPA, miał charakter ateistyczny. Swoistym Bogiem był naród, zaś cerkiew istniała tylko jako użyteczne narzędzie do realizacji celów narodu (gdyby tego nie robią przestawała być użyteczna).

(...)

To tak lekko O.T.-ując...

Musiał mieć zatem Doncew mocno mieszane odczucia w grudniu 1946 r. w Londynie.

Korzystając z opieki kpt. Stanleya Williama Frolicka, który z ramienia Central Ukrainian Relief Bureau (CURB) zajmował się odnajdywaniem i udzielaniem pomocy osobom z kręgów ukraińskiej elity intelektualnej, mieszkał praktycznie pół darmo w budynku CURB. Było o tyle istotne, że Doncew borykał się z dużymi kłopotami materialnymi.

Kiedy kierownictwo nad CURB przejął Bohdan Panchuk (Panczuk), a Doncew był mocno skłócony z różnymi środowiskami, jak i uważany za osobę kompromitującą i niewygodną, jego sytuacja się diametralnie pogorszyła.

Panchuk oficjalnie wypowiedział lokale wszystkim, którzy nie byli pracownikami CURB.

Jako pierwsi w obronie Doncowa stanęli... duchowni parafii greckokatolickiej i prawosławnej z Toronto, parafia ewangelicka w Oshawie, parafie ewangelicka i prawosławna w Montrealu, działacze z Komitetu Ukraińców Kanady z Montrealu i Oshawy.

Daleko znacznie później odezwali się działacze ZOOUN.

Ot, ironia...

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

witam;

bo narodowości inne niż polska zamieszkiwały głownie ten rejon... Ale wysiedlano jak idzie, bez dzielenia włosa na czworo.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Bronek

Moje pytanie: Skoro UPA „słabła”, to według ciebie należało nic nie robić i czekać aż wymrze ze starości?

Twoja odpowiedź: Nie tylko wg mnie, ale i wg meldunków ludowego wojska.

Acha, czyli o wymarciu ze starości to są Twoje słowa. Czyli imputujesz mi coś, czego nie powiedziałem, a ja mam to udowadniać.

No przecież przyznałeś, że się pod tymi słowami podpisujesz. I zaraz dodałeś, że w meldunkach LWP też jest wyrażony podobny pogląd. Czekam więc na podanie źródła cytującego te meldunki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

i już po :)

FSO

kilka uwag i wyjaśnień: wdawanie się w dywagacje kto Polak z dziada pradziada a kto tylko z ojca nic by nie dało. Ludność traktowana było jako całość, jako mieszkańcy tych terenów.

Po pierwsze jakich terenów? Wysiedlono w akcji Wisła prawosławnych i grekokatolików z obszaru od Podlasia po Szczawnicę, katolikom się upiekło, wysiedlono ich trochę nielegalnie w świetle obowiązującego prawa, bo tak chciały władze wojskowe, ale robiły to w tajemnicy, obawiając się rabanu w Warszawie (można to uznać za swoisty odpowiednik odwołania edyktu nantejskiego i wysiedlania hugenotów <_< ) Po drugie, jeśli wysiedlenia miały dotyczyć tylko mieszkańców Bieszczadów, Lubelszczyzny, Beskidu Niskiego itp to skąd się wzięły łapanki organizowane przed cerkwiami np w Krakowie?

Oznacza to mniej więcej tyle, że władza nie wdawała się w detale - tylko zamieszkuje - oznacza, że trzeba wysiedlić.

Ależ wdawała się. Czemu nie wysiedlono mieszkańców Jaślisk, Dukli, Sanoka, Zagórza, Leska i wielu innych polskich wysp?

ZSRR nie bawił się w wysiedlanie ale także, nie bawił się w Wersal robiąc porządek z UPA po swojej stronie granicy.

Nie rozumiem tych lepperowskich porównań :blink:

Czym innym jest znajomość topografii całych Bieszczad a czym innym danego stosunkowo ograniczonego terenu. To duża różnica.

Ale Bieszczady są stosunkowo ograniczonym terenem, były nim w latach 40, zwłaszcza przed przyłączeniem Ustrzyk i całego prawego brzegu. Członków UPA musiano szkolić w topografii Bieszczad, bo głównie pochodzili z Galicji Wschodniej.

Bronek

No przecież przyznałeś, że się pod tymi słowami podpisujesz. I zaraz dodałeś, że w meldunkach LWP też jest wyrażony podobny pogląd. Czekam więc na podanie źródła cytującego te meldunki.

Nic nie pisałem, że UPA wymrze ze starości. A UPA słabło - zgodnie z meldunkami wojskowych - pozycję i stronę podałem wcześniej. I jeszcze coś dodatkowego w załączniku.

post-6705-0-97326400-1307021891_thumb.jpg

Edytowane przez carantuhill

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nic nie pisałem, że UPA wymrze ze starości. A UPA słabło - zgodnie z meldunkami wojskowych - pozycję i stronę podałem wcześniej. I jeszcze coś dodatkowego w załączniku.

Załączone miniatury

Załączona grafika: Ukraińska partyzantka - Motyka zmniejszony.jpg

Słabło nie znaczy było mniej , uciążliwe ( porównaj z zbrodniami UPA o jakich Lucyna Beata na Historykach w temacie "Akcja Wisła "pisała ) , ciekawe skąd Motyka ( :blink: ) bierze swoje informacje , podaj do tego konkretnego fragmentu "dzieła "mistrza Motyki - przypisy ( może sobie wielbiciel banderowców jedynie coś uroił )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lancaster

Słabło nie znaczy było mniej , uciążliwe

Ależ było. W od zimy 46/47 praktycznie brak większych akcji UPA, poza zabiciem tego drania Świerczewskiego i późniejszą zasadzką an wopistów, UPA było w odwrocie, w końcu to dowódcy UPA pisali, że Lachy z Chryszczatej zrobili sobie park, tak często ją przeczesywali.

porównaj z zbrodniami UPA o jakich Lucyna Beata na Historykach w temacie "Akcja Wisła "pisała

A zobacz o jakim okresie Lucyna pisała.

podaj do tego konkretnego fragmentu "dzieła "mistrza Motyki - przypisy

Proszę bardzo, wspominany już wcześniej przeze mnie Blum ( i jego z Dziejów Wojska Polskiego) i Litopys UPA t. 13

może sobie wielbiciel banderowców jedynie coś uroił

Jako wielbiciel komunistów możesz tego nie przyjąć do wiadomości <_<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jako wielbiciel komunistów możesz tego nie przyjąć do wiadomości

jak zawsze uprzejmy , gdy argumentów nie staje :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

jak zawsze uprzejmy , gdy argumentów nie staje :lol:

Lepszy dowcip. Nazwałeś Motykę "wielbicielem banderowców" - udowodnij to, napisz, gdzie Motyka mija się z prawdą na korzyć banderowców, gdzie ich wybiela? Zwłaszcza, że najprawdopodobniej nic Motyki nie czytałeś. A moją odpowiedź potraktuj jako rewanż, mający jednak znacznie mocniejsze uzasadnienie, bo ty działań komunistów bronisz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lepszy dowcip. Nazwałeś Motykę "wielbicielem banderowców" - udowodnij to, napisz, gdzie Motyka mija się z prawdą na korzyć banderowców, gdzie ich wybiela? Zwłaszcza, że najprawdopodobniej nic Motyki nie czytałeś. A moją odpowiedź potraktuj jako rewanż, mający jednak znacznie mocniejsze uzasadnienie, bo ty działań komunistów bronisz.

Oto slowa Twojego Guru ...

"Polscy historycy dzielą się na dwie grupy. Pierwsza uważa, że banderowcy byli bandziorami i nie ma o czym dalej mówić. Druga, że UPA była formacją partyzancką, która walczyła co prawda o wolność Ukrainy, ale metody tej walki były niedopuszczalne – dokonała bowiem straszliwych zbrodni na polskich cywilach. Ja należę do drugiej grupy.'"

za nazwanie tych bydląt partyzantami walczącymi o wolność , powinno się tego xxxxxx pozbawic obywatelstwa , albo zwyczajnie nakopać do dupy .

i dalej natchniony farmazon wali w oczy

"akcja „Wisła” w rozumieniu ustawy o IPN jest zbrodnią komunistyczną. Przesiedlono siłą blisko 150 tys. osób, nie patrząc, czy rzeczywiście wspierały UPA. Przecież na przykład tacy Łemkowie w Beskidzie Niskim zupełnie nie identyfikowali się z walką tej organizacji. Również wielu Ukraińców odnosiło się obojętnie lub wręcz wrogo do nacjonalistów. Komuniści zastosowali wobec tych ludzi odpowiedzialność zbiorową. A ja stoję na stanowisku, że cywilów nie wolno krzywdzić – to podstawowa zasada cywilizacji europejskiej."

oczywiste polskich cywili można krzywdzić , wtedy zbirów nazywamy partyzantami narodowowyzwoleńczymi , skonczony skxxxsyn

IDT , etc, ect ,

wiesz carantuhill , ja nie lubię argumentów ad persona , ale wobec zaprzańców i tego typu idiotów , mimo woli je stosuje , bo zal wam ukraińskich wiosek w Bieszczadach , i malowniczych cerkiewek , a w dupie macie tysiące polskich dzieci zarżniętych żywcem przez Ukraińskich bandytów , twoja sprawa , jeśli ja w Twoich oczach popieram komunistów , to ty jesteś , ukraińskim zbrodniarzem , bo tych bydlaków bronisz i popierasz .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako wielbiciel komunistów możesz tego nie przyjąć do wiadomości <_<

"Towarzysz" lancaster wielbicielem komunistów :lol: ! Myślałem, że z krzesła spadnę, gdy to przeczytałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lancaster

Druga, że UPA była formacją partyzancką, która walczyła co prawda o wolność Ukrainy, ale metody tej walki były niedopuszczalne – dokonała bowiem straszliwych zbrodni na polskich cywilach. Ja należę do drugiej grupy.

Przecież to oczywista prawda. I nie ma w tym żadnego wybielania. Celem UPA była walka o wolną Ukrainę - prawda, dokonała straszliwych zbrodni też prawda. Jedno wyklucza drugie? A teksty o bandziorach to żywcem wyjęte urywki z propagandy komunistycznej, dla niej bandziorami byi wszyscy z nią walczący.

akcja „Wisła” w rozumieniu ustawy o IPN jest zbrodnią komunistyczną.

Prawda. Zacytuję Ci fragment:

Zbrodniami komunistycznymi, w rozumieniu ustawy, są czyny popełnione przez

funkcjonariuszy państwa komunistycznego w okresie od dnia 17 września 1939 r. do dnia 31 lipca 1990 r.,

polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup

ludności bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według polskiej ustawy karnej

obowiązującej w czasie ich popełnienia. Zbrodniami komunistycznymi są również czyny popełnione przez

tych funkcjonariuszy w okresie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, zawierające znamiona czynów

zabronionych określonych w art. 187, 193 lub 194 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11

lipca 1932 r. - Kodeks karny albo art. 265 § 1, art. 266 § 1, 2 lub 4 lub art. 267 ustawy z dnia 19 kwietnia

1969 r. - Kodeks karny, dokonane przeciwko dokumentom w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 18

października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-

1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. Nr 218, poz. 1592 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 25,

poz. 162) na szkodę osób, których te dokumenty dotyczą

Przesiedlono siłą blisko 150 tys. osób, nie patrząc, czy rzeczywiście wspierały UPA. Przecież na przykład tacy Łemkowie w Beskidzie Niskim zupełnie nie identyfikowali się z walką tej organizacji.

Prawda, chyba, że udowodnisz, że Łemkowie gremialnie wspierali UPA, że 150 tyś ludzi to kadry UPA.

A ja stoję na stanowisku, że cywilów nie wolno krzywdzić – to podstawowa zasada cywilizacji europejskiej.

Co w tym jest nieprawdziwego?

oczywiste polskich cywili można krzywdzić , wtedy zbirów nazywamy partyzantami narodowowyzwoleńczymi , skonczony skxxxsyn

A gdzież Motyka tak pisze? Imputujesz mu coś czego nie napisał.

skonczony skxxxsyn

Brak Ci dobrego wychowania.

ale wobec zaprzańców i tego typu idiotów , mimo woli je stosuje , bo zal wam ukraińskich wiosek w Bieszczadach , i malowniczych cerkiewek ,

A nie żal ci polskich wiosek wysiedlonych przez czerwonych? Nie żal ci łemkowskich wiosek w Beskidzie Niskim , uroczych chat Zamieszańców na Czarnym Dziale, chyż Rusinów Szlacheckich? Po raz kolejny pytam, co oni mieli wspólnego z UPA?

a w dupie macie tysiące polskich dzieci zarżniętych żywcem przez Ukraińskich bandytów

Udowodnij! Czy zaprzeczamy zbrodni wołyńskiej i innym zbrodniom UPA? Czy zbrodnie IRA czy ETA to argument za wysiedleniem Basków i Iryjczyków?

jeśli ja w Twoich oczach popieram komunistów , to ty jesteś , ukraińskim zbrodniarzem , bo tych bydlaków bronisz i popierasz .

Gdzie ja ich bronię i popieram? Cytat?

"Towarzysz" lancaster wielbicielem komunistów :lol: ! Myślałem, że z krzesła spadnę, gdy to przeczytałem.

Zadedykuję Ci Dicka: podbijając imperium zła stajesz się jego częścią :)

Edytowane przez carantuhill

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Udowodnij! Czy zaprzeczamy zbrodni wołyńskiej i innym zbrodniom UPA? Czy zbrodnie IRA czy ETA to argument za wysiedleniem Basków i Iryjczyków?

Co ty porównujesz ? masz cień wiadomości o ludobójstwie Wołyńskim :blink: to głupota czy tylko niewiedza ?

Przecież to oczywista prawda. I nie ma w tym żadnego wybielania. Celem UPA była walka o wolną Ukrainę - prawda, dokonała straszliwych zbrodni też prawda. Jedno wyklucza drugie? A teksty o bandziorach to żywcem wyjęte urywki z propagandy komunistycznej, dla niej bandziorami byi wszyscy z nią walczący.

jw. jeszcze raz napiszesz o mnie komunista , spotkasz się z reakcja typu ukraiński nazista

Brak Ci dobrego wychowania.

Tobie również , oraz wiedzy historycznej .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.