Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Aleksy

Nowa stolica Polski

Rekomendowane odpowiedzi

Zważywszy na dzisiejszą sytuację (: brać muzułmańska) może warto powrócić do dawnej nieco zapomnianej koncepcji umiejscowienia stolicy nad Kanałem Sueskim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jak?

W nocy z 4 na 5 września 1939 r. ewakuowano Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) wraz z korpusem dyplomatycznym do Nałęczowa. Tej nocy W-wę opuszcza też rząd. Beck jeszcze w stolicy wydał polecenie ministrowi Szembekowi (podsekretarzowi stanu w MSZ), by pojechał do Nałęczowa, celem zorganizowania zaplecza. Departament Administracyjny i Konsularny miał zostać zlokalizowany w Kazimierzu nad Wisłą. W samym Nałęczowie zatrzymano się tylko kilka godzin - Niemcy solidnie zbombardowali dworzec i linię kolejową, skutecznie zniechęcając władze do przeniesienia tam swojej siedziby (ewakuowano się via Lublin i Łuck do Krzemieńca).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zachciało mi się życzeń noworocznych, a że tamten temat zupełnie nie nadaje się do kontynuacji tego wątku, pozwoliłem sobie Gregu odpisać tutaj.

 

Nowa stolica Polski na stulecie państwa i dlaczego Łódź

 

Przede wszystkim nie Łódź, a okolice, aż tak niedobry dla łodzian nie jestem.

Bo to musi być „Nowa Łódź” (wstępna nazwa), jak by napisał sarkastycznie Bruno, Łódź na miarę naszych możliwości.

 

Jakie racje przemawiają za przeniesieniem ?

Postępująca centralizacja wymaga by stolica była w centrum, a te okolice pasują.

W pobliżu jest skrzyżowanie A2 z A1.

Budowę nowego miasta będzie można zacząć od metra, co potani koszta.

Nie ma w tej okolicy większej rzeki, zaoszczędzimy na mostach (a i metra nie zaleje).

Okęcie już będzie przeniesione w te okolice, więc resztę też można.

 

Oczywiście są też i inne racje, ale dlaczego mam się sam produkować ?

 

 

 


 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

I centrum bedzie się składać z samych ogromnych pustych placów. Tak by było gdzie robić manifestacje i kontrmanifestacje, marsze protestacyjne i marsze poparcia oraz jeśli trzeba to i marsze stacjonarne (był precedens).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
8 minut temu, Tomasz N napisał:

(...)

Nie ma w tej okolicy większej rzeki, zaoszczędzimy na mostach (a i metra nie zaleje).

(...)

 

Czy metra nie zaleje to jest pytanie. Niedawno przy okazji budowy nowego dworca wybudowali w Łodzi tunel i roboty się przedłużyły bo wszystkich zaskoczyło że tam są tereny podmokle i zaczęło zalewać. Ta niewiedza mnie trochę dziwi bo sam we wczesnej młodości  mieszkałem niedaleko dworca i pamiętam na podwórkach studnie skąd czerpano kiedyś  wodę i wystarczyło się spytać starszych mieszkańców jak głęboko było tam było lustro wody.  Łódź zresztą powstała z względu na liczne niewielkie rzeczki i związaną z tym obfitość wody co decydowało o rozwoju przemysłu włókienniczego. 

 

Zresztą dla mnie paradoksem jest że w Łodzi, jedynym dużym miastem w Polsce nie mającym rzeki,  nigdy nie było problemów z wodą. Byłem kiedyś we Wrocławiu, Olsztynie, tam to była tragedia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wody gruntowe, zawsze lokalne, to nie problem, igłofiltry itd. Co innego Wisła z wodami ćwierci Polski.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, euklides napisał:

Ta niewiedza mnie trochę dziwi bo sam we wczesnej młodości  mieszkałem niedaleko dworca i pamiętam na podwórkach studnie skąd czerpano kiedyś  wodę i wystarczyło się spytać starszych mieszkańców jak głęboko było tam było lustro wody. 

 

Zapytać starszych mieszkańców nigdy nie zawadzi, ale cokolwiek to zawodna metoda. Przekonał się o tym euklides kiedy zapytał pewnego rolnika o pańszczyznę i na podstawie tej odpowiedzi wysnuł kilka piramidalnych głupstw. Tym bardzie w przypadku prowadzenia inwestycji budowlanej nie wydaje się by nadzór budowlany uznał za zgodne z przepisami uwagi typu: "poziom lustra wody wyliczono na podstawie przekazów starszych mieszkańców".

Ja zmartwię euklidesa, ale w Łodzi jako całym mieście taka metoda raczej by się nie sprawdziła. Najstarsi będą pamiętać inną głębokość, mniej wiekowi inną itd. itd. A to z tej racji, że w latach trzydziestych międzywojnia Łódź czerpała głównie wodę z zasobów poziomu czwartorzędowego, po 1945 r. były to wody piętra górnokredowego, a w latach pięćdziesiątych to miasto te borykało się z lejem depresyjnym. A lustro wody zaczęło się podnosić dopiero po 1995 roku. Nie jestem pewien czy pamięć starszych mieszkańców uwzględnia wszystkie te zmiany, które miały różny charakter i i intensywność na poszczególnych obszarach miasta.

 

2 godziny temu, Tomasz N napisał:

Postępująca centralizacja wymaga by stolica była w centrum, a te okolice pasują.

W pobliżu jest skrzyżowanie A2 z A1.

 

A może właśnie odwrotnie.

Jakaś wyspa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jakaś wyspa?

 

To już było omawiane Ja sam zaproponowałem King George. Ale wyspa tym bardziej wymaga łodzi, więc wróćmy do głównego wątku.

Są też racje historyczne. Taki trybunał można umieścić w pobliskim Piotrkowie.

Z przykładu Krakowa przeniesienie stolicy zamraża zabudowę w poprzedniej, więc zostawimy potomnym świetnie zachowane zabytki XX wieku, łącznie z Pałacem Kultury, bo kogo obędzie obchodzić buda w prowincjonalnej mieścinie w pobliżu Powsina. No i oszczędności , bo nie trzeba go wyburzać.  

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
7 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

A to z tej racji, że w latach trzydziestych międzywojnia Łódź czerpała głównie wodę z zasobów poziomu czwartorzędowego, po 1945 r. były to wody piętra górnokredowego, a w latach pięćdziesiątych to miasto te borykało się z lejem depresyjnym. A lustro wody zaczęło się podnosić dopiero po 1995 roku.

(...)

 

Szkoda że Szanowny Administrator nie napisał tego 3 lata wcześniej może by budowlańcy nie zostali zaskoczeni zalewaniem. Poradzono sobie z tym ale podobno wszystko trwało pół roku dłużej.

[....}

7 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

Nie jestem pewien czy pamięć starszych mieszkańców uwzględnia wszystkie te zmiany, które miały różny charakter i i intensywność na poszczególnych obszarach miasta.

 

Pamięć to może i nie ale na pewno zachowały się stare plany z zaznaczoną głębokością studzien tym bardziej że były solidnie zbudowane, chociaż za mojej pamięci nikt już z nich nie korzystał. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
W dniu 1.01.2018 o 12:12 PM, Tomasz N napisał:

Postępująca centralizacja wymaga by stolica była w centrum, a te okolice pasują.

 

Ja w sumie chciałbym się do facecji dołączyć, ale jakoś na poważnie mi się zrobiło. No bo postępy telekomunikacji i informatyzacji raczej wskazują na to, że stolica może być gdziekolwiek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale gdybyśmy mieli władze umiejscowione w chmurze, ileż kłopotów przysporzyłoby to antyrządowym demonstracjom? Bo gdzie tu maszerować? Pomimo wskazanego postępu, jakoś niewiele państw ( a jest on u nich często większy) jakoś nie decydują się na zmiany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
12 godzin temu, jancet napisał:

 

Ja w sumie chciałbym się do facecji dołączyć, ale jakoś na poważnie mi się zrobiło. No bo postępy telekomunikacji i informatyzacji raczej wskazują na to, że stolica może być gdziekolwiek.

 

12 godzin temu, secesjonista napisał:

Ale gdybyśmy mieli władze umiejscowione w chmurze, 

(...)

 

No ale ów planowany hipotetyczny mega port lotniczy ma być bliżej Żyrardowa niż Łodzi czy Warszawy. Przy tym port lotniczy dobrze się kojarzy z chmurami.  

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.