Skocz do zawartości

Absolut

Użytkownicy
  • Zawartość

    24
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Absolut

  • Tytuł
    Ranga: Licealista

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Inna

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Warszawa
  1. Nowa stolica Polski

    Albo Poznań.
  2. Inna stolica Polski po II wojnie

    Ja jestem za stolicą w Warszawie, ale jeżeli miałbym wybierać nie mając Warszawy za wybór, to jakieś miasto w Wielkopolsce. Chodzi o to, że tam jest kolebka państwa polskiego. Tam się wszystko zaczęło. Istnienie Polski bez Wielkopolski byłoby dla mnie czymś niezrozumiałym. Nie wyobrażam sobie tego. Przeniesienie stolicy do Wielkopolski sprawiłoby, że trudniej byłoby nam ją odebrać (np. Niemcom). Dla przykładu - gdyby Serbia przeniosła stolicę z Belgradu do Prisztiny przed ogłoszeniem niepodległości przez Kosowo, to byłoby mniejsze prawdopodobieństwo, że ten region ogłosi niepodległość, albo zostanie wchłonięty przez Albanię. Myślę, że najlepszym miastem na stolicę byłby Poznań. Raczej optuję za dużą metropolią. Gniezno jest za małe. Poza tym ostatnie badania pokazują podobno, że zarówno Gniezno jak i Poznań pełniły rolę stolicy w pierwszych latach istnienia Polski. Stolica nie była tym, z czym ją utożsamiamy dzisiaj. Władca nie siedział w jednym miejscu. Raczej robił objazdy po różnych miejscowościach.
  3. Nowy podział administracyjny

    Oczywiście można stworzyć nowe województwa nie oparte o krainy historyczne, ale nie nazywać ich od krain historycznych! Bo to będzie przekłamanie! Dzisiejsze nazwy województw nie są konsekwentne. Jedne są nazywane od miast, a inne od krain historycznych. A niech sobie zostaną takie jakie są, ale zmienić trzeba nazwę ze śląskiego na np. katowickie, jeżeli nazwy mają być od miast. Co do Warszawy to tak jak mówiłem. Nie znam dat, nie znam przyczyn. Żyję tu i słucham ludzi co mówią. Może oni znają daty i dlaczego ma tak być a nie inaczej. Miejski System Inforamcji jest przekłamaniem, co udowodniłem wcześniej. Jak tak dalej pójdzie to Grochów będzie na Bemowie, a Wola na Białołęce. Albo Mazowsze będzie na Śląsku a Podlasie na Pomorzu. I tylko o to mi chodzi. Skoro część Małopolski nazywa się Śląskiem to nie widzę powodu, żeby części Mazowsza nie nazwać Wielkopolską. A czemu nie?
  4. Nowy podział administracyjny

    Albo jedź na Śląsk i zapytaj się ludzi czy są na Śląsku czy na Mazowszu. Nie jestem historykiem żeby sypać Ci tu datami jak z rękawa. Wystarczy troszeczkę pomyśleć racjonalnie.
  5. Nowy podział administracyjny

    Np. wtedy kiedy Muranów obejmował zarówno dzisiejszy Muranów na Śródmieściu jak i Nowolipki na Woli. Mówię - idź na Nowolipki i zapytaj ludzi czy uważają, że są na Muranowie czy na Nowolipkach.
  6. Nowy podział administracyjny

    Jest odpowiedź w poście 166. Jak nie umiesz czytać to Twój problem.
  7. Nowy podział administracyjny

    Tu masz ściągawkę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_Warszawy A teraz proponuję pochodzić po Warszawie i popytać mieszkańców czy zgadzają się z ową ściągawką, z nazwami, a także z podziałem owych dzielnic na osiedla. Polecam jeszcze poczytać to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miejski_System_Informacji_(Warszawa) Jeszcze coś zacytuję: """Mimo tak dobrego i szczegółowego oznakowania Miejski System Informacji nie ustrzegł się błędów: podstawowym problemem MSI jest niezgodność z podziałem terytorialnym miasta według TERYT oraz praktyką historyczną, co objawia się wielokrotnie nieuwzględnieniem wielu jednostek (osiedli) lub też podnoszeniem rangi jednostek nieformalnych; niezgodność tę widać dobrze np. w przypadku dzielnicy Białołęka, gdzie oba podziały są w znacznym stopniu nieprzystające[5] nieortograficzna (niezgodna z zasadami języka polskiego)[6] pisownia wyrazów ulica, plac, aleja oraz odpowiadających im skrótów ul., pl., al. wielką literą, przykładowo (jak na ilustracjach obok): Ulica Międzyborska (zamiast ulica Międzyborska), Ul. Nowy Świat (zamiast ul. Nowy Świat); na późniejszych tabliczkach systemu informacji miejskiej w Łodzi zachowano już pisownię poprawną błędy na tablicach z nazwami ulic, przykładowo: Zygmuta (zamiast Zygmunta) Glogera, Małrycego (zamiast Maurycego) Mochnackiego, Julisza (zamiast Juliusza) Słowackiego, Wadysława (zamiast Władysława) Smoleńskiego, rondo Stefana Stażyńskiego (zamiast Starzyńskiego), Tadeusza Boja-Żeleńskiego (zamiast Boya-Żeleńskiego) błąd w nazwie osiedla – ulica Marynin zamiast na osiedlu Górce znalazła się na osiedlu Ulica (Ulica Marynin/Ulica) błędy na tablicach wskazujących kierunki, np. Plac Weteranów 1963 r. (zamiast plac Weteranów 1863 r. – już poprawione). nie uwzględniono nazw niektórych pomniejszych rejonów np. włączono Powązki do Sadów Żoliborskich, nie uwzględniono Mariensztatu jako części Powiśla, przemianowano część Muranowa leżącą w granicach dzielnicy Wola na Nowolipki (wynika to z tego, że w systemie MSI nie mogą istnieć dwa obszary o takiej samej nazwie w dwóch różnych dzielnicach). Ponadto część Grochowa oznakowano błędnie jako Gocławek, Stary Wawrzyszew znalazł się w obrębie Chomiczówki, a na Białołęce nie uwzględniono wielu pomniejszych obszarów (w sztucznych granicach Nowodworów znalazły się: Buchnik, Kępa Tarchomińska, Kalenica, Winnica; w granicach Tarchomina i sąsiedniego Henrykowa nie uwzględniono Nowych Świdrów, Starych Świdrów, Piekiełka, Wiśniewa. Żerań Wschodni włączono do Żerania; również wschodni podział dzielnicy nie uwzględnia wielu rejonów). Również w Wawrze pominięto nazwy niektórych osiedli – o poprawieniu tych błędów w chwili obecnej nie ma żadnych wiadomości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że prawdziwe nazwy obszarów mogą z czasem zniknąć ze świadomości mieszkańców i zostaną zastąpione nowymi nazwami MSI.""" Ostatnie zdanie można też przypisać wcześniejszej dyskusji o województwach.
  8. Nowy podział administracyjny

    Nazwa Praga pochodzi od członu, który występuje także w wyrazie prażyć. Nazwa odnosiła się pierwotnie do miejsca wypalonego, wyprażonego[4]. Po raz pierwszy formalnie nazwę Praga-Południe, użyto jako nazwy okręgu[potrzebne źródło] starostwa grodzkiego Warszawa Praga powstałego 5 lipca 1928[5]. Większość obecnej Pragi-Południe nosiła wtedy nazwę Grochów. Część mieszkańców, w tym niektórzy varsavianiści, uważają, że należałoby zmienić nazwę dzielnicy na Grochów, ponieważ[6]: nadana w okresie PRL nazwa dzielnicy Praga-Południe (a także nazwa okręgu starostwa Warszawa Praga z 1928) jest sztuczna; historia Pragi-Południe jest w zasadzie historią Grochowa, przyłączonego do Warszawy w 1916, a Praga-Północ to historyczna Praga, której nadał prawa miejskie Władysław IV Waza; choć początki osady Praga są prawdopodobnie wcześniejsze od Grochowa (sięgają XI wieku), to Grochów (wtedy Grochowo) otrzymał prawa miejskie (prawo chełmińskie) wcześniej od Pragi, bo w 1422[7]; historyczną granicę między Pragą a Grochowem wyznaczają Rogatki Grochowskie (nazwane tak od Grochowa). http://pl.wikipedia.org/wiki/Praga-Po%C5%82udnie http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,13159152,Goracy_spor__Grochow_to_nie_Praga_Poludnie.html Tradycyjny podział Grochowa i nałożony na niego podział administracyjny tzw. "Pragi Południe": http://pl.wikipedia.org/wiki/Praga-Po%C5%82udnie#mediaviewer/Plik:Praga_Po%C5%82udnie_administracja.PNG
  9. Nowy podział administracyjny

    Mapa Małopolski: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82opolska#mediaviewer/Plik:Krakowskie_sandomierskie_lubelskie.png O rzecze Liwiec: http://pl.wikipedia.org/wiki/Liwiec Mapa Małopolski i nie tylko: http://wojewodztwo-staropolskie.com/?page_id=17 Co do Warszawy. Proponuję chodzić od bloku do bloku i pytać ludzi czy są jeszcze na Śródmieściu czy już na Woli.
  10. Nowy podział administracyjny

    Niestety pisze teraz z tableta i nie mam w nim polskich znakow. o.k. secesjonista
  11. Nowy podział administracyjny

    Jak już pisałem granice województw się zmieniały a Śląsk Podlasie czy Mazowsze zostały na swoim miejscu. Dalej używamy tych określeń pomimo istnienia tego dziwnego podziału administracyjnego nie wiadomo o co opartego. Proszę wpisać sobie Mazowsze i wejść w Wikipedię. Proszę wpisać sobie województwo mazowieckie i wejść w Wikipedię. Proszę wpisać sobie Wielkopolska i wejść w Wikipedię. Proszę wpisać sobie województwo wielkopolskie i wejść w Wikipedię. Itd. ze wszystkimi województwami i krainami historycznymi. To wszystko wyjaśni. Siedlce to ani Mazowsze ani Podlasie. Proponuję wpisać sobie hasło Małopolska i poczytać. Np. granica między Śląskiem a Małopolską jest tożsama z granicą między Katowicami a Sosnowcem. Albo granica między Mazowszem a Podlasiem biegnie rzeką Liwiec.
  12. Nowy podział administracyjny

    Jak Szkocja ogłosi niepodległość to znajdą się Anglicy twierdzący, że niepodległość OK, ale granica powinna być przesunięta dalej na północ... Granice krain historycznych są dosyć jasno określone a jeżeli będą kontrowersje, to od tego są konsultacje społeczne. Ludzie wiedzą kim są, a jeżeli im nie zależy w jakim województwie będą to władza zrobi to sama co uważa za słuszne. Też jestem konserwatystą, wyborcą KNP. Opowiadamy się za podziałem na województa według krain historycznych, a takie absurdy jak Częstochowa na Śląsku, Łomża na Podlasiu, czy Siedlce na Mazowszu chcemy zlikwidować.
  13. Nowy podział administracyjny

    Komuna chciała zniszczyć więzy regionalne i w znacznej mierze jej się to udało. Złych nawyków nie nabrali. Nie utracili swojej odrębności małopolskiej na rzecz śląskiej i o to chodzi. Podstawa historyczna jest wtedy, kiedy nazywasz jakoś teren. Tzn. jeżeli nazywasz ten teren Małopolską, wszyscy wiedzą że to Małopolska to właśnie to jest podstawa historyczna. Nie nazywasz terenu woków Częstochowy Śląskiem. Oczywiście ktoś może stwierdzić, że krainy historyczne to nic innego jak województwa z dawnych czasów Polski. Ale zauważ, że te nazwy funkcjonują pomimo zmian w podziale administracyjnym Polski na przestrzeni lat.
  14. Nowy podział administracyjny

    Moim zdaniem tak. Podział powinien być taki, jaki mamy na myśli mówiąc, że coś się dzieje na Śląsku, coś miało miejsce w Małopolsce itd. Na jakiej podstawie powinny być utworzone województwa jak nie na historycznej?
  15. Nowy podział administracyjny

    [... ciach - usunięto treści niezwiązane z tematem. Uwagi proszę na P.W.] Wracając do tematu. Istnienie województwa śląskiego z Częstochową spowoduje za kilkanaście, kilkadziesiąt lat sytuację, w której młodzi ludzie zaczną się utożsamiać ze Śląskiem. Nie ma związku między Śląskiem a województwem śląskim? Skoro tak, to nie ma przeszkód, aby zrobić województwo mazowieckie na terenie Śląska. Tak to już jest, że nawet przy podawaniu prognozy pogody prenenterka mówiąc, że będzie słonecznie na Podlasiu nie ma na myśli Podlasia, tylko województwo podlaskie, no ale cóż - trafiłem na bardziej inteligentnych od siebie. Mądrych szkolnie/studencko, ale głupich życiowo. Papierek to nie wszystko - szczególnie ten zdobyty na państwowej uczelni.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.